Bryn Walker

23 May 19
The Offa's Dyke Collaboratory

This post is about one of the best sections to view Wat’s Dyke. If you walk south in Erddig Park, one can follow the line of Wat’s Dyke for 4 kilometres as it navigates the east side of the Black Brook and then upslope to Pentre-clawdd and on to Wynnstay Park. To the east in […]

20 May 19
Jefferson County Daily News

The 52nd Annual Rend Lake College Commencement was held Saturday, May 18 in the James “Hummer” Waugh Gymnasium with 585 graduates conferred a total of 1,071 degrees and certificates. RLC graduate and former student trustee, Mackenzie Trader of Scheller was the keynote speaker. Local students who graduated were: Ashley: Madison Bock and Claudia Rae Spotanski […]

18 May 19
Orange County Register
Results from the CIF Southern Section Masters Meet on Saturday at El Camino College. To qualify for the CIF State Meet: 1. finish in top six in an event; 2. meet the state’s automatic qualifying standard for the event MASTERS MEET RESULTS Saturday, May 18, at El Camino College Event 1  Girls 4×100 M Rly State automatic qualifying standard: S 47.59 1 Poly (Long Beach)  46.70S 1) Saundria Martin 12 2) Lauren Reed 9 3) Queen Okoh 12  4) Sarah Ayer 11 2 Roosevelt   46.84S 1) Jessica Boyd 10  2) Naomi Johnson 9 3) Jordyn Crutchfield 10  4) Amaia Johnson 10 3 North, J.W.  46.96S 1) Kaylin Ayers 11 2) Kiayra Holmes 12 3) Leila Kepler 9  4) Kiiyarah Latson 11 4 King, M.L.    47.13S 1) Kayla Seldon 11  2) Sheredyn Pfieffer 11 3) Jade Roberts 10  4) Raykiyat Olukoju 9 5 Rancho Cucamonga   47.15S 1) Kaitlyn De Moica 11  2) DeAira Jackson 11 3) Jamari Davis 11 4) Raquel McDaniel 11 6 Santa Margarita   47.43S 1) Olivia Guida 11  2) Lauren Memoly 10 3) Makena Eddy 11  4) Tessa Green 12 7 Los Alamitos   47.48S 1) Anastasia Rosenthal 11 2) Sydnee Kolster 12 3) Olivia Poland 12  4) Danielle Limp 12 8 Oaks Christian  47.77 1) Tasha Bierling 12  2) Jahzara Richardson 10 3) Brooklyn Courtnall 10 4) Raeshell Austin 10 9 Orange Vista   48.39 1) Zyaire Billew 10   2) Talayah Wright 10  3) Dana Jackson 10  4) Dorothy Jackson 12 ======================================== Event 2 Boys 4×100 M Rly State automatic qualifying standard: S 41.85 1 Poly (Long Beach) 41.13S  1) DeAngelo Chester 12 2) Keon Markham 12, 3) Keyon Reed 12 4) Anthony Johnson 11 2 Rancho Cucamonga 41.14S 1) Kalel Jackson 12 2) Malachi Harrison 12, 3) Silas Bolden 11 4) Mark Perry 12 3 Trabuco Hills 41.56S 1) Kiwon Lee 12 2) Jake Burns 12 3) Anthony DeLuca 12 4) Jay Williams 12 4 Harvard/Westlake 41.76S 1) James Chung 12 2) Brayden Borquez 12 3) Joshua Johnson 12 4) Jack Riley 12 5 Great Oak 41.86 1) Bryce Lucas 11 2) Brandon McFadden 11 3) Christian Byrtus 11 4) Grant Gaskins 12 6 Mater Dei 42.14 1) Patrick Michinock 12 2) Quincy Craig 9 3) Corbin Utley 12 4) Chad Lemmons 12 7 Chaminade 42.33 1) Ryan Goldman 11 2) Frankie Washington 10 3) Jalen Fisher 12 4) Patrick Izeiamu 9 — Notre Dame (S.O.) DNF 1) Kyle Wynn 10 2) Christian Grubb 12 3) Sequoia Magdalena 12 4) Adam Horvath 12 — Aliso Niguel DNF 1) Kaden Reynolds 11 2) Austin Pascual 10 3) Trevor Williams 12 4) Andrew Koesel 12 ======================================== Event 3 Girls 1600 M Run State automatic qualifying standard: S 4:52.84 1 Audrey Suarez 10 Mayfield 4:45.04S 2 Fatima Cortes 12 Great Oak 4:45.41S 3 Jaqueline Duarte 10 Chino Hills 4:50.46S 4 Mia Barnett 10 Village Christian 4:50.61S 5 Emma Hadley 9 Canyon/Anaheim 4:51.01S 6 Chloe Arriaga 12 Walnut 4:51.39S 7 Dalia Frias 9 Mira Costa 4:51.47S 8 Isis Diaz 9 Sierra Canyon 4:54.58 9 Whitney Valenti 11 Brea Olinda 4:55.08 10 Fiona Hawkins 10 Newbury Park 4:56.59 11 Arianna Griffiths 11 Great Oak 4:58.28 12 Lauren Kearney 12 Foothill Technology 5:04.88 ======================================== Event 4 Boys 1600 M Run State automatic qualifying standard: S 4:14.90 1 Peter Herold 12 Jserra 4:11.38S 2 Noah Hibbard 12 Arroyo 4:11.99S 3 Anthony Grover 11 Jserra 4:12.59S 4 Dylan Wilbur 11 Crescenta Valley 4:12.78S 5 Sebastian Fisher 12 Laguna Beach 4:13.13S 6 Carrick Denker 11 Dana Hills 4:13.59S 7 Anthony Stone 11 Loyola 4:14.17S 8 Jake Parker 11 West Torrance 4:14.22S 9 Ethan Bersley 12 Thousand Oaks 4:14.48S 10 Jeremiah Rasmussen 12 Hart 4:16.56 11 Ben McKenna 11 Aliso Niguel 4:17.23 12 Cole Stark 12 Dana Hills 4:18.65 ======================================== Event 5 Girls 100 M Hurdles State automatic qualifying standard: S 14.24 1 Asjah Atkinson 10 St. Anthony 14.08S 2 Taylor Shorter 11 Norco 14.23S 3 Rachel Glen 11 Wilson (Long Beach) 14.32 4 Jade McDonald 10 Calabasas 14.33 5 Jazmin Jackson 11 Chaminade 14.50 6 Citlalli Anguiano 12 La Mirada 14.57 7 Logann Williams 10 Murrieta Mesa 14.63 8 A’Lena Chaney 12 Serra 14.80 9 DeAira Jackson 11 Rancho Cucamonga 15.14 ======================================== Event 6 Boys 110 M Hurdles State automatic qualifying standard: S 14.30 1 Aiden Lieb 11 Peninsula 14.48 2 Abraham Lotfy 12 Los Alamitos 14.50 3 Hunter Escorcia 11 Vista Murrieta 14.54 4 Derek Pekar 12 Ventura 14.57 5 Anthony Taylor 10 Cathedral 14.66 6 Liam Anderson 12 Poly (Long Beach) 14.67 7 Drew Pickett 12 Paramount 14.75 8 Kyle Kimble 12 Servite 14.89 9 Jack Johnson 12 Crean Lutheran 15.38 ======================================== Event 7 Girls 400 M Dash State automatic qualifying standard: S 55.62 1 Samarra Monrroy 9 Millikan 54.16S 2 Iman Babineaux 11 Quartz Hill 54.21S 3 Sydney Bentley 12 St. Bernard 54.54S 4 Naomi Johnson 9 Roosevelt 54.57S 5 Chioma Okonkwo 12 Murrieta Mesa 54.66S 6 Nia Mosby 11 Archer 54.83S 7 Lauren Memoly 10 Santa Margarita 54.99S 8 Egbe Ndip-Agbor 11 Corona 55.34S 9 Michelle Quinn 12 Yorba Linda 56.44 ======================================== Event 8 Boys 400 M Dash State automatic qualifying standard: S 48.53 1 Solomon Strader 11 West Ranch 47.04S 2 Ismail Turner 12 West Valley 47.49S 3 Brayden Borquez 12 Harvard/Westlake 47.62S 4 Everett Steward 11 Poly (Long Beach) 47.95S 5 Andrew Koesel 12 Aliso Niguel 48.21S 6 Gregory Lapit 12 Centennial/Corona 48.25S 7 Mekhi Evans-Bey 11 Culver City 48.79 8 Andrew Arth 12 Loyola 48.92 9 Ryan Rivituso 10 Edison 49.11 ======================================== Event 9 Girls 100 M Dash State automatic qualifying standard: S 11.94 1 De’anna Nowling 12 Calabasas 11.69S 2 Jazmyne Frost 12 Serra 11.91S 3 Saundria Martin 12 Poly (Long Beach) 11.93S 4 Queen Okoh 12 Poly (Long Beach) 12.13 5 Tessa Green 12 Santa Margarita 12.13 6 Arianna Alexander 12 Centennial/Corona 12.18 7 Janae O’Neal 11 Quartz Hill 12.30 8 Kennedi Porter 10 Etiwanda 12.38 — Jahzara Richardson 10 Oaks Christian DNF ======================================== Event 10 Boys 100 M Dash State automatic qualifying standard: S 10.72 1 Christian Grubb 12 Notre Dame (S.O.) 10.58S 2 Rayshon Luke 9 St. John Bosco 10.65S 3 Caleb Lutalo Roberson 12 Upland 10.78 4 Patrick Izeiamu 9 Chaminade 10.89 5 Isaiah Marecheau 10 Oxnard 10.89 6 Kenyon Reed 12 Poly (Long Beach) 10.89 7 Kaden Reynolds 11 Aliso Niguel 10.92 8 Mekhi Mays 12 Serra 10.95 9 Anthony Johnson 11 Poly (Long Beach) 10.96 ======================================== Event 11 Girls 800 M Run State automatic qualifying standard: S 2:11.85 1 Makayla Browne 10 North, J.W. 2:11.30S 2 Fatima Cortes 12 Great Oak 2:11.40S 3 Hannah Wilson 11 Oaks Christian 2:11.44S 4 Daniela Quintero 9 Harvard/Westlake 2:11.94 5 Janiah Brown 12 Oaks Christian 2:12.01 6 Hailey Golmon 11 Westlake 2:12.02 7 Morgan Calcagnie 12 Mission Viejo 2:12.52 8 Ashley Johnson 11 Mission Viejo 2:12.56 9 Peyton Candaele 12 Vista Murrieta 2:13.16 10 Mia Lawrence 11 Dana Hills 2:13.83 11 Jaqueline Duarte 10 Chino Hills 2:14.44 12 Lucea Wright 9 Marlborough 2:18.07 ======================================== Event 12 Boys 800 M Run State automatic qualifying standard: S 1:54.54 1 Kai Wingo 12 Valencia (V.) 1:54.87 2 Armando Bryson 12 Wilson (Long Beach) 1:55.47 3 Mason Ratkovich 12 Loyola 1:55.49 4 Grant Callen 12 Foothill 1:55.71 5 Willie Colman 12 Vista Murrieta 1:55.95 6 Jesus Nichol 12 Wilson (Long Beach) 1:55.95 7 Ben Sumner 12 Highland 1:55.98 8 Daniel White 12 Tesoro 1:56.02 9 Kai Dettman 12 South Pasadena 1:56.10 10 Anthony Grover 11 JSerra 1:56.37 11 Justin Larson 11 Northwood 1:56.44 12 Preston Green 12 Oak Park 1:56.92 ======================================== Event 13 Girls 300 M Hurdles State automatic qualifying standard: S 43.63 1 Rachel Glen 11 Wilson (Long Beach) 41.01S 2 Amari Jenkins 11 North, J.W. 42.82S 3 Hailey Ray 12 Dana Hills 43.33S 4 Jordyn Grady 10 Upland 43.90 5 Myah Hatcher 11 Roosevelt 44.20 6 Taylor Shorter 11 Norco 44.26 7 Inaya Jumal 12 Monrovia 44.56 8 Elise Craft 10 Thousand Oaks 44.93 9 Madeline Conte 9 Monrovia 46.63 ======================================== Event 14 Boys 300 M Hurdles State automatic qualifying standard: S 38.30 1 Reyte Rash 12 King, M.L. 37.89S 2 Namir Hemphill 11 Upland 38.06S 3 Oluwatobi Adegoke 12 Los Osos 38.50 4 Liam Anderson 12 Poly (Long Beach) 38.60 5 Caleb Lutalo Roberson 12 Upland 38.64 6 Anthony Taylor 10 Cathedral 38.91 7 Jake Angier 12 El Modena 39.34 8 John Burns 11 Mission Viejo 39.58 9 Matthew Siggins 12 Elsinore 40.76 ======================================== Event 15 Girls 200 M Dash State automatic qualifying standard: S 24.26 1 Saundria Martin 12 Poly (Long Beach) 24.03S 2 De’anna Nowling 12 Calabasas 24.10S 3 Egbe Ndip-Agbor 11 Corona 24.34 4 Jazmyne Frost 12 Serra 24.37 5 Nia Mosby 11 Archer 24.41 6 Chioma Okonkwo 12 Murrieta Mesa 24.47 7 Tessa Green 12 Santa Margarita 24.55 8 Anisa Rind 11 Dana Hills 24.73 9 Raykiyat Olukoju 9 King, M.L. 24.74 ======================================== Event 16 Boys 200 M Dash State automatic qualifying standard: S 21.81 1 Christian Grubb 12 Notre Dame (S.O.) 21.24S 2 Ismail Turner 12 West Valley 21.50S -0.2 3 DeAngelo Chester 12 Poly (Long Beach) 21.55S 4 Kenyon Reed 12 Poly (Long Beach) 21.70S -0.2 5 Mekhi Mays 12 Serra 21.84 -0.2 6 Chad Lemmons 12 Mater Dei 22.08 -0.2 7 Nicholas Gates 9 Calabasas 22.18 -0.2 8 Jake Burns 12 Trabuco Hills 22.30 -0.2 9 Joshua Johnson 12 Harvard/Westlake 22.35 -0.2 ======================================== Event 17 Girls 3200 M Run State automatic qualifying standard: S 10:28.90 1 Sarah Shulze 12 Oak Park 10:26.62S 2 Hana Catsimanes 11 San Clemente 10:28.55S 3 Carly Corsinita 11 Capistrano Valley 10:29.63 4 Madeleine Locher 11 Ventura 10:30.73 5 Isabella Frisone 9 Canyon/Anaheim 10:37.65 6 Mia Barnett 10 Village Christian 10:38.06 7 Audrey Dang 11 Great Oak 10:38.31 8 Samantha Steman 11 Palos Verdes 10:48.72 9 Archana Mohandas 11 Newbury Park 10:54.11 10 Mikaela Ramirez 12 Ayala 10:57.48 11 Jill Walker 10 Simi Valley 10:58.47 12 Chloe Arriaga 12 Walnut 11:13.46 ======================================== Event 18 Boys 3200 M Run State automatic qualifying standard: S 9:07.48 1 Nico Young 11 Newbury Park 8:56.46S 2 Ethan Danforth 12 Canyon/C.C. 9:02.28S 3 Peter Herold 12 Jserra 9:02.93S 4 Evan Bates 12 West Ranch 9:03.24S 5 William Frankenfeld 12 Poly (Long Beach) 9:03.94S 6 Alexis Garcia 12 Newport Harbor 9:04.35S 7 Jace Aschbrenner 11 Newbury Park 9:05.55S 8 Michael Mireles 11 Thousand Oaks 9:07.77 9 Kevin Ramos 12 Rubidoux 9:11.03 10 CY Chittenden 12 Mira Costa 9:11.34 11 Keith Murray 11 Moorpark 9:13.26 12 Billy Atkinson 11 Mira Costa 9:31.05 ======================================== Event 19 Girls 4×400 M Rly State automatic qualifying standard: S 3:50.90 1 Roosevelt 3:43.98S 1) Jordyn Crutchfield 10 2) Alexys Ford 12 3) Amaia Johnson 10 4) Naomi Johnson 9 2 Poly (Long Beach) 3:44.15S 1) Saundria Martin 12 2) Qushayah Peters 12 3) Kenya Payne 12 4) Saminah Haddad 11 3 North, J.W. 3:44.87S 1) Makayla Browne 10 2) Amari Jenkins 11 3) kiayra Holmes 12 4) Idara Ibekwe 10 4 Wilson (Long Beach) 3:45.98S 1) Diona Griffith 12 2) Rachel Glenn 11 3) Maya Bryson 10 4) Trinity Moseby 9 5 Oaks Christian 3:46.58S 1) Hannah Wilson 11 2) Janiah Brown 12 3) Jahzara Richardson 10 4) Brooklyn Courtnall 10 6 Dana Hills 3:47.11S 1) Camryn Toole 10 2) Hailey Ray 12 3) Anisa Rind 11 4) Mia Lawrence 11 7 Quartz Hill 3:51.39 1) Iman Babineaux 11 2) Sarah Collier 11 3) Angela Rubio 10 4) Janae O’Neal 11 8 Citrus Valley 3:55.38 1) Myah Brown 11 2) Alana Barger 11 3) Sierra Hogan 11 4) Cienna Norman-thomas 10 9 Santa Margarita 3:58.69 1) Sophia Morris 11 2) McKenna Bradley 10 3) Tessa Green 12 4) Lauren Memoly 10 ======================================== Event 20 Boys 4×400 M Rly State automatic qualifying standard: S 3:18.73 1 Wilson (Long Beach) 3:13.86S 1) Andrew Richards 12 2) Seaver Cardoza 11 3) Jordan Weiman 11 4) Armando Bryson 12 2 Upland 3:13.97S 1) Caleb Lutalo Roberson 12 2) Jamaal Carr Jr. 3) Delaney Crawford 9 4) Namir Hemphill 11 3 Roosevelt 3:14.33S 1) Jaylend Howard 10 2) Joshua Wilcox 12 3) Patrick Effiom 10 4) Jalen Johnson 12 4 Poly (Long Beach) 3:15.07S 1) DeAngelo Chester 12 2) Liam Anderson 12 3) Octavian Hall 11 4) Everett Steward 11 5 Loyola 3:15.81S 1) Andrew Arth 12 2) Konnor Paris 12 3) Mason Ratkovich 12 4) Jeremy Davis 12 6 Trabuco Hills 3:16.00S 1) Isaac Korn 11 2) Carson Kaminski 10 3) Jake Burns 12 4) Jay Williams 12 7 Calabasas 3:19.24 1) Lamont Narcisse 11 2) Nicholas Gates 9 3) Ruben Valenzuela 11 4) Hopper Jarod 12 8 Harvard/Westlake 3:21.32 1) Joshua Johnson 12 2) James Chung 12 3) Jack Riley 12 4) Brayden Borquez 12 — Tesoro DQ unsportsmanlike behavior 1) Richard Antablin 12 2) Dominic Gates 9 3) Tyler Nevala 10 4) Kyle Ritscher 11 ======================================== Event 21 Girls High Jump State automatic qualifying standard: S 5-04 1 Rachel Glen 11 Wilson (Long Beach) 5-08.00S 2 Victoria Plummer 11 Moorpark 5-06.00S 3 Jocelyn Hipwell 12 Bonita 5-06.00S 4 Hanna Bevan 12 Trabuco Hills 5-04.00S 4 Ry’ann O’Bannon 11 St. Joseph 5-04.00S 4 Tierni Kaufman 12 Harvard/Westlake 5-04.00S 7 Gedney Quynh 10 Moorpark 5-04.00S 7 Paige Sommers 10 Westlake 5-04.00S 9 Carter Bruning 10 Lutheran (Orange) 5-02.00 9 Chiamaka Ikejiofor 12 Downey 5-02.00 11 Amelia Wiggs 11 Los Alamitos 5-02.00 11 Sara Lindenthal 11 Mission Viejo 5-02.00 13 Kylee Davis 9 Saugus 5-00.00 14 Michelle Duchemin 10 Windward 5-00.00 15 Maricela Wright 12 Palm Springs 4-10.00 15 Charlotte Allison 11 La Reina 4-10.00 ======================================== Event 22 Girls Pole Vault State automatic qualifying standard: S 12-00 1 Paige Sommers 10 Westlake 13-00.00S 2 Morgan Flynn 11 Aliso Niguel 12-06.00S 2 Kaitlyn Swenson 11 Great Oak 12-06.00S 4 Seanne Chan 12 Thousand Oaks 12-00.00S 5 Layne Hayward 12 South Torrance 12-00.00S 6 Tamara Bader 12 Vista Murrieta 11-09.00 7 Kaelyn McCann 11 Linfield Christian 11-06.00 7 Bryn Polly 11 Oaks Christian 11-06.00 9 Ciera Muscarella 12 Camarillo 11-00.00 10 Erika Flaherty 12 Roosevelt 10-06.00 11 Jenny Kroeger 11 Mission Viejo 10-06.00 — Gabrielle Pack 10 Peninsula NH ======================================== Event 23 Girls Long Jump State automatic qualifying standard: S 18-06 1 Caelyn Harris 9 Upland 20-05.25S 2 Jade McDonald 10 Calabasas 19-03.00S 3 Asjah Atkinson 10 St. Anthony 19-02.25S 4 Mahkaia Lee 12 Redondo Union 18-09.75S 5 Asha Fletcher 12 Wildwood J18-09.75S 6 A’Lena Chaney 12 Serra 18-07.00S 7 Sophia Hartwell 11 Lutheran (Orange) 18-06.00S 8 Madison Lyon 11 Woodbridge 18-05.75 9 Queen Okoh 12 Poly (Long Beach) 18-02.75 10 Jordyn Brown 12 Simi Valley 18-02.50 11 Lauren Memoly 10 Santa Margarita 17-10.50 12 Sophia Chiaramonte 12 Mater Dei 17-00.50 ======================================== Event 24 Girls Triple Jump State automatic qualifying standard: S 38-10 1 Summer Stevenson 10 Great Oak 40-02.00S 2 Madison Lyon 11 Woodbridge 39-04.50S 3 Jade McDonald 10 Calabasas 39-00.75S 4 Jayla Flowers 10 Burbank 38-11.50S 5 Kerrington Smith 11 Upland 38-11.25S 6 Mariana Lanz 12 Los Osos 38-08.25 7 Sami Bollinger 10 Great Oak 38-05.50 8 Sophia Hartwell 11 Lutheran (Orange) 37-09.00 9 Kennedy Johnson 9 Glendora 36-11.25 10 Neta Ofiaeli 9 Santa Ynez 36-09.00 11 Natalie Lin 12 Serrano 36-06.50 ======================================== Event 25 Girls Shot Put State automatic qualifying standard: S 41-04 1 Natalie Ramirez 12 West Ranch 44-11.25S 2 Shyann Franklin 12 Golden Valley 43-10.75S 3 Ava Butterbaugh 12 Mission Viejo 42-06.75S 4 Lydia Liu 12 Roosevelt 41-10.50S 5 Tierra Crockrell 12 Calabasas 40-11.25 6 Danielle Lister 12 Mission Viejo 40-10.75 7 Soley Lymon 12 Elsinore 40-01.75 8 Cherish Washington 10 Lakewood 39-09.50 9 Julia Richey 10 Newbury Park 38-11.00 10 Kamryn Pohl 12 Norco 38-00.75 11 Abby Venglass 11 Rancho Cucamonga 37-11.00 12 Destiny Okoh 10 Poly (Long Beach) 36-04.00 ======================================== Event 26 Girls Discus Throw State automatic qualifying standard: S 140-11 1 Natalie Ramirez 12 West Ranch 153-07S 2 Lydia Liu 12 Roosevelt 150-01S 3 Amanda Spear 12 Thousand Oaks 148-04S 4 Kyliegh Wilkerson 12 Trabuco Hills 142-09S 5 Cherish Washington 10 Lakewood 138-06 6 Saloni Khandhadia 11 Beckman 137-10 7 Alejandra Rosales 11 Marina 135-11 8 Ava Butterbaugh 12 Mission Viejo 131-01 9 Angelina Escobar 12 Bell Gardens 127-06 10 Danielle Lister 12 Mission Viejo 125-04 10 Soley Lymon 12 Elsinore 125-04 12 Emma Robbins 12 Esperanza 123-01 ======================================== Event 27 Boys High Jump State automatic qualifying standard: S 6-04 1 Jack Wiseman 12 Huntington Beach 6-10.00S 2 Jaydn Mata 12 San Marcos 6-10.00S 3 Beau Allen 12 San Marcos 6-08.00S 4 Kyle Jankans 11 Villa Park 6-08.00S 5 Aiden Garnett 12 Edison 6-06.00S 6 Tyler Cash 11 Canyon/C.C. 6-04.00S 6 Kailen Smith 10 Diamond Bar 6-04.00S 6 Rae’Kwon Alvez 11 Mojave 6-04.00S 9 Kevin Tyson 12 Poly (Pasadena) 6-04.00S 10 Austin Muirbrook 12 Aliso Niguel 6-04.00S 11 Alan Tabales 12 Millikan 6-04.00S 12 Dayten Zepeda 12 Rancho Alamitos 6-04.00S 13 Darius Hill 10 Vista Murrieta 6-02.00 ======================================== Event 28 Boys Pole Vault State automatic qualifying standard: S 14-09 1 Will O’Brien 12 Loyola 15-03.00S 2 Kendal Gibbs 11 Vista Murrieta 15-03.00S 3 Ethan Amata 12 Roosevelt 15-03.00S 3 Skyler Magula 12 Marina 15-03.00S 5 Derek Pekar 12 Ventura 14-09.00S 5 Jacob Camarena 12 Roosevelt 14-09.00S 5 Kyten Arthur 12 West Torrance 14-09.00S 8 Aaron Rodriguez 11 Covina 14-09.00S 8 Lucas Tailin 11 South Pasadena 14-09.00S 10 Kyle Yonker 11 Great Oak 14-09.00S 11 David Miketta 11 La Canada 14-03.00 11 Nikolai Perelman 12 Aliso Niguel 14-03.00 ======================================== Event 29 Boys Long Jump State automatic qualifying standard: S 22-09 1 Kamari Maddox 12 Elsinore 23-05.25S 2 Sean Ayale 12 Los Alamitos 22-10.50S 3 Jordan Aubert 12 California M 22-10.00S 4 Oluwatobi Adegoke 12 Los Osos 22-09.75S 5 Derek Pekar 12 Ventura 22-08.75 6 Drake Nguyen 12 Woodbridge 22-07.50 7 Jacob Haley 12 Irvine 22-06.75 8 Deondre Ruth 12 Heritage 22-02.00 9 Darius Hill 10 Vista Murrieta 22-01.50 10 Damion Loman 12 Palm Springs 21-11.00 11 Aiden Lieb 11 Peninsula 21-09.50 12 Stanon Rudley 12 Rancho Verde 21-01.50 ======================================== Event 30 Boys Triple Jump State automatic qualifying standard: S 46-05 1 Trevor Harris 12 Etiwanda 47-09.50S 2 Namir Hemphill 11 Upland 47-04.00 3 Deondre Ruth 12 Heritage 46-09.00S 4 Anthony Victa 12 Laguna Hills 46-06.75 5 Tianhao (Th) Wei 11 South Pasadena 46-04.50 6 Jonathan DA Silva 12 Crespi 45-08.50 7 Issac Muanza 11 Lawndale 45-06.50 8 Christian Grubb 12 Notre Dame (S.O.) 44-10.00 9 Adam Fall 11 Royal 44-08.00 10 Ben Muanza 10 Lawndale 44-00.75 11 Anthony Salazar 12 Mater Dei 44-00.50 12 Justin Williams 12 Trabuco Hills 43-02.50 ======================================== Event 31 Boys Shot Put State automatic qualifying standard: S 55-03 1 Jeff Duensing 11 Esperanza 64-11.00S 2 Sean Rhyan 12 San Juan Hills 61-10.75S 3 Aidan Elbettar 11 Newport Harbor 60-08.00S 4 Quinten Lyons 11 Notre Dame (S.O.) 60-03.00S 5 Carlos Aviles 12 Ventura 59-07.00S 6 Jacob Lopez 12 Canyon/C.C. 58-00.00S 7 Sawyer Howard 11 Los Alamitos 57-03.00S 8 Cole White 12 Corona del Mar 55-07.75S 9 Kienan Donovan 10 Golden Valley 55-07.50S 10 Quincy Stokes 11 Thousand Oaks 53-07.75 11 Adrian Moreno 10 Esperanza 53-03.50 12 Jake Porter 11 Canyon/Anaheim 52-10.00 ======================================== Event 32 Boys Discus Throw State automatic qualifying standard: S 173-01 1 Aidan Elbettar 11 Newport Harbor 189-10S 2 Gino Cruz 12 Newbury Park 189-04S 3 Carlos Aviles 12 Ventura 180-11S 4 Jacob Lopez 12 Canyon/C.C. 174-00S 5 Jeff Duensing 11 Esperanza 170-04 6 Kienan Donovan 10 Golden Valley 168-11 7 Edward Ta’amilo 11 Vista Murrieta 165-10 8 Quinten Lyons 11 Notre Dame (S.O.) 165-00 9 Alex Oyawale 12 Vista Murrieta 158-01 10 Yusuf Hashem 12 Esperanza 157-01 11 Jake Porter 11 Canyon/Anaheim 156-02 12 Ethan Perez 12 Sultana 137-03 ========================================  
18 May 19
Press Enterprise
Results from the CIF Southern Section Masters Meet on Saturday at El Camino College. To qualify for the CIF State Meet: 1. finish in top six in an event; 2. meet the state’s automatic qualifying standard for the event MASTERS MEET RESULTS Saturday, May 18, at El Camino College Event 1  Girls 4×100 M Rly State automatic qualifying standard: S 47.59 1 Poly (Long Beach)  46.70S 1) Saundria Martin 12 2) Lauren Reed 9 3) Queen Okoh 12  4) Sarah Ayer 11 2 Roosevelt   46.84S 1) Jessica Boyd 10  2) Naomi Johnson 9 3) Jordyn Crutchfield 10  4) Amaia Johnson 10 3 North, J.W.  46.96S 1) Kaylin Ayers 11 2) Kiayra Holmes 12 3) Leila Kepler 9  4) Kiiyarah Latson 11 4 King, M.L.    47.13S 1) Kayla Seldon 11  2) Sheredyn Pfieffer 11 3) Jade Roberts 10  4) Raykiyat Olukoju 9 5 Rancho Cucamonga   47.15S 1) Kaitlyn De Moica 11  2) DeAira Jackson 11 3) Jamari Davis 11 4) Raquel McDaniel 11 6 Santa Margarita   47.43S 1) Olivia Guida 11  2) Lauren Memoly 10 3) Makena Eddy 11  4) Tessa Green 12 7 Los Alamitos   47.48S 1) Anastasia Rosenthal 11 2) Sydnee Kolster 12 3) Olivia Poland 12  4) Danielle Limp 12 8 Oaks Christian  47.77 1) Tasha Bierling 12  2) Jahzara Richardson 10 3) Brooklyn Courtnall 10 4) Raeshell Austin 10 9 Orange Vista   48.39 1) Zyaire Billew 10   2) Talayah Wright 10  3) Dana Jackson 10  4) Dorothy Jackson 12 ======================================== Event 2 Boys 4×100 M Rly State automatic qualifying standard: S 41.85 1 Poly (Long Beach) 41.13S  1) DeAngelo Chester 12 2) Keon Markham 12, 3) Keyon Reed 12 4) Anthony Johnson 11 2 Rancho Cucamonga 41.14S 1) Kalel Jackson 12 2) Malachi Harrison 12, 3) Silas Bolden 11 4) Mark Perry 12 3 Trabuco Hills 41.56S 1) Kiwon Lee 12 2) Jake Burns 12 3) Anthony DeLuca 12 4) Jay Williams 12 4 Harvard/Westlake 41.76S 1) James Chung 12 2) Brayden Borquez 12 3) Joshua Johnson 12 4) Jack Riley 12 5 Great Oak 41.86 1) Bryce Lucas 11 2) Brandon McFadden 11 3) Christian Byrtus 11 4) Grant Gaskins 12 6 Mater Dei 42.14 1) Patrick Michinock 12 2) Quincy Craig 9 3) Corbin Utley 12 4) Chad Lemmons 12 7 Chaminade 42.33 1) Ryan Goldman 11 2) Frankie Washington 10 3) Jalen Fisher 12 4) Patrick Izeiamu 9 — Notre Dame (S.O.) DNF 1) Kyle Wynn 10 2) Christian Grubb 12 3) Sequoia Magdalena 12 4) Adam Horvath 12 — Aliso Niguel DNF 1) Kaden Reynolds 11 2) Austin Pascual 10 3) Trevor Williams 12 4) Andrew Koesel 12 ======================================== Event 3 Girls 1600 M Run State automatic qualifying standard: S 4:52.84 1 Audrey Suarez 10 Mayfield 4:45.04S 2 Fatima Cortes 12 Great Oak 4:45.41S 3 Jaqueline Duarte 10 Chino Hills 4:50.46S 4 Mia Barnett 10 Village Christian 4:50.61S 5 Emma Hadley 9 Canyon/Anaheim 4:51.01S 6 Chloe Arriaga 12 Walnut 4:51.39S 7 Dalia Frias 9 Mira Costa 4:51.47S 8 Isis Diaz 9 Sierra Canyon 4:54.58 9 Whitney Valenti 11 Brea Olinda 4:55.08 10 Fiona Hawkins 10 Newbury Park 4:56.59 11 Arianna Griffiths 11 Great Oak 4:58.28 12 Lauren Kearney 12 Foothill Technology 5:04.88 ======================================== Event 4 Boys 1600 M Run State automatic qualifying standard: S 4:14.90 1 Peter Herold 12 Jserra 4:11.38S 2 Noah Hibbard 12 Arroyo 4:11.99S 3 Anthony Grover 11 Jserra 4:12.59S 4 Dylan Wilbur 11 Crescenta Valley 4:12.78S 5 Sebastian Fisher 12 Laguna Beach 4:13.13S 6 Carrick Denker 11 Dana Hills 4:13.59S 7 Anthony Stone 11 Loyola 4:14.17S 8 Jake Parker 11 West Torrance 4:14.22S 9 Ethan Bersley 12 Thousand Oaks 4:14.48S 10 Jeremiah Rasmussen 12 Hart 4:16.56 11 Ben McKenna 11 Aliso Niguel 4:17.23 12 Cole Stark 12 Dana Hills 4:18.65 ======================================== Event 5 Girls 100 M Hurdles State automatic qualifying standard: S 14.24 1 Asjah Atkinson 10 St. Anthony 14.08S 2 Taylor Shorter 11 Norco 14.23S 3 Rachel Glen 11 Wilson (Long Beach) 14.32 4 Jade McDonald 10 Calabasas 14.33 5 Jazmin Jackson 11 Chaminade 14.50 6 Citlalli Anguiano 12 La Mirada 14.57 7 Logann Williams 10 Murrieta Mesa 14.63 8 A’Lena Chaney 12 Serra 14.80 9 DeAira Jackson 11 Rancho Cucamonga 15.14 ======================================== Event 6 Boys 110 M Hurdles State automatic qualifying standard: S 14.30 1 Aiden Lieb 11 Peninsula 14.48 2 Abraham Lotfy 12 Los Alamitos 14.50 3 Hunter Escorcia 11 Vista Murrieta 14.54 4 Derek Pekar 12 Ventura 14.57 5 Anthony Taylor 10 Cathedral 14.66 6 Liam Anderson 12 Poly (Long Beach) 14.67 7 Drew Pickett 12 Paramount 14.75 8 Kyle Kimble 12 Servite 14.89 9 Jack Johnson 12 Crean Lutheran 15.38 ======================================== Event 7 Girls 400 M Dash State automatic qualifying standard: S 55.62 1 Samarra Monrroy 9 Millikan 54.16S 2 Iman Babineaux 11 Quartz Hill 54.21S 3 Sydney Bentley 12 St. Bernard 54.54S 4 Naomi Johnson 9 Roosevelt 54.57S 5 Chioma Okonkwo 12 Murrieta Mesa 54.66S 6 Nia Mosby 11 Archer 54.83S 7 Lauren Memoly 10 Santa Margarita 54.99S 8 Egbe Ndip-Agbor 11 Corona 55.34S 9 Michelle Quinn 12 Yorba Linda 56.44 ======================================== Event 8 Boys 400 M Dash State automatic qualifying standard: S 48.53 1 Solomon Strader 11 West Ranch 47.04S 2 Ismail Turner 12 West Valley 47.49S 3 Brayden Borquez 12 Harvard/Westlake 47.62S 4 Everett Steward 11 Poly (Long Beach) 47.95S 5 Andrew Koesel 12 Aliso Niguel 48.21S 6 Gregory Lapit 12 Centennial/Corona 48.25S 7 Mekhi Evans-Bey 11 Culver City 48.79 8 Andrew Arth 12 Loyola 48.92 9 Ryan Rivituso 10 Edison 49.11 ======================================== Event 9 Girls 100 M Dash State automatic qualifying standard: S 11.94 1 De’anna Nowling 12 Calabasas 11.69S 2 Jazmyne Frost 12 Serra 11.91S 3 Saundria Martin 12 Poly (Long Beach) 11.93S 4 Queen Okoh 12 Poly (Long Beach) 12.13 5 Tessa Green 12 Santa Margarita 12.13 6 Arianna Alexander 12 Centennial/Corona 12.18 7 Janae O’Neal 11 Quartz Hill 12.30 8 Kennedi Porter 10 Etiwanda 12.38 — Jahzara Richardson 10 Oaks Christian DNF ======================================== Event 10 Boys 100 M Dash State automatic qualifying standard: S 10.72 1 Christian Grubb 12 Notre Dame (S.O.) 10.58S 2 Rayshon Luke 9 St. John Bosco 10.65S 3 Caleb Lutalo Roberson 12 Upland 10.78 4 Patrick Izeiamu 9 Chaminade 10.89 5 Isaiah Marecheau 10 Oxnard 10.89 6 Kenyon Reed 12 Poly (Long Beach) 10.89 7 Kaden Reynolds 11 Aliso Niguel 10.92 8 Mekhi Mays 12 Serra 10.95 9 Anthony Johnson 11 Poly (Long Beach) 10.96 ======================================== Event 11 Girls 800 M Run State automatic qualifying standard: S 2:11.85 1 Makayla Browne 10 North, J.W. 2:11.30S 2 Fatima Cortes 12 Great Oak 2:11.40S 3 Hannah Wilson 11 Oaks Christian 2:11.44S 4 Daniela Quintero 9 Harvard/Westlake 2:11.94 5 Janiah Brown 12 Oaks Christian 2:12.01 6 Hailey Golmon 11 Westlake 2:12.02 7 Morgan Calcagnie 12 Mission Viejo 2:12.52 8 Ashley Johnson 11 Mission Viejo 2:12.56 9 Peyton Candaele 12 Vista Murrieta 2:13.16 10 Mia Lawrence 11 Dana Hills 2:13.83 11 Jaqueline Duarte 10 Chino Hills 2:14.44 12 Lucea Wright 9 Marlborough 2:18.07 ======================================== Event 12 Boys 800 M Run State automatic qualifying standard: S 1:54.54 1 Kai Wingo 12 Valencia (V.) 1:54.87 2 Armando Bryson 12 Wilson (Long Beach) 1:55.47 3 Mason Ratkovich 12 Loyola 1:55.49 4 Grant Callen 12 Foothill 1:55.71 5 Willie Colman 12 Vista Murrieta 1:55.95 6 Jesus Nichol 12 Wilson (Long Beach) 1:55.95 7 Ben Sumner 12 Highland 1:55.98 8 Daniel White 12 Tesoro 1:56.02 9 Kai Dettman 12 South Pasadena 1:56.10 10 Anthony Grover 11 JSerra 1:56.37 11 Justin Larson 11 Northwood 1:56.44 12 Preston Green 12 Oak Park 1:56.92 ======================================== Event 13 Girls 300 M Hurdles State automatic qualifying standard: S 43.63 1 Rachel Glen 11 Wilson (Long Beach) 41.01S 2 Amari Jenkins 11 North, J.W. 42.82S 3 Hailey Ray 12 Dana Hills 43.33S 4 Jordyn Grady 10 Upland 43.90 5 Myah Hatcher 11 Roosevelt 44.20 6 Taylor Shorter 11 Norco 44.26 7 Inaya Jumal 12 Monrovia 44.56 8 Elise Craft 10 Thousand Oaks 44.93 9 Madeline Conte 9 Monrovia 46.63 ======================================== Event 14 Boys 300 M Hurdles State automatic qualifying standard: S 38.30 1 Reyte Rash 12 King, M.L. 37.89S 2 Namir Hemphill 11 Upland 38.06S 3 Oluwatobi Adegoke 12 Los Osos 38.50 4 Liam Anderson 12 Poly (Long Beach) 38.60 5 Caleb Lutalo Roberson 12 Upland 38.64 6 Anthony Taylor 10 Cathedral 38.91 7 Jake Angier 12 El Modena 39.34 8 John Burns 11 Mission Viejo 39.58 9 Matthew Siggins 12 Elsinore 40.76 ======================================== Event 15 Girls 200 M Dash State automatic qualifying standard: S 24.26 1 Saundria Martin 12 Poly (Long Beach) 24.03S 2 De’anna Nowling 12 Calabasas 24.10S 3 Egbe Ndip-Agbor 11 Corona 24.34 4 Jazmyne Frost 12 Serra 24.37 5 Nia Mosby 11 Archer 24.41 6 Chioma Okonkwo 12 Murrieta Mesa 24.47 7 Tessa Green 12 Santa Margarita 24.55 8 Anisa Rind 11 Dana Hills 24.73 9 Raykiyat Olukoju 9 King, M.L. 24.74 ======================================== Event 16 Boys 200 M Dash State automatic qualifying standard: S 21.81 1 Christian Grubb 12 Notre Dame (S.O.) 21.24S 2 Ismail Turner 12 West Valley 21.50S -0.2 3 DeAngelo Chester 12 Poly (Long Beach) 21.55S 4 Kenyon Reed 12 Poly (Long Beach) 21.70S -0.2 5 Mekhi Mays 12 Serra 21.84 -0.2 6 Chad Lemmons 12 Mater Dei 22.08 -0.2 7 Nicholas Gates 9 Calabasas 22.18 -0.2 8 Jake Burns 12 Trabuco Hills 22.30 -0.2 9 Joshua Johnson 12 Harvard/Westlake 22.35 -0.2 ======================================== Event 17 Girls 3200 M Run State automatic qualifying standard: S 10:28.90 1 Sarah Shulze 12 Oak Park 10:26.62S 2 Hana Catsimanes 11 San Clemente 10:28.55S 3 Carly Corsinita 11 Capistrano Valley 10:29.63 4 Madeleine Locher 11 Ventura 10:30.73 5 Isabella Frisone 9 Canyon/Anaheim 10:37.65 6 Mia Barnett 10 Village Christian 10:38.06 7 Audrey Dang 11 Great Oak 10:38.31 8 Samantha Steman 11 Palos Verdes 10:48.72 9 Archana Mohandas 11 Newbury Park 10:54.11 10 Mikaela Ramirez 12 Ayala 10:57.48 11 Jill Walker 10 Simi Valley 10:58.47 12 Chloe Arriaga 12 Walnut 11:13.46 ======================================== Event 18 Boys 3200 M Run State automatic qualifying standard: S 9:07.48 1 Nico Young 11 Newbury Park 8:56.46S 2 Ethan Danforth 12 Canyon/C.C. 9:02.28S 3 Peter Herold 12 Jserra 9:02.93S 4 Evan Bates 12 West Ranch 9:03.24S 5 William Frankenfeld 12 Poly (Long Beach) 9:03.94S 6 Alexis Garcia 12 Newport Harbor 9:04.35S 7 Jace Aschbrenner 11 Newbury Park 9:05.55S 8 Michael Mireles 11 Thousand Oaks 9:07.77 9 Kevin Ramos 12 Rubidoux 9:11.03 10 CY Chittenden 12 Mira Costa 9:11.34 11 Keith Murray 11 Moorpark 9:13.26 12 Billy Atkinson 11 Mira Costa 9:31.05 ======================================== Event 19 Girls 4×400 M Rly State automatic qualifying standard: S 3:50.90 1 Roosevelt 3:43.98S 1) Jordyn Crutchfield 10 2) Alexys Ford 12 3) Amaia Johnson 10 4) Naomi Johnson 9 2 Poly (Long Beach) 3:44.15S 1) Saundria Martin 12 2) Qushayah Peters 12 3) Kenya Payne 12 4) Saminah Haddad 11 3 North, J.W. 3:44.87S 1) Makayla Browne 10 2) Amari Jenkins 11 3) kiayra Holmes 12 4) Idara Ibekwe 10 4 Wilson (Long Beach) 3:45.98S 1) Diona Griffith 12 2) Rachel Glenn 11 3) Maya Bryson 10 4) Trinity Moseby 9 5 Oaks Christian 3:46.58S 1) Hannah Wilson 11 2) Janiah Brown 12 3) Jahzara Richardson 10 4) Brooklyn Courtnall 10 6 Dana Hills 3:47.11S 1) Camryn Toole 10 2) Hailey Ray 12 3) Anisa Rind 11 4) Mia Lawrence 11 7 Quartz Hill 3:51.39 1) Iman Babineaux 11 2) Sarah Collier 11 3) Angela Rubio 10 4) Janae O’Neal 11 8 Citrus Valley 3:55.38 1) Myah Brown 11 2) Alana Barger 11 3) Sierra Hogan 11 4) Cienna Norman-thomas 10 9 Santa Margarita 3:58.69 1) Sophia Morris 11 2) McKenna Bradley 10 3) Tessa Green 12 4) Lauren Memoly 10 ======================================== Event 20 Boys 4×400 M Rly State automatic qualifying standard: S 3:18.73 1 Wilson (Long Beach) 3:13.86S 1) Andrew Richards 12 2) Seaver Cardoza 11 3) Jordan Weiman 11 4) Armando Bryson 12 2 Upland 3:13.97S 1) Caleb Lutalo Roberson 12 2) Jamaal Carr Jr. 3) Delaney Crawford 9 4) Namir Hemphill 11 3 Roosevelt 3:14.33S 1) Jaylend Howard 10 2) Joshua Wilcox 12 3) Patrick Effiom 10 4) Jalen Johnson 12 4 Poly (Long Beach) 3:15.07S 1) DeAngelo Chester 12 2) Liam Anderson 12 3) Octavian Hall 11 4) Everett Steward 11 5 Loyola 3:15.81S 1) Andrew Arth 12 2) Konnor Paris 12 3) Mason Ratkovich 12 4) Jeremy Davis 12 6 Trabuco Hills 3:16.00S 1) Isaac Korn 11 2) Carson Kaminski 10 3) Jake Burns 12 4) Jay Williams 12 7 Calabasas 3:19.24 1) Lamont Narcisse 11 2) Nicholas Gates 9 3) Ruben Valenzuela 11 4) Hopper Jarod 12 8 Harvard/Westlake 3:21.32 1) Joshua Johnson 12 2) James Chung 12 3) Jack Riley 12 4) Brayden Borquez 12 — Tesoro DQ unsportsmanlike behavior 1) Richard Antablin 12 2) Dominic Gates 9 3) Tyler Nevala 10 4) Kyle Ritscher 11 ======================================== Event 21 Girls High Jump State automatic qualifying standard: S 5-04 1 Rachel Glen 11 Wilson (Long Beach) 5-08.00S 2 Victoria Plummer 11 Moorpark 5-06.00S 3 Jocelyn Hipwell 12 Bonita 5-06.00S 4 Hanna Bevan 12 Trabuco Hills 5-04.00S 4 Ry’ann O’Bannon 11 St. Joseph 5-04.00S 4 Tierni Kaufman 12 Harvard/Westlake 5-04.00S 7 Gedney Quynh 10 Moorpark 5-04.00S 7 Paige Sommers 10 Westlake 5-04.00S 9 Carter Bruning 10 Lutheran (Orange) 5-02.00 9 Chiamaka Ikejiofor 12 Downey 5-02.00 11 Amelia Wiggs 11 Los Alamitos 5-02.00 11 Sara Lindenthal 11 Mission Viejo 5-02.00 13 Kylee Davis 9 Saugus 5-00.00 14 Michelle Duchemin 10 Windward 5-00.00 15 Maricela Wright 12 Palm Springs 4-10.00 15 Charlotte Allison 11 La Reina 4-10.00 ======================================== Event 22 Girls Pole Vault State automatic qualifying standard: S 12-00 1 Paige Sommers 10 Westlake 13-00.00S 2 Morgan Flynn 11 Aliso Niguel 12-06.00S 2 Kaitlyn Swenson 11 Great Oak 12-06.00S 4 Seanne Chan 12 Thousand Oaks 12-00.00S 5 Layne Hayward 12 South Torrance 12-00.00S 6 Tamara Bader 12 Vista Murrieta 11-09.00 7 Kaelyn McCann 11 Linfield Christian 11-06.00 7 Bryn Polly 11 Oaks Christian 11-06.00 9 Ciera Muscarella 12 Camarillo 11-00.00 10 Erika Flaherty 12 Roosevelt 10-06.00 11 Jenny Kroeger 11 Mission Viejo 10-06.00 — Gabrielle Pack 10 Peninsula NH ======================================== Event 23 Girls Long Jump State automatic qualifying standard: S 18-06 1 Caelyn Harris 9 Upland 20-05.25S 2 Jade McDonald 10 Calabasas 19-03.00S 3 Asjah Atkinson 10 St. Anthony 19-02.25S 4 Mahkaia Lee 12 Redondo Union 18-09.75S 5 Asha Fletcher 12 Wildwood J18-09.75S 6 A’Lena Chaney 12 Serra 18-07.00S 7 Sophia Hartwell 11 Lutheran (Orange) 18-06.00S 8 Madison Lyon 11 Woodbridge 18-05.75 9 Queen Okoh 12 Poly (Long Beach) 18-02.75 10 Jordyn Brown 12 Simi Valley 18-02.50 11 Lauren Memoly 10 Santa Margarita 17-10.50 12 Sophia Chiaramonte 12 Mater Dei 17-00.50 ======================================== Event 24 Girls Triple Jump State automatic qualifying standard: S 38-10 1 Summer Stevenson 10 Great Oak 40-02.00S 2 Madison Lyon 11 Woodbridge 39-04.50S 3 Jade McDonald 10 Calabasas 39-00.75S 4 Jayla Flowers 10 Burbank 38-11.50S 5 Kerrington Smith 11 Upland 38-11.25S 6 Mariana Lanz 12 Los Osos 38-08.25 7 Sami Bollinger 10 Great Oak 38-05.50 8 Sophia Hartwell 11 Lutheran (Orange) 37-09.00 9 Kennedy Johnson 9 Glendora 36-11.25 10 Neta Ofiaeli 9 Santa Ynez 36-09.00 11 Natalie Lin 12 Serrano 36-06.50 ======================================== Event 25 Girls Shot Put State automatic qualifying standard: S 41-04 1 Natalie Ramirez 12 West Ranch 44-11.25S 2 Shyann Franklin 12 Golden Valley 43-10.75S 3 Ava Butterbaugh 12 Mission Viejo 42-06.75S 4 Lydia Liu 12 Roosevelt 41-10.50S 5 Tierra Crockrell 12 Calabasas 40-11.25 6 Danielle Lister 12 Mission Viejo 40-10.75 7 Soley Lymon 12 Elsinore 40-01.75 8 Cherish Washington 10 Lakewood 39-09.50 9 Julia Richey 10 Newbury Park 38-11.00 10 Kamryn Pohl 12 Norco 38-00.75 11 Abby Venglass 11 Rancho Cucamonga 37-11.00 12 Destiny Okoh 10 Poly (Long Beach) 36-04.00 ======================================== Event 26 Girls Discus Throw State automatic qualifying standard: S 140-11 1 Natalie Ramirez 12 West Ranch 153-07S 2 Lydia Liu 12 Roosevelt 150-01S 3 Amanda Spear 12 Thousand Oaks 148-04S 4 Kyliegh Wilkerson 12 Trabuco Hills 142-09S 5 Cherish Washington 10 Lakewood 138-06 6 Saloni Khandhadia 11 Beckman 137-10 7 Alejandra Rosales 11 Marina 135-11 8 Ava Butterbaugh 12 Mission Viejo 131-01 9 Angelina Escobar 12 Bell Gardens 127-06 10 Danielle Lister 12 Mission Viejo 125-04 10 Soley Lymon 12 Elsinore 125-04 12 Emma Robbins 12 Esperanza 123-01 ======================================== Event 27 Boys High Jump State automatic qualifying standard: S 6-04 1 Jack Wiseman 12 Huntington Beach 6-10.00S 2 Jaydn Mata 12 San Marcos 6-10.00S 3 Beau Allen 12 San Marcos 6-08.00S 4 Kyle Jankans 11 Villa Park 6-08.00S 5 Aiden Garnett 12 Edison 6-06.00S 6 Tyler Cash 11 Canyon/C.C. 6-04.00S 6 Kailen Smith 10 Diamond Bar 6-04.00S 6 Rae’Kwon Alvez 11 Mojave 6-04.00S 9 Kevin Tyson 12 Poly (Pasadena) 6-04.00S 10 Austin Muirbrook 12 Aliso Niguel 6-04.00S 11 Alan Tabales 12 Millikan 6-04.00S 12 Dayten Zepeda 12 Rancho Alamitos 6-04.00S 13 Darius Hill 10 Vista Murrieta 6-02.00 ======================================== Event 28 Boys Pole Vault State automatic qualifying standard: S 14-09 1 Will O’Brien 12 Loyola 15-03.00S 2 Kendal Gibbs 11 Vista Murrieta 15-03.00S 3 Ethan Amata 12 Roosevelt 15-03.00S 3 Skyler Magula 12 Marina 15-03.00S 5 Derek Pekar 12 Ventura 14-09.00S 5 Jacob Camarena 12 Roosevelt 14-09.00S 5 Kyten Arthur 12 West Torrance 14-09.00S 8 Aaron Rodriguez 11 Covina 14-09.00S 8 Lucas Tailin 11 South Pasadena 14-09.00S 10 Kyle Yonker 11 Great Oak 14-09.00S 11 David Miketta 11 La Canada 14-03.00 11 Nikolai Perelman 12 Aliso Niguel 14-03.00 ======================================== Event 29 Boys Long Jump State automatic qualifying standard: S 22-09 1 Kamari Maddox 12 Elsinore 23-05.25S 2 Sean Ayale 12 Los Alamitos 22-10.50S 3 Jordan Aubert 12 California M 22-10.00S 4 Oluwatobi Adegoke 12 Los Osos 22-09.75S 5 Derek Pekar 12 Ventura 22-08.75 6 Drake Nguyen 12 Woodbridge 22-07.50 7 Jacob Haley 12 Irvine 22-06.75 8 Deondre Ruth 12 Heritage 22-02.00 9 Darius Hill 10 Vista Murrieta 22-01.50 10 Damion Loman 12 Palm Springs 21-11.00 11 Aiden Lieb 11 Peninsula 21-09.50 12 Stanon Rudley 12 Rancho Verde 21-01.50 ======================================== Event 30 Boys Triple Jump State automatic qualifying standard: S 46-05 1 Trevor Harris 12 Etiwanda 47-09.50S 2 Namir Hemphill 11 Upland 47-04.00 3 Deondre Ruth 12 Heritage 46-09.00S 4 Anthony Victa 12 Laguna Hills 46-06.75 5 Tianhao (Th) Wei 11 South Pasadena 46-04.50 6 Jonathan DA Silva 12 Crespi 45-08.50 7 Issac Muanza 11 Lawndale 45-06.50 8 Christian Grubb 12 Notre Dame (S.O.) 44-10.00 9 Adam Fall 11 Royal 44-08.00 10 Ben Muanza 10 Lawndale 44-00.75 11 Anthony Salazar 12 Mater Dei 44-00.50 12 Justin Williams 12 Trabuco Hills 43-02.50 ======================================== Event 31 Boys Shot Put State automatic qualifying standard: S 55-03 1 Jeff Duensing 11 Esperanza 64-11.00S 2 Sean Rhyan 12 San Juan Hills 61-10.75S 3 Aidan Elbettar 11 Newport Harbor 60-08.00S 4 Quinten Lyons 11 Notre Dame (S.O.) 60-03.00S 5 Carlos Aviles 12 Ventura 59-07.00S 6 Jacob Lopez 12 Canyon/C.C. 58-00.00S 7 Sawyer Howard 11 Los Alamitos 57-03.00S 8 Cole White 12 Corona del Mar 55-07.75S 9 Kienan Donovan 10 Golden Valley 55-07.50S 10 Quincy Stokes 11 Thousand Oaks 53-07.75 11 Adrian Moreno 10 Esperanza 53-03.50 12 Jake Porter 11 Canyon/Anaheim 52-10.00 ======================================== Event 32 Boys Discus Throw State automatic qualifying standard: S 173-01 1 Aidan Elbettar 11 Newport Harbor 189-10S 2 Gino Cruz 12 Newbury Park 189-04S 3 Carlos Aviles 12 Ventura 180-11S 4 Jacob Lopez 12 Canyon/C.C. 174-00S 5 Jeff Duensing 11 Esperanza 170-04 6 Kienan Donovan 10 Golden Valley 168-11 7 Edward Ta’amilo 11 Vista Murrieta 165-10 8 Quinten Lyons 11 Notre Dame (S.O.) 165-00 9 Alex Oyawale 12 Vista Murrieta 158-01 10 Yusuf Hashem 12 Esperanza 157-01 11 Jake Porter 11 Canyon/Anaheim 156-02 12 Ethan Perez 12 Sultana 137-03 ========================================  
18 May 19
Daily Bulletin
Results from the CIF Southern Section Masters Meet on Saturday at El Camino College. To qualify for the CIF State Meet: 1. finish in top six in an event; 2. meet the state’s automatic qualifying standard for the event MASTERS MEET RESULTS Saturday, May 18, at El Camino College Event 1  Girls 4×100 M Rly State automatic qualifying standard: S 47.59 1 Poly (Long Beach)  46.70S 1) Saundria Martin 12 2) Lauren Reed 9 3) Queen Okoh 12  4) Sarah Ayer 11 2 Roosevelt   46.84S 1) Jessica Boyd 10  2) Naomi Johnson 9 3) Jordyn Crutchfield 10  4) Amaia Johnson 10 3 North, J.W.  46.96S 1) Kaylin Ayers 11 2) Kiayra Holmes 12 3) Leila Kepler 9  4) Kiiyarah Latson 11 4 King, M.L.    47.13S 1) Kayla Seldon 11  2) Sheredyn Pfieffer 11 3) Jade Roberts 10  4) Raykiyat Olukoju 9 5 Rancho Cucamonga   47.15S 1) Kaitlyn De Moica 11  2) DeAira Jackson 11 3) Jamari Davis 11 4) Raquel McDaniel 11 6 Santa Margarita   47.43S 1) Olivia Guida 11  2) Lauren Memoly 10 3) Makena Eddy 11  4) Tessa Green 12 7 Los Alamitos   47.48S 1) Anastasia Rosenthal 11 2) Sydnee Kolster 12 3) Olivia Poland 12  4) Danielle Limp 12 8 Oaks Christian  47.77 1) Tasha Bierling 12  2) Jahzara Richardson 10 3) Brooklyn Courtnall 10 4) Raeshell Austin 10 9 Orange Vista   48.39 1) Zyaire Billew 10   2) Talayah Wright 10  3) Dana Jackson 10  4) Dorothy Jackson 12 ======================================== Event 2 Boys 4×100 M Rly State automatic qualifying standard: S 41.85 1 Poly (Long Beach) 41.13S  1) DeAngelo Chester 12 2) Keon Markham 12, 3) Keyon Reed 12 4) Anthony Johnson 11 2 Rancho Cucamonga 41.14S 1) Kalel Jackson 12 2) Malachi Harrison 12, 3) Silas Bolden 11 4) Mark Perry 12 3 Trabuco Hills 41.56S 1) Kiwon Lee 12 2) Jake Burns 12 3) Anthony DeLuca 12 4) Jay Williams 12 4 Harvard/Westlake 41.76S 1) James Chung 12 2) Brayden Borquez 12 3) Joshua Johnson 12 4) Jack Riley 12 5 Great Oak 41.86 1) Bryce Lucas 11 2) Brandon McFadden 11 3) Christian Byrtus 11 4) Grant Gaskins 12 6 Mater Dei 42.14 1) Patrick Michinock 12 2) Quincy Craig 9 3) Corbin Utley 12 4) Chad Lemmons 12 7 Chaminade 42.33 1) Ryan Goldman 11 2) Frankie Washington 10 3) Jalen Fisher 12 4) Patrick Izeiamu 9 — Notre Dame (S.O.) DNF 1) Kyle Wynn 10 2) Christian Grubb 12 3) Sequoia Magdalena 12 4) Adam Horvath 12 — Aliso Niguel DNF 1) Kaden Reynolds 11 2) Austin Pascual 10 3) Trevor Williams 12 4) Andrew Koesel 12 ======================================== Event 3 Girls 1600 M Run State automatic qualifying standard: S 4:52.84 1 Audrey Suarez 10 Mayfield 4:45.04S 2 Fatima Cortes 12 Great Oak 4:45.41S 3 Jaqueline Duarte 10 Chino Hills 4:50.46S 4 Mia Barnett 10 Village Christian 4:50.61S 5 Emma Hadley 9 Canyon/Anaheim 4:51.01S 6 Chloe Arriaga 12 Walnut 4:51.39S 7 Dalia Frias 9 Mira Costa 4:51.47S 8 Isis Diaz 9 Sierra Canyon 4:54.58 9 Whitney Valenti 11 Brea Olinda 4:55.08 10 Fiona Hawkins 10 Newbury Park 4:56.59 11 Arianna Griffiths 11 Great Oak 4:58.28 12 Lauren Kearney 12 Foothill Technology 5:04.88 ======================================== Event 4 Boys 1600 M Run State automatic qualifying standard: S 4:14.90 1 Peter Herold 12 Jserra 4:11.38S 2 Noah Hibbard 12 Arroyo 4:11.99S 3 Anthony Grover 11 Jserra 4:12.59S 4 Dylan Wilbur 11 Crescenta Valley 4:12.78S 5 Sebastian Fisher 12 Laguna Beach 4:13.13S 6 Carrick Denker 11 Dana Hills 4:13.59S 7 Anthony Stone 11 Loyola 4:14.17S 8 Jake Parker 11 West Torrance 4:14.22S 9 Ethan Bersley 12 Thousand Oaks 4:14.48S 10 Jeremiah Rasmussen 12 Hart 4:16.56 11 Ben McKenna 11 Aliso Niguel 4:17.23 12 Cole Stark 12 Dana Hills 4:18.65 ======================================== Event 5 Girls 100 M Hurdles State automatic qualifying standard: S 14.24 1 Asjah Atkinson 10 St. Anthony 14.08S 2 Taylor Shorter 11 Norco 14.23S 3 Rachel Glen 11 Wilson (Long Beach) 14.32 4 Jade McDonald 10 Calabasas 14.33 5 Jazmin Jackson 11 Chaminade 14.50 6 Citlalli Anguiano 12 La Mirada 14.57 7 Logann Williams 10 Murrieta Mesa 14.63 8 A’Lena Chaney 12 Serra 14.80 9 DeAira Jackson 11 Rancho Cucamonga 15.14 ======================================== Event 6 Boys 110 M Hurdles State automatic qualifying standard: S 14.30 1 Aiden Lieb 11 Peninsula 14.48 2 Abraham Lotfy 12 Los Alamitos 14.50 3 Hunter Escorcia 11 Vista Murrieta 14.54 4 Derek Pekar 12 Ventura 14.57 5 Anthony Taylor 10 Cathedral 14.66 6 Liam Anderson 12 Poly (Long Beach) 14.67 7 Drew Pickett 12 Paramount 14.75 8 Kyle Kimble 12 Servite 14.89 9 Jack Johnson 12 Crean Lutheran 15.38 ======================================== Event 7 Girls 400 M Dash State automatic qualifying standard: S 55.62 1 Samarra Monrroy 9 Millikan 54.16S 2 Iman Babineaux 11 Quartz Hill 54.21S 3 Sydney Bentley 12 St. Bernard 54.54S 4 Naomi Johnson 9 Roosevelt 54.57S 5 Chioma Okonkwo 12 Murrieta Mesa 54.66S 6 Nia Mosby 11 Archer 54.83S 7 Lauren Memoly 10 Santa Margarita 54.99S 8 Egbe Ndip-Agbor 11 Corona 55.34S 9 Michelle Quinn 12 Yorba Linda 56.44 ======================================== Event 8 Boys 400 M Dash State automatic qualifying standard: S 48.53 1 Solomon Strader 11 West Ranch 47.04S 2 Ismail Turner 12 West Valley 47.49S 3 Brayden Borquez 12 Harvard/Westlake 47.62S 4 Everett Steward 11 Poly (Long Beach) 47.95S 5 Andrew Koesel 12 Aliso Niguel 48.21S 6 Gregory Lapit 12 Centennial/Corona 48.25S 7 Mekhi Evans-Bey 11 Culver City 48.79 8 Andrew Arth 12 Loyola 48.92 9 Ryan Rivituso 10 Edison 49.11 ======================================== Event 9 Girls 100 M Dash State automatic qualifying standard: S 11.94 1 De’anna Nowling 12 Calabasas 11.69S 2 Jazmyne Frost 12 Serra 11.91S 3 Saundria Martin 12 Poly (Long Beach) 11.93S 4 Queen Okoh 12 Poly (Long Beach) 12.13 5 Tessa Green 12 Santa Margarita 12.13 6 Arianna Alexander 12 Centennial/Corona 12.18 7 Janae O’Neal 11 Quartz Hill 12.30 8 Kennedi Porter 10 Etiwanda 12.38 — Jahzara Richardson 10 Oaks Christian DNF ======================================== Event 10 Boys 100 M Dash State automatic qualifying standard: S 10.72 1 Christian Grubb 12 Notre Dame (S.O.) 10.58S 2 Rayshon Luke 9 St. John Bosco 10.65S 3 Caleb Lutalo Roberson 12 Upland 10.78 4 Patrick Izeiamu 9 Chaminade 10.89 5 Isaiah Marecheau 10 Oxnard 10.89 6 Kenyon Reed 12 Poly (Long Beach) 10.89 7 Kaden Reynolds 11 Aliso Niguel 10.92 8 Mekhi Mays 12 Serra 10.95 9 Anthony Johnson 11 Poly (Long Beach) 10.96 ======================================== Event 11 Girls 800 M Run State automatic qualifying standard: S 2:11.85 1 Makayla Browne 10 North, J.W. 2:11.30S 2 Fatima Cortes 12 Great Oak 2:11.40S 3 Hannah Wilson 11 Oaks Christian 2:11.44S 4 Daniela Quintero 9 Harvard/Westlake 2:11.94 5 Janiah Brown 12 Oaks Christian 2:12.01 6 Hailey Golmon 11 Westlake 2:12.02 7 Morgan Calcagnie 12 Mission Viejo 2:12.52 8 Ashley Johnson 11 Mission Viejo 2:12.56 9 Peyton Candaele 12 Vista Murrieta 2:13.16 10 Mia Lawrence 11 Dana Hills 2:13.83 11 Jaqueline Duarte 10 Chino Hills 2:14.44 12 Lucea Wright 9 Marlborough 2:18.07 ======================================== Event 12 Boys 800 M Run State automatic qualifying standard: S 1:54.54 1 Kai Wingo 12 Valencia (V.) 1:54.87 2 Armando Bryson 12 Wilson (Long Beach) 1:55.47 3 Mason Ratkovich 12 Loyola 1:55.49 4 Grant Callen 12 Foothill 1:55.71 5 Willie Colman 12 Vista Murrieta 1:55.95 6 Jesus Nichol 12 Wilson (Long Beach) 1:55.95 7 Ben Sumner 12 Highland 1:55.98 8 Daniel White 12 Tesoro 1:56.02 9 Kai Dettman 12 South Pasadena 1:56.10 10 Anthony Grover 11 JSerra 1:56.37 11 Justin Larson 11 Northwood 1:56.44 12 Preston Green 12 Oak Park 1:56.92 ======================================== Event 13 Girls 300 M Hurdles State automatic qualifying standard: S 43.63 1 Rachel Glen 11 Wilson (Long Beach) 41.01S 2 Amari Jenkins 11 North, J.W. 42.82S 3 Hailey Ray 12 Dana Hills 43.33S 4 Jordyn Grady 10 Upland 43.90 5 Myah Hatcher 11 Roosevelt 44.20 6 Taylor Shorter 11 Norco 44.26 7 Inaya Jumal 12 Monrovia 44.56 8 Elise Craft 10 Thousand Oaks 44.93 9 Madeline Conte 9 Monrovia 46.63 ======================================== Event 14 Boys 300 M Hurdles State automatic qualifying standard: S 38.30 1 Reyte Rash 12 King, M.L. 37.89S 2 Namir Hemphill 11 Upland 38.06S 3 Oluwatobi Adegoke 12 Los Osos 38.50 4 Liam Anderson 12 Poly (Long Beach) 38.60 5 Caleb Lutalo Roberson 12 Upland 38.64 6 Anthony Taylor 10 Cathedral 38.91 7 Jake Angier 12 El Modena 39.34 8 John Burns 11 Mission Viejo 39.58 9 Matthew Siggins 12 Elsinore 40.76 ======================================== Event 15 Girls 200 M Dash State automatic qualifying standard: S 24.26 1 Saundria Martin 12 Poly (Long Beach) 24.03S 2 De’anna Nowling 12 Calabasas 24.10S 3 Egbe Ndip-Agbor 11 Corona 24.34 4 Jazmyne Frost 12 Serra 24.37 5 Nia Mosby 11 Archer 24.41 6 Chioma Okonkwo 12 Murrieta Mesa 24.47 7 Tessa Green 12 Santa Margarita 24.55 8 Anisa Rind 11 Dana Hills 24.73 9 Raykiyat Olukoju 9 King, M.L. 24.74 ======================================== Event 16 Boys 200 M Dash State automatic qualifying standard: S 21.81 1 Christian Grubb 12 Notre Dame (S.O.) 21.24S 2 Ismail Turner 12 West Valley 21.50S -0.2 3 DeAngelo Chester 12 Poly (Long Beach) 21.55S 4 Kenyon Reed 12 Poly (Long Beach) 21.70S -0.2 5 Mekhi Mays 12 Serra 21.84 -0.2 6 Chad Lemmons 12 Mater Dei 22.08 -0.2 7 Nicholas Gates 9 Calabasas 22.18 -0.2 8 Jake Burns 12 Trabuco Hills 22.30 -0.2 9 Joshua Johnson 12 Harvard/Westlake 22.35 -0.2 ======================================== Event 17 Girls 3200 M Run State automatic qualifying standard: S 10:28.90 1 Sarah Shulze 12 Oak Park 10:26.62S 2 Hana Catsimanes 11 San Clemente 10:28.55S 3 Carly Corsinita 11 Capistrano Valley 10:29.63 4 Madeleine Locher 11 Ventura 10:30.73 5 Isabella Frisone 9 Canyon/Anaheim 10:37.65 6 Mia Barnett 10 Village Christian 10:38.06 7 Audrey Dang 11 Great Oak 10:38.31 8 Samantha Steman 11 Palos Verdes 10:48.72 9 Archana Mohandas 11 Newbury Park 10:54.11 10 Mikaela Ramirez 12 Ayala 10:57.48 11 Jill Walker 10 Simi Valley 10:58.47 12 Chloe Arriaga 12 Walnut 11:13.46 ======================================== Event 18 Boys 3200 M Run State automatic qualifying standard: S 9:07.48 1 Nico Young 11 Newbury Park 8:56.46S 2 Ethan Danforth 12 Canyon/C.C. 9:02.28S 3 Peter Herold 12 Jserra 9:02.93S 4 Evan Bates 12 West Ranch 9:03.24S 5 William Frankenfeld 12 Poly (Long Beach) 9:03.94S 6 Alexis Garcia 12 Newport Harbor 9:04.35S 7 Jace Aschbrenner 11 Newbury Park 9:05.55S 8 Michael Mireles 11 Thousand Oaks 9:07.77 9 Kevin Ramos 12 Rubidoux 9:11.03 10 CY Chittenden 12 Mira Costa 9:11.34 11 Keith Murray 11 Moorpark 9:13.26 12 Billy Atkinson 11 Mira Costa 9:31.05 ======================================== Event 19 Girls 4×400 M Rly State automatic qualifying standard: S 3:50.90 1 Roosevelt 3:43.98S 1) Jordyn Crutchfield 10 2) Alexys Ford 12 3) Amaia Johnson 10 4) Naomi Johnson 9 2 Poly (Long Beach) 3:44.15S 1) Saundria Martin 12 2) Qushayah Peters 12 3) Kenya Payne 12 4) Saminah Haddad 11 3 North, J.W. 3:44.87S 1) Makayla Browne 10 2) Amari Jenkins 11 3) kiayra Holmes 12 4) Idara Ibekwe 10 4 Wilson (Long Beach) 3:45.98S 1) Diona Griffith 12 2) Rachel Glenn 11 3) Maya Bryson 10 4) Trinity Moseby 9 5 Oaks Christian 3:46.58S 1) Hannah Wilson 11 2) Janiah Brown 12 3) Jahzara Richardson 10 4) Brooklyn Courtnall 10 6 Dana Hills 3:47.11S 1) Camryn Toole 10 2) Hailey Ray 12 3) Anisa Rind 11 4) Mia Lawrence 11 7 Quartz Hill 3:51.39 1) Iman Babineaux 11 2) Sarah Collier 11 3) Angela Rubio 10 4) Janae O’Neal 11 8 Citrus Valley 3:55.38 1) Myah Brown 11 2) Alana Barger 11 3) Sierra Hogan 11 4) Cienna Norman-thomas 10 9 Santa Margarita 3:58.69 1) Sophia Morris 11 2) McKenna Bradley 10 3) Tessa Green 12 4) Lauren Memoly 10 ======================================== Event 20 Boys 4×400 M Rly State automatic qualifying standard: S 3:18.73 1 Wilson (Long Beach) 3:13.86S 1) Andrew Richards 12 2) Seaver Cardoza 11 3) Jordan Weiman 11 4) Armando Bryson 12 2 Upland 3:13.97S 1) Caleb Lutalo Roberson 12 2) Jamaal Carr Jr. 3) Delaney Crawford 9 4) Namir Hemphill 11 3 Roosevelt 3:14.33S 1) Jaylend Howard 10 2) Joshua Wilcox 12 3) Patrick Effiom 10 4) Jalen Johnson 12 4 Poly (Long Beach) 3:15.07S 1) DeAngelo Chester 12 2) Liam Anderson 12 3) Octavian Hall 11 4) Everett Steward 11 5 Loyola 3:15.81S 1) Andrew Arth 12 2) Konnor Paris 12 3) Mason Ratkovich 12 4) Jeremy Davis 12 6 Trabuco Hills 3:16.00S 1) Isaac Korn 11 2) Carson Kaminski 10 3) Jake Burns 12 4) Jay Williams 12 7 Calabasas 3:19.24 1) Lamont Narcisse 11 2) Nicholas Gates 9 3) Ruben Valenzuela 11 4) Hopper Jarod 12 8 Harvard/Westlake 3:21.32 1) Joshua Johnson 12 2) James Chung 12 3) Jack Riley 12 4) Brayden Borquez 12 — Tesoro DQ unsportsmanlike behavior 1) Richard Antablin 12 2) Dominic Gates 9 3) Tyler Nevala 10 4) Kyle Ritscher 11 ======================================== Event 21 Girls High Jump State automatic qualifying standard: S 5-04 1 Rachel Glen 11 Wilson (Long Beach) 5-08.00S 2 Victoria Plummer 11 Moorpark 5-06.00S 3 Jocelyn Hipwell 12 Bonita 5-06.00S 4 Hanna Bevan 12 Trabuco Hills 5-04.00S 4 Ry’ann O’Bannon 11 St. Joseph 5-04.00S 4 Tierni Kaufman 12 Harvard/Westlake 5-04.00S 7 Gedney Quynh 10 Moorpark 5-04.00S 7 Paige Sommers 10 Westlake 5-04.00S 9 Carter Bruning 10 Lutheran (Orange) 5-02.00 9 Chiamaka Ikejiofor 12 Downey 5-02.00 11 Amelia Wiggs 11 Los Alamitos 5-02.00 11 Sara Lindenthal 11 Mission Viejo 5-02.00 13 Kylee Davis 9 Saugus 5-00.00 14 Michelle Duchemin 10 Windward 5-00.00 15 Maricela Wright 12 Palm Springs 4-10.00 15 Charlotte Allison 11 La Reina 4-10.00 ======================================== Event 22 Girls Pole Vault State automatic qualifying standard: S 12-00 1 Paige Sommers 10 Westlake 13-00.00S 2 Morgan Flynn 11 Aliso Niguel 12-06.00S 2 Kaitlyn Swenson 11 Great Oak 12-06.00S 4 Seanne Chan 12 Thousand Oaks 12-00.00S 5 Layne Hayward 12 South Torrance 12-00.00S 6 Tamara Bader 12 Vista Murrieta 11-09.00 7 Kaelyn McCann 11 Linfield Christian 11-06.00 7 Bryn Polly 11 Oaks Christian 11-06.00 9 Ciera Muscarella 12 Camarillo 11-00.00 10 Erika Flaherty 12 Roosevelt 10-06.00 11 Jenny Kroeger 11 Mission Viejo 10-06.00 — Gabrielle Pack 10 Peninsula NH ======================================== Event 23 Girls Long Jump State automatic qualifying standard: S 18-06 1 Caelyn Harris 9 Upland 20-05.25S 2 Jade McDonald 10 Calabasas 19-03.00S 3 Asjah Atkinson 10 St. Anthony 19-02.25S 4 Mahkaia Lee 12 Redondo Union 18-09.75S 5 Asha Fletcher 12 Wildwood J18-09.75S 6 A’Lena Chaney 12 Serra 18-07.00S 7 Sophia Hartwell 11 Lutheran (Orange) 18-06.00S 8 Madison Lyon 11 Woodbridge 18-05.75 9 Queen Okoh 12 Poly (Long Beach) 18-02.75 10 Jordyn Brown 12 Simi Valley 18-02.50 11 Lauren Memoly 10 Santa Margarita 17-10.50 12 Sophia Chiaramonte 12 Mater Dei 17-00.50 ======================================== Event 24 Girls Triple Jump State automatic qualifying standard: S 38-10 1 Summer Stevenson 10 Great Oak 40-02.00S 2 Madison Lyon 11 Woodbridge 39-04.50S 3 Jade McDonald 10 Calabasas 39-00.75S 4 Jayla Flowers 10 Burbank 38-11.50S 5 Kerrington Smith 11 Upland 38-11.25S 6 Mariana Lanz 12 Los Osos 38-08.25 7 Sami Bollinger 10 Great Oak 38-05.50 8 Sophia Hartwell 11 Lutheran (Orange) 37-09.00 9 Kennedy Johnson 9 Glendora 36-11.25 10 Neta Ofiaeli 9 Santa Ynez 36-09.00 11 Natalie Lin 12 Serrano 36-06.50 ======================================== Event 25 Girls Shot Put State automatic qualifying standard: S 41-04 1 Natalie Ramirez 12 West Ranch 44-11.25S 2 Shyann Franklin 12 Golden Valley 43-10.75S 3 Ava Butterbaugh 12 Mission Viejo 42-06.75S 4 Lydia Liu 12 Roosevelt 41-10.50S 5 Tierra Crockrell 12 Calabasas 40-11.25 6 Danielle Lister 12 Mission Viejo 40-10.75 7 Soley Lymon 12 Elsinore 40-01.75 8 Cherish Washington 10 Lakewood 39-09.50 9 Julia Richey 10 Newbury Park 38-11.00 10 Kamryn Pohl 12 Norco 38-00.75 11 Abby Venglass 11 Rancho Cucamonga 37-11.00 12 Destiny Okoh 10 Poly (Long Beach) 36-04.00 ======================================== Event 26 Girls Discus Throw State automatic qualifying standard: S 140-11 1 Natalie Ramirez 12 West Ranch 153-07S 2 Lydia Liu 12 Roosevelt 150-01S 3 Amanda Spear 12 Thousand Oaks 148-04S 4 Kyliegh Wilkerson 12 Trabuco Hills 142-09S 5 Cherish Washington 10 Lakewood 138-06 6 Saloni Khandhadia 11 Beckman 137-10 7 Alejandra Rosales 11 Marina 135-11 8 Ava Butterbaugh 12 Mission Viejo 131-01 9 Angelina Escobar 12 Bell Gardens 127-06 10 Danielle Lister 12 Mission Viejo 125-04 10 Soley Lymon 12 Elsinore 125-04 12 Emma Robbins 12 Esperanza 123-01 ======================================== Event 27 Boys High Jump State automatic qualifying standard: S 6-04 1 Jack Wiseman 12 Huntington Beach 6-10.00S 2 Jaydn Mata 12 San Marcos 6-10.00S 3 Beau Allen 12 San Marcos 6-08.00S 4 Kyle Jankans 11 Villa Park 6-08.00S 5 Aiden Garnett 12 Edison 6-06.00S 6 Tyler Cash 11 Canyon/C.C. 6-04.00S 6 Kailen Smith 10 Diamond Bar 6-04.00S 6 Rae’Kwon Alvez 11 Mojave 6-04.00S 9 Kevin Tyson 12 Poly (Pasadena) 6-04.00S 10 Austin Muirbrook 12 Aliso Niguel 6-04.00S 11 Alan Tabales 12 Millikan 6-04.00S 12 Dayten Zepeda 12 Rancho Alamitos 6-04.00S 13 Darius Hill 10 Vista Murrieta 6-02.00 ======================================== Event 28 Boys Pole Vault State automatic qualifying standard: S 14-09 1 Will O’Brien 12 Loyola 15-03.00S 2 Kendal Gibbs 11 Vista Murrieta 15-03.00S 3 Ethan Amata 12 Roosevelt 15-03.00S 3 Skyler Magula 12 Marina 15-03.00S 5 Derek Pekar 12 Ventura 14-09.00S 5 Jacob Camarena 12 Roosevelt 14-09.00S 5 Kyten Arthur 12 West Torrance 14-09.00S 8 Aaron Rodriguez 11 Covina 14-09.00S 8 Lucas Tailin 11 South Pasadena 14-09.00S 10 Kyle Yonker 11 Great Oak 14-09.00S 11 David Miketta 11 La Canada 14-03.00 11 Nikolai Perelman 12 Aliso Niguel 14-03.00 ======================================== Event 29 Boys Long Jump State automatic qualifying standard: S 22-09 1 Kamari Maddox 12 Elsinore 23-05.25S 2 Sean Ayale 12 Los Alamitos 22-10.50S 3 Jordan Aubert 12 California M 22-10.00S 4 Oluwatobi Adegoke 12 Los Osos 22-09.75S 5 Derek Pekar 12 Ventura 22-08.75 6 Drake Nguyen 12 Woodbridge 22-07.50 7 Jacob Haley 12 Irvine 22-06.75 8 Deondre Ruth 12 Heritage 22-02.00 9 Darius Hill 10 Vista Murrieta 22-01.50 10 Damion Loman 12 Palm Springs 21-11.00 11 Aiden Lieb 11 Peninsula 21-09.50 12 Stanon Rudley 12 Rancho Verde 21-01.50 ======================================== Event 30 Boys Triple Jump State automatic qualifying standard: S 46-05 1 Trevor Harris 12 Etiwanda 47-09.50S 2 Namir Hemphill 11 Upland 47-04.00 3 Deondre Ruth 12 Heritage 46-09.00S 4 Anthony Victa 12 Laguna Hills 46-06.75 5 Tianhao (Th) Wei 11 South Pasadena 46-04.50 6 Jonathan DA Silva 12 Crespi 45-08.50 7 Issac Muanza 11 Lawndale 45-06.50 8 Christian Grubb 12 Notre Dame (S.O.) 44-10.00 9 Adam Fall 11 Royal 44-08.00 10 Ben Muanza 10 Lawndale 44-00.75 11 Anthony Salazar 12 Mater Dei 44-00.50 12 Justin Williams 12 Trabuco Hills 43-02.50 ======================================== Event 31 Boys Shot Put State automatic qualifying standard: S 55-03 1 Jeff Duensing 11 Esperanza 64-11.00S 2 Sean Rhyan 12 San Juan Hills 61-10.75S 3 Aidan Elbettar 11 Newport Harbor 60-08.00S 4 Quinten Lyons 11 Notre Dame (S.O.) 60-03.00S 5 Carlos Aviles 12 Ventura 59-07.00S 6 Jacob Lopez 12 Canyon/C.C. 58-00.00S 7 Sawyer Howard 11 Los Alamitos 57-03.00S 8 Cole White 12 Corona del Mar 55-07.75S 9 Kienan Donovan 10 Golden Valley 55-07.50S 10 Quincy Stokes 11 Thousand Oaks 53-07.75 11 Adrian Moreno 10 Esperanza 53-03.50 12 Jake Porter 11 Canyon/Anaheim 52-10.00 ======================================== Event 32 Boys Discus Throw State automatic qualifying standard: S 173-01 1 Aidan Elbettar 11 Newport Harbor 189-10S 2 Gino Cruz 12 Newbury Park 189-04S 3 Carlos Aviles 12 Ventura 180-11S 4 Jacob Lopez 12 Canyon/C.C. 174-00S 5 Jeff Duensing 11 Esperanza 170-04 6 Kienan Donovan 10 Golden Valley 168-11 7 Edward Ta’amilo 11 Vista Murrieta 165-10 8 Quinten Lyons 11 Notre Dame (S.O.) 165-00 9 Alex Oyawale 12 Vista Murrieta 158-01 10 Yusuf Hashem 12 Esperanza 157-01 11 Jake Porter 11 Canyon/Anaheim 156-02 12 Ethan Perez 12 Sultana 137-03 ========================================  
18 May 19
Redlands Daily Facts
Results from the CIF Southern Section Masters Meet on Saturday at El Camino College. To qualify for the CIF State Meet: 1. finish in top six in an event; 2. meet the state’s automatic qualifying standard for the event MASTERS MEET RESULTS Saturday, May 18, at El Camino College Event 1  Girls 4×100 M Rly State automatic qualifying standard: S 47.59 1 Poly (Long Beach)  46.70S 1) Saundria Martin 12 2) Lauren Reed 9 3) Queen Okoh 12  4) Sarah Ayer 11 2 Roosevelt   46.84S 1) Jessica Boyd 10  2) Naomi Johnson 9 3) Jordyn Crutchfield 10  4) Amaia Johnson 10 3 North, J.W.  46.96S 1) Kaylin Ayers 11 2) Kiayra Holmes 12 3) Leila Kepler 9  4) Kiiyarah Latson 11 4 King, M.L.    47.13S 1) Kayla Seldon 11  2) Sheredyn Pfieffer 11 3) Jade Roberts 10  4) Raykiyat Olukoju 9 5 Rancho Cucamonga   47.15S 1) Kaitlyn De Moica 11  2) DeAira Jackson 11 3) Jamari Davis 11 4) Raquel McDaniel 11 6 Santa Margarita   47.43S 1) Olivia Guida 11  2) Lauren Memoly 10 3) Makena Eddy 11  4) Tessa Green 12 7 Los Alamitos   47.48S 1) Anastasia Rosenthal 11 2) Sydnee Kolster 12 3) Olivia Poland 12  4) Danielle Limp 12 8 Oaks Christian  47.77 1) Tasha Bierling 12  2) Jahzara Richardson 10 3) Brooklyn Courtnall 10 4) Raeshell Austin 10 9 Orange Vista   48.39 1) Zyaire Billew 10   2) Talayah Wright 10  3) Dana Jackson 10  4) Dorothy Jackson 12 ======================================== Event 2 Boys 4×100 M Rly State automatic qualifying standard: S 41.85 1 Poly (Long Beach) 41.13S  1) DeAngelo Chester 12 2) Keon Markham 12, 3) Keyon Reed 12 4) Anthony Johnson 11 2 Rancho Cucamonga 41.14S 1) Kalel Jackson 12 2) Malachi Harrison 12, 3) Silas Bolden 11 4) Mark Perry 12 3 Trabuco Hills 41.56S 1) Kiwon Lee 12 2) Jake Burns 12 3) Anthony DeLuca 12 4) Jay Williams 12 4 Harvard/Westlake 41.76S 1) James Chung 12 2) Brayden Borquez 12 3) Joshua Johnson 12 4) Jack Riley 12 5 Great Oak 41.86 1) Bryce Lucas 11 2) Brandon McFadden 11 3) Christian Byrtus 11 4) Grant Gaskins 12 6 Mater Dei 42.14 1) Patrick Michinock 12 2) Quincy Craig 9 3) Corbin Utley 12 4) Chad Lemmons 12 7 Chaminade 42.33 1) Ryan Goldman 11 2) Frankie Washington 10 3) Jalen Fisher 12 4) Patrick Izeiamu 9 — Notre Dame (S.O.) DNF 1) Kyle Wynn 10 2) Christian Grubb 12 3) Sequoia Magdalena 12 4) Adam Horvath 12 — Aliso Niguel DNF 1) Kaden Reynolds 11 2) Austin Pascual 10 3) Trevor Williams 12 4) Andrew Koesel 12 ======================================== Event 3 Girls 1600 M Run State automatic qualifying standard: S 4:52.84 1 Audrey Suarez 10 Mayfield 4:45.04S 2 Fatima Cortes 12 Great Oak 4:45.41S 3 Jaqueline Duarte 10 Chino Hills 4:50.46S 4 Mia Barnett 10 Village Christian 4:50.61S 5 Emma Hadley 9 Canyon/Anaheim 4:51.01S 6 Chloe Arriaga 12 Walnut 4:51.39S 7 Dalia Frias 9 Mira Costa 4:51.47S 8 Isis Diaz 9 Sierra Canyon 4:54.58 9 Whitney Valenti 11 Brea Olinda 4:55.08 10 Fiona Hawkins 10 Newbury Park 4:56.59 11 Arianna Griffiths 11 Great Oak 4:58.28 12 Lauren Kearney 12 Foothill Technology 5:04.88 ======================================== Event 4 Boys 1600 M Run State automatic qualifying standard: S 4:14.90 1 Peter Herold 12 Jserra 4:11.38S 2 Noah Hibbard 12 Arroyo 4:11.99S 3 Anthony Grover 11 Jserra 4:12.59S 4 Dylan Wilbur 11 Crescenta Valley 4:12.78S 5 Sebastian Fisher 12 Laguna Beach 4:13.13S 6 Carrick Denker 11 Dana Hills 4:13.59S 7 Anthony Stone 11 Loyola 4:14.17S 8 Jake Parker 11 West Torrance 4:14.22S 9 Ethan Bersley 12 Thousand Oaks 4:14.48S 10 Jeremiah Rasmussen 12 Hart 4:16.56 11 Ben McKenna 11 Aliso Niguel 4:17.23 12 Cole Stark 12 Dana Hills 4:18.65 ======================================== Event 5 Girls 100 M Hurdles State automatic qualifying standard: S 14.24 1 Asjah Atkinson 10 St. Anthony 14.08S 2 Taylor Shorter 11 Norco 14.23S 3 Rachel Glen 11 Wilson (Long Beach) 14.32 4 Jade McDonald 10 Calabasas 14.33 5 Jazmin Jackson 11 Chaminade 14.50 6 Citlalli Anguiano 12 La Mirada 14.57 7 Logann Williams 10 Murrieta Mesa 14.63 8 A’Lena Chaney 12 Serra 14.80 9 DeAira Jackson 11 Rancho Cucamonga 15.14 ======================================== Event 6 Boys 110 M Hurdles State automatic qualifying standard: S 14.30 1 Aiden Lieb 11 Peninsula 14.48 2 Abraham Lotfy 12 Los Alamitos 14.50 3 Hunter Escorcia 11 Vista Murrieta 14.54 4 Derek Pekar 12 Ventura 14.57 5 Anthony Taylor 10 Cathedral 14.66 6 Liam Anderson 12 Poly (Long Beach) 14.67 7 Drew Pickett 12 Paramount 14.75 8 Kyle Kimble 12 Servite 14.89 9 Jack Johnson 12 Crean Lutheran 15.38 ======================================== Event 7 Girls 400 M Dash State automatic qualifying standard: S 55.62 1 Samarra Monrroy 9 Millikan 54.16S 2 Iman Babineaux 11 Quartz Hill 54.21S 3 Sydney Bentley 12 St. Bernard 54.54S 4 Naomi Johnson 9 Roosevelt 54.57S 5 Chioma Okonkwo 12 Murrieta Mesa 54.66S 6 Nia Mosby 11 Archer 54.83S 7 Lauren Memoly 10 Santa Margarita 54.99S 8 Egbe Ndip-Agbor 11 Corona 55.34S 9 Michelle Quinn 12 Yorba Linda 56.44 ======================================== Event 8 Boys 400 M Dash State automatic qualifying standard: S 48.53 1 Solomon Strader 11 West Ranch 47.04S 2 Ismail Turner 12 West Valley 47.49S 3 Brayden Borquez 12 Harvard/Westlake 47.62S 4 Everett Steward 11 Poly (Long Beach) 47.95S 5 Andrew Koesel 12 Aliso Niguel 48.21S 6 Gregory Lapit 12 Centennial/Corona 48.25S 7 Mekhi Evans-Bey 11 Culver City 48.79 8 Andrew Arth 12 Loyola 48.92 9 Ryan Rivituso 10 Edison 49.11 ======================================== Event 9 Girls 100 M Dash State automatic qualifying standard: S 11.94 1 De’anna Nowling 12 Calabasas 11.69S 2 Jazmyne Frost 12 Serra 11.91S 3 Saundria Martin 12 Poly (Long Beach) 11.93S 4 Queen Okoh 12 Poly (Long Beach) 12.13 5 Tessa Green 12 Santa Margarita 12.13 6 Arianna Alexander 12 Centennial/Corona 12.18 7 Janae O’Neal 11 Quartz Hill 12.30 8 Kennedi Porter 10 Etiwanda 12.38 — Jahzara Richardson 10 Oaks Christian DNF ======================================== Event 10 Boys 100 M Dash State automatic qualifying standard: S 10.72 1 Christian Grubb 12 Notre Dame (S.O.) 10.58S 2 Rayshon Luke 9 St. John Bosco 10.65S 3 Caleb Lutalo Roberson 12 Upland 10.78 4 Patrick Izeiamu 9 Chaminade 10.89 5 Isaiah Marecheau 10 Oxnard 10.89 6 Kenyon Reed 12 Poly (Long Beach) 10.89 7 Kaden Reynolds 11 Aliso Niguel 10.92 8 Mekhi Mays 12 Serra 10.95 9 Anthony Johnson 11 Poly (Long Beach) 10.96 ======================================== Event 11 Girls 800 M Run State automatic qualifying standard: S 2:11.85 1 Makayla Browne 10 North, J.W. 2:11.30S 2 Fatima Cortes 12 Great Oak 2:11.40S 3 Hannah Wilson 11 Oaks Christian 2:11.44S 4 Daniela Quintero 9 Harvard/Westlake 2:11.94 5 Janiah Brown 12 Oaks Christian 2:12.01 6 Hailey Golmon 11 Westlake 2:12.02 7 Morgan Calcagnie 12 Mission Viejo 2:12.52 8 Ashley Johnson 11 Mission Viejo 2:12.56 9 Peyton Candaele 12 Vista Murrieta 2:13.16 10 Mia Lawrence 11 Dana Hills 2:13.83 11 Jaqueline Duarte 10 Chino Hills 2:14.44 12 Lucea Wright 9 Marlborough 2:18.07 ======================================== Event 12 Boys 800 M Run State automatic qualifying standard: S 1:54.54 1 Kai Wingo 12 Valencia (V.) 1:54.87 2 Armando Bryson 12 Wilson (Long Beach) 1:55.47 3 Mason Ratkovich 12 Loyola 1:55.49 4 Grant Callen 12 Foothill 1:55.71 5 Willie Colman 12 Vista Murrieta 1:55.95 6 Jesus Nichol 12 Wilson (Long Beach) 1:55.95 7 Ben Sumner 12 Highland 1:55.98 8 Daniel White 12 Tesoro 1:56.02 9 Kai Dettman 12 South Pasadena 1:56.10 10 Anthony Grover 11 JSerra 1:56.37 11 Justin Larson 11 Northwood 1:56.44 12 Preston Green 12 Oak Park 1:56.92 ======================================== Event 13 Girls 300 M Hurdles State automatic qualifying standard: S 43.63 1 Rachel Glen 11 Wilson (Long Beach) 41.01S 2 Amari Jenkins 11 North, J.W. 42.82S 3 Hailey Ray 12 Dana Hills 43.33S 4 Jordyn Grady 10 Upland 43.90 5 Myah Hatcher 11 Roosevelt 44.20 6 Taylor Shorter 11 Norco 44.26 7 Inaya Jumal 12 Monrovia 44.56 8 Elise Craft 10 Thousand Oaks 44.93 9 Madeline Conte 9 Monrovia 46.63 ======================================== Event 14 Boys 300 M Hurdles State automatic qualifying standard: S 38.30 1 Reyte Rash 12 King, M.L. 37.89S 2 Namir Hemphill 11 Upland 38.06S 3 Oluwatobi Adegoke 12 Los Osos 38.50 4 Liam Anderson 12 Poly (Long Beach) 38.60 5 Caleb Lutalo Roberson 12 Upland 38.64 6 Anthony Taylor 10 Cathedral 38.91 7 Jake Angier 12 El Modena 39.34 8 John Burns 11 Mission Viejo 39.58 9 Matthew Siggins 12 Elsinore 40.76 ======================================== Event 15 Girls 200 M Dash State automatic qualifying standard: S 24.26 1 Saundria Martin 12 Poly (Long Beach) 24.03S 2 De’anna Nowling 12 Calabasas 24.10S 3 Egbe Ndip-Agbor 11 Corona 24.34 4 Jazmyne Frost 12 Serra 24.37 5 Nia Mosby 11 Archer 24.41 6 Chioma Okonkwo 12 Murrieta Mesa 24.47 7 Tessa Green 12 Santa Margarita 24.55 8 Anisa Rind 11 Dana Hills 24.73 9 Raykiyat Olukoju 9 King, M.L. 24.74 ======================================== Event 16 Boys 200 M Dash State automatic qualifying standard: S 21.81 1 Christian Grubb 12 Notre Dame (S.O.) 21.24S 2 Ismail Turner 12 West Valley 21.50S -0.2 3 DeAngelo Chester 12 Poly (Long Beach) 21.55S 4 Kenyon Reed 12 Poly (Long Beach) 21.70S -0.2 5 Mekhi Mays 12 Serra 21.84 -0.2 6 Chad Lemmons 12 Mater Dei 22.08 -0.2 7 Nicholas Gates 9 Calabasas 22.18 -0.2 8 Jake Burns 12 Trabuco Hills 22.30 -0.2 9 Joshua Johnson 12 Harvard/Westlake 22.35 -0.2 ======================================== Event 17 Girls 3200 M Run State automatic qualifying standard: S 10:28.90 1 Sarah Shulze 12 Oak Park 10:26.62S 2 Hana Catsimanes 11 San Clemente 10:28.55S 3 Carly Corsinita 11 Capistrano Valley 10:29.63 4 Madeleine Locher 11 Ventura 10:30.73 5 Isabella Frisone 9 Canyon/Anaheim 10:37.65 6 Mia Barnett 10 Village Christian 10:38.06 7 Audrey Dang 11 Great Oak 10:38.31 8 Samantha Steman 11 Palos Verdes 10:48.72 9 Archana Mohandas 11 Newbury Park 10:54.11 10 Mikaela Ramirez 12 Ayala 10:57.48 11 Jill Walker 10 Simi Valley 10:58.47 12 Chloe Arriaga 12 Walnut 11:13.46 ======================================== Event 18 Boys 3200 M Run State automatic qualifying standard: S 9:07.48 1 Nico Young 11 Newbury Park 8:56.46S 2 Ethan Danforth 12 Canyon/C.C. 9:02.28S 3 Peter Herold 12 Jserra 9:02.93S 4 Evan Bates 12 West Ranch 9:03.24S 5 William Frankenfeld 12 Poly (Long Beach) 9:03.94S 6 Alexis Garcia 12 Newport Harbor 9:04.35S 7 Jace Aschbrenner 11 Newbury Park 9:05.55S 8 Michael Mireles 11 Thousand Oaks 9:07.77 9 Kevin Ramos 12 Rubidoux 9:11.03 10 CY Chittenden 12 Mira Costa 9:11.34 11 Keith Murray 11 Moorpark 9:13.26 12 Billy Atkinson 11 Mira Costa 9:31.05 ======================================== Event 19 Girls 4×400 M Rly State automatic qualifying standard: S 3:50.90 1 Roosevelt 3:43.98S 1) Jordyn Crutchfield 10 2) Alexys Ford 12 3) Amaia Johnson 10 4) Naomi Johnson 9 2 Poly (Long Beach) 3:44.15S 1) Saundria Martin 12 2) Qushayah Peters 12 3) Kenya Payne 12 4) Saminah Haddad 11 3 North, J.W. 3:44.87S 1) Makayla Browne 10 2) Amari Jenkins 11 3) kiayra Holmes 12 4) Idara Ibekwe 10 4 Wilson (Long Beach) 3:45.98S 1) Diona Griffith 12 2) Rachel Glenn 11 3) Maya Bryson 10 4) Trinity Moseby 9 5 Oaks Christian 3:46.58S 1) Hannah Wilson 11 2) Janiah Brown 12 3) Jahzara Richardson 10 4) Brooklyn Courtnall 10 6 Dana Hills 3:47.11S 1) Camryn Toole 10 2) Hailey Ray 12 3) Anisa Rind 11 4) Mia Lawrence 11 7 Quartz Hill 3:51.39 1) Iman Babineaux 11 2) Sarah Collier 11 3) Angela Rubio 10 4) Janae O’Neal 11 8 Citrus Valley 3:55.38 1) Myah Brown 11 2) Alana Barger 11 3) Sierra Hogan 11 4) Cienna Norman-thomas 10 9 Santa Margarita 3:58.69 1) Sophia Morris 11 2) McKenna Bradley 10 3) Tessa Green 12 4) Lauren Memoly 10 ======================================== Event 20 Boys 4×400 M Rly State automatic qualifying standard: S 3:18.73 1 Wilson (Long Beach) 3:13.86S 1) Andrew Richards 12 2) Seaver Cardoza 11 3) Jordan Weiman 11 4) Armando Bryson 12 2 Upland 3:13.97S 1) Caleb Lutalo Roberson 12 2) Jamaal Carr Jr. 3) Delaney Crawford 9 4) Namir Hemphill 11 3 Roosevelt 3:14.33S 1) Jaylend Howard 10 2) Joshua Wilcox 12 3) Patrick Effiom 10 4) Jalen Johnson 12 4 Poly (Long Beach) 3:15.07S 1) DeAngelo Chester 12 2) Liam Anderson 12 3) Octavian Hall 11 4) Everett Steward 11 5 Loyola 3:15.81S 1) Andrew Arth 12 2) Konnor Paris 12 3) Mason Ratkovich 12 4) Jeremy Davis 12 6 Trabuco Hills 3:16.00S 1) Isaac Korn 11 2) Carson Kaminski 10 3) Jake Burns 12 4) Jay Williams 12 7 Calabasas 3:19.24 1) Lamont Narcisse 11 2) Nicholas Gates 9 3) Ruben Valenzuela 11 4) Hopper Jarod 12 8 Harvard/Westlake 3:21.32 1) Joshua Johnson 12 2) James Chung 12 3) Jack Riley 12 4) Brayden Borquez 12 — Tesoro DQ unsportsmanlike behavior 1) Richard Antablin 12 2) Dominic Gates 9 3) Tyler Nevala 10 4) Kyle Ritscher 11 ======================================== Event 21 Girls High Jump State automatic qualifying standard: S 5-04 1 Rachel Glen 11 Wilson (Long Beach) 5-08.00S 2 Victoria Plummer 11 Moorpark 5-06.00S 3 Jocelyn Hipwell 12 Bonita 5-06.00S 4 Hanna Bevan 12 Trabuco Hills 5-04.00S 4 Ry’ann O’Bannon 11 St. Joseph 5-04.00S 4 Tierni Kaufman 12 Harvard/Westlake 5-04.00S 7 Gedney Quynh 10 Moorpark 5-04.00S 7 Paige Sommers 10 Westlake 5-04.00S 9 Carter Bruning 10 Lutheran (Orange) 5-02.00 9 Chiamaka Ikejiofor 12 Downey 5-02.00 11 Amelia Wiggs 11 Los Alamitos 5-02.00 11 Sara Lindenthal 11 Mission Viejo 5-02.00 13 Kylee Davis 9 Saugus 5-00.00 14 Michelle Duchemin 10 Windward 5-00.00 15 Maricela Wright 12 Palm Springs 4-10.00 15 Charlotte Allison 11 La Reina 4-10.00 ======================================== Event 22 Girls Pole Vault State automatic qualifying standard: S 12-00 1 Paige Sommers 10 Westlake 13-00.00S 2 Morgan Flynn 11 Aliso Niguel 12-06.00S 2 Kaitlyn Swenson 11 Great Oak 12-06.00S 4 Seanne Chan 12 Thousand Oaks 12-00.00S 5 Layne Hayward 12 South Torrance 12-00.00S 6 Tamara Bader 12 Vista Murrieta 11-09.00 7 Kaelyn McCann 11 Linfield Christian 11-06.00 7 Bryn Polly 11 Oaks Christian 11-06.00 9 Ciera Muscarella 12 Camarillo 11-00.00 10 Erika Flaherty 12 Roosevelt 10-06.00 11 Jenny Kroeger 11 Mission Viejo 10-06.00 — Gabrielle Pack 10 Peninsula NH ======================================== Event 23 Girls Long Jump State automatic qualifying standard: S 18-06 1 Caelyn Harris 9 Upland 20-05.25S 2 Jade McDonald 10 Calabasas 19-03.00S 3 Asjah Atkinson 10 St. Anthony 19-02.25S 4 Mahkaia Lee 12 Redondo Union 18-09.75S 5 Asha Fletcher 12 Wildwood J18-09.75S 6 A’Lena Chaney 12 Serra 18-07.00S 7 Sophia Hartwell 11 Lutheran (Orange) 18-06.00S 8 Madison Lyon 11 Woodbridge 18-05.75 9 Queen Okoh 12 Poly (Long Beach) 18-02.75 10 Jordyn Brown 12 Simi Valley 18-02.50 11 Lauren Memoly 10 Santa Margarita 17-10.50 12 Sophia Chiaramonte 12 Mater Dei 17-00.50 ======================================== Event 24 Girls Triple Jump State automatic qualifying standard: S 38-10 1 Summer Stevenson 10 Great Oak 40-02.00S 2 Madison Lyon 11 Woodbridge 39-04.50S 3 Jade McDonald 10 Calabasas 39-00.75S 4 Jayla Flowers 10 Burbank 38-11.50S 5 Kerrington Smith 11 Upland 38-11.25S 6 Mariana Lanz 12 Los Osos 38-08.25 7 Sami Bollinger 10 Great Oak 38-05.50 8 Sophia Hartwell 11 Lutheran (Orange) 37-09.00 9 Kennedy Johnson 9 Glendora 36-11.25 10 Neta Ofiaeli 9 Santa Ynez 36-09.00 11 Natalie Lin 12 Serrano 36-06.50 ======================================== Event 25 Girls Shot Put State automatic qualifying standard: S 41-04 1 Natalie Ramirez 12 West Ranch 44-11.25S 2 Shyann Franklin 12 Golden Valley 43-10.75S 3 Ava Butterbaugh 12 Mission Viejo 42-06.75S 4 Lydia Liu 12 Roosevelt 41-10.50S 5 Tierra Crockrell 12 Calabasas 40-11.25 6 Danielle Lister 12 Mission Viejo 40-10.75 7 Soley Lymon 12 Elsinore 40-01.75 8 Cherish Washington 10 Lakewood 39-09.50 9 Julia Richey 10 Newbury Park 38-11.00 10 Kamryn Pohl 12 Norco 38-00.75 11 Abby Venglass 11 Rancho Cucamonga 37-11.00 12 Destiny Okoh 10 Poly (Long Beach) 36-04.00 ======================================== Event 26 Girls Discus Throw State automatic qualifying standard: S 140-11 1 Natalie Ramirez 12 West Ranch 153-07S 2 Lydia Liu 12 Roosevelt 150-01S 3 Amanda Spear 12 Thousand Oaks 148-04S 4 Kyliegh Wilkerson 12 Trabuco Hills 142-09S 5 Cherish Washington 10 Lakewood 138-06 6 Saloni Khandhadia 11 Beckman 137-10 7 Alejandra Rosales 11 Marina 135-11 8 Ava Butterbaugh 12 Mission Viejo 131-01 9 Angelina Escobar 12 Bell Gardens 127-06 10 Danielle Lister 12 Mission Viejo 125-04 10 Soley Lymon 12 Elsinore 125-04 12 Emma Robbins 12 Esperanza 123-01 ======================================== Event 27 Boys High Jump State automatic qualifying standard: S 6-04 1 Jack Wiseman 12 Huntington Beach 6-10.00S 2 Jaydn Mata 12 San Marcos 6-10.00S 3 Beau Allen 12 San Marcos 6-08.00S 4 Kyle Jankans 11 Villa Park 6-08.00S 5 Aiden Garnett 12 Edison 6-06.00S 6 Tyler Cash 11 Canyon/C.C. 6-04.00S 6 Kailen Smith 10 Diamond Bar 6-04.00S 6 Rae’Kwon Alvez 11 Mojave 6-04.00S 9 Kevin Tyson 12 Poly (Pasadena) 6-04.00S 10 Austin Muirbrook 12 Aliso Niguel 6-04.00S 11 Alan Tabales 12 Millikan 6-04.00S 12 Dayten Zepeda 12 Rancho Alamitos 6-04.00S 13 Darius Hill 10 Vista Murrieta 6-02.00 ======================================== Event 28 Boys Pole Vault State automatic qualifying standard: S 14-09 1 Will O’Brien 12 Loyola 15-03.00S 2 Kendal Gibbs 11 Vista Murrieta 15-03.00S 3 Ethan Amata 12 Roosevelt 15-03.00S 3 Skyler Magula 12 Marina 15-03.00S 5 Derek Pekar 12 Ventura 14-09.00S 5 Jacob Camarena 12 Roosevelt 14-09.00S 5 Kyten Arthur 12 West Torrance 14-09.00S 8 Aaron Rodriguez 11 Covina 14-09.00S 8 Lucas Tailin 11 South Pasadena 14-09.00S 10 Kyle Yonker 11 Great Oak 14-09.00S 11 David Miketta 11 La Canada 14-03.00 11 Nikolai Perelman 12 Aliso Niguel 14-03.00 ======================================== Event 29 Boys Long Jump State automatic qualifying standard: S 22-09 1 Kamari Maddox 12 Elsinore 23-05.25S 2 Sean Ayale 12 Los Alamitos 22-10.50S 3 Jordan Aubert 12 California M 22-10.00S 4 Oluwatobi Adegoke 12 Los Osos 22-09.75S 5 Derek Pekar 12 Ventura 22-08.75 6 Drake Nguyen 12 Woodbridge 22-07.50 7 Jacob Haley 12 Irvine 22-06.75 8 Deondre Ruth 12 Heritage 22-02.00 9 Darius Hill 10 Vista Murrieta 22-01.50 10 Damion Loman 12 Palm Springs 21-11.00 11 Aiden Lieb 11 Peninsula 21-09.50 12 Stanon Rudley 12 Rancho Verde 21-01.50 ======================================== Event 30 Boys Triple Jump State automatic qualifying standard: S 46-05 1 Trevor Harris 12 Etiwanda 47-09.50S 2 Namir Hemphill 11 Upland 47-04.00 3 Deondre Ruth 12 Heritage 46-09.00S 4 Anthony Victa 12 Laguna Hills 46-06.75 5 Tianhao (Th) Wei 11 South Pasadena 46-04.50 6 Jonathan DA Silva 12 Crespi 45-08.50 7 Issac Muanza 11 Lawndale 45-06.50 8 Christian Grubb 12 Notre Dame (S.O.) 44-10.00 9 Adam Fall 11 Royal 44-08.00 10 Ben Muanza 10 Lawndale 44-00.75 11 Anthony Salazar 12 Mater Dei 44-00.50 12 Justin Williams 12 Trabuco Hills 43-02.50 ======================================== Event 31 Boys Shot Put State automatic qualifying standard: S 55-03 1 Jeff Duensing 11 Esperanza 64-11.00S 2 Sean Rhyan 12 San Juan Hills 61-10.75S 3 Aidan Elbettar 11 Newport Harbor 60-08.00S 4 Quinten Lyons 11 Notre Dame (S.O.) 60-03.00S 5 Carlos Aviles 12 Ventura 59-07.00S 6 Jacob Lopez 12 Canyon/C.C. 58-00.00S 7 Sawyer Howard 11 Los Alamitos 57-03.00S 8 Cole White 12 Corona del Mar 55-07.75S 9 Kienan Donovan 10 Golden Valley 55-07.50S 10 Quincy Stokes 11 Thousand Oaks 53-07.75 11 Adrian Moreno 10 Esperanza 53-03.50 12 Jake Porter 11 Canyon/Anaheim 52-10.00 ======================================== Event 32 Boys Discus Throw State automatic qualifying standard: S 173-01 1 Aidan Elbettar 11 Newport Harbor 189-10S 2 Gino Cruz 12 Newbury Park 189-04S 3 Carlos Aviles 12 Ventura 180-11S 4 Jacob Lopez 12 Canyon/C.C. 174-00S 5 Jeff Duensing 11 Esperanza 170-04 6 Kienan Donovan 10 Golden Valley 168-11 7 Edward Ta’amilo 11 Vista Murrieta 165-10 8 Quinten Lyons 11 Notre Dame (S.O.) 165-00 9 Alex Oyawale 12 Vista Murrieta 158-01 10 Yusuf Hashem 12 Esperanza 157-01 11 Jake Porter 11 Canyon/Anaheim 156-02 12 Ethan Perez 12 Sultana 137-03 ========================================  
18 May 19
Daily News
Results from the CIF Southern Section Masters Meet on Saturday at El Camino College. To qualify for the CIF State Meet: 1. finish in top six in an event; 2. meet the state’s automatic qualifying standard for the event MASTERS MEET RESULTS Saturday, May 18, at El Camino College Event 1  Girls 4×100 M Rly State automatic qualifying standard: S 47.59 1 Poly (Long Beach)  46.70S 1) Saundria Martin 12 2) Lauren Reed 9 3) Queen Okoh 12  4) Sarah Ayer 11 2 Roosevelt   46.84S 1) Jessica Boyd 10  2) Naomi Johnson 9 3) Jordyn Crutchfield 10  4) Amaia Johnson 10 3 North, J.W.  46.96S 1) Kaylin Ayers 11 2) Kiayra Holmes 12 3) Leila Kepler 9  4) Kiiyarah Latson 11 4 King, M.L.    47.13S 1) Kayla Seldon 11  2) Sheredyn Pfieffer 11 3) Jade Roberts 10  4) Raykiyat Olukoju 9 5 Rancho Cucamonga   47.15S 1) Kaitlyn De Moica 11  2) DeAira Jackson 11 3) Jamari Davis 11 4) Raquel McDaniel 11 6 Santa Margarita   47.43S 1) Olivia Guida 11  2) Lauren Memoly 10 3) Makena Eddy 11  4) Tessa Green 12 7 Los Alamitos   47.48S 1) Anastasia Rosenthal 11 2) Sydnee Kolster 12 3) Olivia Poland 12  4) Danielle Limp 12 8 Oaks Christian  47.77 1) Tasha Bierling 12  2) Jahzara Richardson 10 3) Brooklyn Courtnall 10 4) Raeshell Austin 10 9 Orange Vista   48.39 1) Zyaire Billew 10   2) Talayah Wright 10  3) Dana Jackson 10  4) Dorothy Jackson 12 ======================================== Event 2 Boys 4×100 M Rly State automatic qualifying standard: S 41.85 1 Poly (Long Beach) 41.13S  1) DeAngelo Chester 12 2) Keon Markham 12, 3) Keyon Reed 12 4) Anthony Johnson 11 2 Rancho Cucamonga 41.14S 1) Kalel Jackson 12 2) Malachi Harrison 12, 3) Silas Bolden 11 4) Mark Perry 12 3 Trabuco Hills 41.56S 1) Kiwon Lee 12 2) Jake Burns 12 3) Anthony DeLuca 12 4) Jay Williams 12 4 Harvard/Westlake 41.76S 1) James Chung 12 2) Brayden Borquez 12 3) Joshua Johnson 12 4) Jack Riley 12 5 Great Oak 41.86 1) Bryce Lucas 11 2) Brandon McFadden 11 3) Christian Byrtus 11 4) Grant Gaskins 12 6 Mater Dei 42.14 1) Patrick Michinock 12 2) Quincy Craig 9 3) Corbin Utley 12 4) Chad Lemmons 12 7 Chaminade 42.33 1) Ryan Goldman 11 2) Frankie Washington 10 3) Jalen Fisher 12 4) Patrick Izeiamu 9 — Notre Dame (S.O.) DNF 1) Kyle Wynn 10 2) Christian Grubb 12 3) Sequoia Magdalena 12 4) Adam Horvath 12 — Aliso Niguel DNF 1) Kaden Reynolds 11 2) Austin Pascual 10 3) Trevor Williams 12 4) Andrew Koesel 12 ======================================== Event 3 Girls 1600 M Run State automatic qualifying standard: S 4:52.84 1 Audrey Suarez 10 Mayfield 4:45.04S 2 Fatima Cortes 12 Great Oak 4:45.41S 3 Jaqueline Duarte 10 Chino Hills 4:50.46S 4 Mia Barnett 10 Village Christian 4:50.61S 5 Emma Hadley 9 Canyon/Anaheim 4:51.01S 6 Chloe Arriaga 12 Walnut 4:51.39S 7 Dalia Frias 9 Mira Costa 4:51.47S 8 Isis Diaz 9 Sierra Canyon 4:54.58 9 Whitney Valenti 11 Brea Olinda 4:55.08 10 Fiona Hawkins 10 Newbury Park 4:56.59 11 Arianna Griffiths 11 Great Oak 4:58.28 12 Lauren Kearney 12 Foothill Technology 5:04.88 ======================================== Event 4 Boys 1600 M Run State automatic qualifying standard: S 4:14.90 1 Peter Herold 12 Jserra 4:11.38S 2 Noah Hibbard 12 Arroyo 4:11.99S 3 Anthony Grover 11 Jserra 4:12.59S 4 Dylan Wilbur 11 Crescenta Valley 4:12.78S 5 Sebastian Fisher 12 Laguna Beach 4:13.13S 6 Carrick Denker 11 Dana Hills 4:13.59S 7 Anthony Stone 11 Loyola 4:14.17S 8 Jake Parker 11 West Torrance 4:14.22S 9 Ethan Bersley 12 Thousand Oaks 4:14.48S 10 Jeremiah Rasmussen 12 Hart 4:16.56 11 Ben McKenna 11 Aliso Niguel 4:17.23 12 Cole Stark 12 Dana Hills 4:18.65 ======================================== Event 5 Girls 100 M Hurdles State automatic qualifying standard: S 14.24 1 Asjah Atkinson 10 St. Anthony 14.08S 2 Taylor Shorter 11 Norco 14.23S 3 Rachel Glen 11 Wilson (Long Beach) 14.32 4 Jade McDonald 10 Calabasas 14.33 5 Jazmin Jackson 11 Chaminade 14.50 6 Citlalli Anguiano 12 La Mirada 14.57 7 Logann Williams 10 Murrieta Mesa 14.63 8 A’Lena Chaney 12 Serra 14.80 9 DeAira Jackson 11 Rancho Cucamonga 15.14 ======================================== Event 6 Boys 110 M Hurdles State automatic qualifying standard: S 14.30 1 Aiden Lieb 11 Peninsula 14.48 2 Abraham Lotfy 12 Los Alamitos 14.50 3 Hunter Escorcia 11 Vista Murrieta 14.54 4 Derek Pekar 12 Ventura 14.57 5 Anthony Taylor 10 Cathedral 14.66 6 Liam Anderson 12 Poly (Long Beach) 14.67 7 Drew Pickett 12 Paramount 14.75 8 Kyle Kimble 12 Servite 14.89 9 Jack Johnson 12 Crean Lutheran 15.38 ======================================== Event 7 Girls 400 M Dash State automatic qualifying standard: S 55.62 1 Samarra Monrroy 9 Millikan 54.16S 2 Iman Babineaux 11 Quartz Hill 54.21S 3 Sydney Bentley 12 St. Bernard 54.54S 4 Naomi Johnson 9 Roosevelt 54.57S 5 Chioma Okonkwo 12 Murrieta Mesa 54.66S 6 Nia Mosby 11 Archer 54.83S 7 Lauren Memoly 10 Santa Margarita 54.99S 8 Egbe Ndip-Agbor 11 Corona 55.34S 9 Michelle Quinn 12 Yorba Linda 56.44 ======================================== Event 8 Boys 400 M Dash State automatic qualifying standard: S 48.53 1 Solomon Strader 11 West Ranch 47.04S 2 Ismail Turner 12 West Valley 47.49S 3 Brayden Borquez 12 Harvard/Westlake 47.62S 4 Everett Steward 11 Poly (Long Beach) 47.95S 5 Andrew Koesel 12 Aliso Niguel 48.21S 6 Gregory Lapit 12 Centennial/Corona 48.25S 7 Mekhi Evans-Bey 11 Culver City 48.79 8 Andrew Arth 12 Loyola 48.92 9 Ryan Rivituso 10 Edison 49.11 ======================================== Event 9 Girls 100 M Dash State automatic qualifying standard: S 11.94 1 De’anna Nowling 12 Calabasas 11.69S 2 Jazmyne Frost 12 Serra 11.91S 3 Saundria Martin 12 Poly (Long Beach) 11.93S 4 Queen Okoh 12 Poly (Long Beach) 12.13 5 Tessa Green 12 Santa Margarita 12.13 6 Arianna Alexander 12 Centennial/Corona 12.18 7 Janae O’Neal 11 Quartz Hill 12.30 8 Kennedi Porter 10 Etiwanda 12.38 — Jahzara Richardson 10 Oaks Christian DNF ======================================== Event 10 Boys 100 M Dash State automatic qualifying standard: S 10.72 1 Christian Grubb 12 Notre Dame (S.O.) 10.58S 2 Rayshon Luke 9 St. John Bosco 10.65S 3 Caleb Lutalo Roberson 12 Upland 10.78 4 Patrick Izeiamu 9 Chaminade 10.89 5 Isaiah Marecheau 10 Oxnard 10.89 6 Kenyon Reed 12 Poly (Long Beach) 10.89 7 Kaden Reynolds 11 Aliso Niguel 10.92 8 Mekhi Mays 12 Serra 10.95 9 Anthony Johnson 11 Poly (Long Beach) 10.96 ======================================== Event 11 Girls 800 M Run State automatic qualifying standard: S 2:11.85 1 Makayla Browne 10 North, J.W. 2:11.30S 2 Fatima Cortes 12 Great Oak 2:11.40S 3 Hannah Wilson 11 Oaks Christian 2:11.44S 4 Daniela Quintero 9 Harvard/Westlake 2:11.94 5 Janiah Brown 12 Oaks Christian 2:12.01 6 Hailey Golmon 11 Westlake 2:12.02 7 Morgan Calcagnie 12 Mission Viejo 2:12.52 8 Ashley Johnson 11 Mission Viejo 2:12.56 9 Peyton Candaele 12 Vista Murrieta 2:13.16 10 Mia Lawrence 11 Dana Hills 2:13.83 11 Jaqueline Duarte 10 Chino Hills 2:14.44 12 Lucea Wright 9 Marlborough 2:18.07 ======================================== Event 12 Boys 800 M Run State automatic qualifying standard: S 1:54.54 1 Kai Wingo 12 Valencia (V.) 1:54.87 2 Armando Bryson 12 Wilson (Long Beach) 1:55.47 3 Mason Ratkovich 12 Loyola 1:55.49 4 Grant Callen 12 Foothill 1:55.71 5 Willie Colman 12 Vista Murrieta 1:55.95 6 Jesus Nichol 12 Wilson (Long Beach) 1:55.95 7 Ben Sumner 12 Highland 1:55.98 8 Daniel White 12 Tesoro 1:56.02 9 Kai Dettman 12 South Pasadena 1:56.10 10 Anthony Grover 11 JSerra 1:56.37 11 Justin Larson 11 Northwood 1:56.44 12 Preston Green 12 Oak Park 1:56.92 ======================================== Event 13 Girls 300 M Hurdles State automatic qualifying standard: S 43.63 1 Rachel Glen 11 Wilson (Long Beach) 41.01S 2 Amari Jenkins 11 North, J.W. 42.82S 3 Hailey Ray 12 Dana Hills 43.33S 4 Jordyn Grady 10 Upland 43.90 5 Myah Hatcher 11 Roosevelt 44.20 6 Taylor Shorter 11 Norco 44.26 7 Inaya Jumal 12 Monrovia 44.56 8 Elise Craft 10 Thousand Oaks 44.93 9 Madeline Conte 9 Monrovia 46.63 ======================================== Event 14 Boys 300 M Hurdles State automatic qualifying standard: S 38.30 1 Reyte Rash 12 King, M.L. 37.89S 2 Namir Hemphill 11 Upland 38.06S 3 Oluwatobi Adegoke 12 Los Osos 38.50 4 Liam Anderson 12 Poly (Long Beach) 38.60 5 Caleb Lutalo Roberson 12 Upland 38.64 6 Anthony Taylor 10 Cathedral 38.91 7 Jake Angier 12 El Modena 39.34 8 John Burns 11 Mission Viejo 39.58 9 Matthew Siggins 12 Elsinore 40.76 ======================================== Event 15 Girls 200 M Dash State automatic qualifying standard: S 24.26 1 Saundria Martin 12 Poly (Long Beach) 24.03S 2 De’anna Nowling 12 Calabasas 24.10S 3 Egbe Ndip-Agbor 11 Corona 24.34 4 Jazmyne Frost 12 Serra 24.37 5 Nia Mosby 11 Archer 24.41 6 Chioma Okonkwo 12 Murrieta Mesa 24.47 7 Tessa Green 12 Santa Margarita 24.55 8 Anisa Rind 11 Dana Hills 24.73 9 Raykiyat Olukoju 9 King, M.L. 24.74 ======================================== Event 16 Boys 200 M Dash State automatic qualifying standard: S 21.81 1 Christian Grubb 12 Notre Dame (S.O.) 21.24S 2 Ismail Turner 12 West Valley 21.50S -0.2 3 DeAngelo Chester 12 Poly (Long Beach) 21.55S 4 Kenyon Reed 12 Poly (Long Beach) 21.70S -0.2 5 Mekhi Mays 12 Serra 21.84 -0.2 6 Chad Lemmons 12 Mater Dei 22.08 -0.2 7 Nicholas Gates 9 Calabasas 22.18 -0.2 8 Jake Burns 12 Trabuco Hills 22.30 -0.2 9 Joshua Johnson 12 Harvard/Westlake 22.35 -0.2 ======================================== Event 17 Girls 3200 M Run State automatic qualifying standard: S 10:28.90 1 Sarah Shulze 12 Oak Park 10:26.62S 2 Hana Catsimanes 11 San Clemente 10:28.55S 3 Carly Corsinita 11 Capistrano Valley 10:29.63 4 Madeleine Locher 11 Ventura 10:30.73 5 Isabella Frisone 9 Canyon/Anaheim 10:37.65 6 Mia Barnett 10 Village Christian 10:38.06 7 Audrey Dang 11 Great Oak 10:38.31 8 Samantha Steman 11 Palos Verdes 10:48.72 9 Archana Mohandas 11 Newbury Park 10:54.11 10 Mikaela Ramirez 12 Ayala 10:57.48 11 Jill Walker 10 Simi Valley 10:58.47 12 Chloe Arriaga 12 Walnut 11:13.46 ======================================== Event 18 Boys 3200 M Run State automatic qualifying standard: S 9:07.48 1 Nico Young 11 Newbury Park 8:56.46S 2 Ethan Danforth 12 Canyon/C.C. 9:02.28S 3 Peter Herold 12 Jserra 9:02.93S 4 Evan Bates 12 West Ranch 9:03.24S 5 William Frankenfeld 12 Poly (Long Beach) 9:03.94S 6 Alexis Garcia 12 Newport Harbor 9:04.35S 7 Jace Aschbrenner 11 Newbury Park 9:05.55S 8 Michael Mireles 11 Thousand Oaks 9:07.77 9 Kevin Ramos 12 Rubidoux 9:11.03 10 CY Chittenden 12 Mira Costa 9:11.34 11 Keith Murray 11 Moorpark 9:13.26 12 Billy Atkinson 11 Mira Costa 9:31.05 ======================================== Event 19 Girls 4×400 M Rly State automatic qualifying standard: S 3:50.90 1 Roosevelt 3:43.98S 1) Jordyn Crutchfield 10 2) Alexys Ford 12 3) Amaia Johnson 10 4) Naomi Johnson 9 2 Poly (Long Beach) 3:44.15S 1) Saundria Martin 12 2) Qushayah Peters 12 3) Kenya Payne 12 4) Saminah Haddad 11 3 North, J.W. 3:44.87S 1) Makayla Browne 10 2) Amari Jenkins 11 3) kiayra Holmes 12 4) Idara Ibekwe 10 4 Wilson (Long Beach) 3:45.98S 1) Diona Griffith 12 2) Rachel Glenn 11 3) Maya Bryson 10 4) Trinity Moseby 9 5 Oaks Christian 3:46.58S 1) Hannah Wilson 11 2) Janiah Brown 12 3) Jahzara Richardson 10 4) Brooklyn Courtnall 10 6 Dana Hills 3:47.11S 1) Camryn Toole 10 2) Hailey Ray 12 3) Anisa Rind 11 4) Mia Lawrence 11 7 Quartz Hill 3:51.39 1) Iman Babineaux 11 2) Sarah Collier 11 3) Angela Rubio 10 4) Janae O’Neal 11 8 Citrus Valley 3:55.38 1) Myah Brown 11 2) Alana Barger 11 3) Sierra Hogan 11 4) Cienna Norman-thomas 10 9 Santa Margarita 3:58.69 1) Sophia Morris 11 2) McKenna Bradley 10 3) Tessa Green 12 4) Lauren Memoly 10 ======================================== Event 20 Boys 4×400 M Rly State automatic qualifying standard: S 3:18.73 1 Wilson (Long Beach) 3:13.86S 1) Andrew Richards 12 2) Seaver Cardoza 11 3) Jordan Weiman 11 4) Armando Bryson 12 2 Upland 3:13.97S 1) Caleb Lutalo Roberson 12 2) Jamaal Carr Jr. 3) Delaney Crawford 9 4) Namir Hemphill 11 3 Roosevelt 3:14.33S 1) Jaylend Howard 10 2) Joshua Wilcox 12 3) Patrick Effiom 10 4) Jalen Johnson 12 4 Poly (Long Beach) 3:15.07S 1) DeAngelo Chester 12 2) Liam Anderson 12 3) Octavian Hall 11 4) Everett Steward 11 5 Loyola 3:15.81S 1) Andrew Arth 12 2) Konnor Paris 12 3) Mason Ratkovich 12 4) Jeremy Davis 12 6 Trabuco Hills 3:16.00S 1) Isaac Korn 11 2) Carson Kaminski 10 3) Jake Burns 12 4) Jay Williams 12 7 Calabasas 3:19.24 1) Lamont Narcisse 11 2) Nicholas Gates 9 3) Ruben Valenzuela 11 4) Hopper Jarod 12 8 Harvard/Westlake 3:21.32 1) Joshua Johnson 12 2) James Chung 12 3) Jack Riley 12 4) Brayden Borquez 12 — Tesoro DQ unsportsmanlike behavior 1) Richard Antablin 12 2) Dominic Gates 9 3) Tyler Nevala 10 4) Kyle Ritscher 11 ======================================== Event 21 Girls High Jump State automatic qualifying standard: S 5-04 1 Rachel Glen 11 Wilson (Long Beach) 5-08.00S 2 Victoria Plummer 11 Moorpark 5-06.00S 3 Jocelyn Hipwell 12 Bonita 5-06.00S 4 Hanna Bevan 12 Trabuco Hills 5-04.00S 4 Ry’ann O’Bannon 11 St. Joseph 5-04.00S 4 Tierni Kaufman 12 Harvard/Westlake 5-04.00S 7 Gedney Quynh 10 Moorpark 5-04.00S 7 Paige Sommers 10 Westlake 5-04.00S 9 Carter Bruning 10 Lutheran (Orange) 5-02.00 9 Chiamaka Ikejiofor 12 Downey 5-02.00 11 Amelia Wiggs 11 Los Alamitos 5-02.00 11 Sara Lindenthal 11 Mission Viejo 5-02.00 13 Kylee Davis 9 Saugus 5-00.00 14 Michelle Duchemin 10 Windward 5-00.00 15 Maricela Wright 12 Palm Springs 4-10.00 15 Charlotte Allison 11 La Reina 4-10.00 ======================================== Event 22 Girls Pole Vault State automatic qualifying standard: S 12-00 1 Paige Sommers 10 Westlake 13-00.00S 2 Morgan Flynn 11 Aliso Niguel 12-06.00S 2 Kaitlyn Swenson 11 Great Oak 12-06.00S 4 Seanne Chan 12 Thousand Oaks 12-00.00S 5 Layne Hayward 12 South Torrance 12-00.00S 6 Tamara Bader 12 Vista Murrieta 11-09.00 7 Kaelyn McCann 11 Linfield Christian 11-06.00 7 Bryn Polly 11 Oaks Christian 11-06.00 9 Ciera Muscarella 12 Camarillo 11-00.00 10 Erika Flaherty 12 Roosevelt 10-06.00 11 Jenny Kroeger 11 Mission Viejo 10-06.00 — Gabrielle Pack 10 Peninsula NH ======================================== Event 23 Girls Long Jump State automatic qualifying standard: S 18-06 1 Caelyn Harris 9 Upland 20-05.25S 2 Jade McDonald 10 Calabasas 19-03.00S 3 Asjah Atkinson 10 St. Anthony 19-02.25S 4 Mahkaia Lee 12 Redondo Union 18-09.75S 5 Asha Fletcher 12 Wildwood J18-09.75S 6 A’Lena Chaney 12 Serra 18-07.00S 7 Sophia Hartwell 11 Lutheran (Orange) 18-06.00S 8 Madison Lyon 11 Woodbridge 18-05.75 9 Queen Okoh 12 Poly (Long Beach) 18-02.75 10 Jordyn Brown 12 Simi Valley 18-02.50 11 Lauren Memoly 10 Santa Margarita 17-10.50 12 Sophia Chiaramonte 12 Mater Dei 17-00.50 ======================================== Event 24 Girls Triple Jump State automatic qualifying standard: S 38-10 1 Summer Stevenson 10 Great Oak 40-02.00S 2 Madison Lyon 11 Woodbridge 39-04.50S 3 Jade McDonald 10 Calabasas 39-00.75S 4 Jayla Flowers 10 Burbank 38-11.50S 5 Kerrington Smith 11 Upland 38-11.25S 6 Mariana Lanz 12 Los Osos 38-08.25 7 Sami Bollinger 10 Great Oak 38-05.50 8 Sophia Hartwell 11 Lutheran (Orange) 37-09.00 9 Kennedy Johnson 9 Glendora 36-11.25 10 Neta Ofiaeli 9 Santa Ynez 36-09.00 11 Natalie Lin 12 Serrano 36-06.50 ======================================== Event 25 Girls Shot Put State automatic qualifying standard: S 41-04 1 Natalie Ramirez 12 West Ranch 44-11.25S 2 Shyann Franklin 12 Golden Valley 43-10.75S 3 Ava Butterbaugh 12 Mission Viejo 42-06.75S 4 Lydia Liu 12 Roosevelt 41-10.50S 5 Tierra Crockrell 12 Calabasas 40-11.25 6 Danielle Lister 12 Mission Viejo 40-10.75 7 Soley Lymon 12 Elsinore 40-01.75 8 Cherish Washington 10 Lakewood 39-09.50 9 Julia Richey 10 Newbury Park 38-11.00 10 Kamryn Pohl 12 Norco 38-00.75 11 Abby Venglass 11 Rancho Cucamonga 37-11.00 12 Destiny Okoh 10 Poly (Long Beach) 36-04.00 ======================================== Event 26 Girls Discus Throw State automatic qualifying standard: S 140-11 1 Natalie Ramirez 12 West Ranch 153-07S 2 Lydia Liu 12 Roosevelt 150-01S 3 Amanda Spear 12 Thousand Oaks 148-04S 4 Kyliegh Wilkerson 12 Trabuco Hills 142-09S 5 Cherish Washington 10 Lakewood 138-06 6 Saloni Khandhadia 11 Beckman 137-10 7 Alejandra Rosales 11 Marina 135-11 8 Ava Butterbaugh 12 Mission Viejo 131-01 9 Angelina Escobar 12 Bell Gardens 127-06 10 Danielle Lister 12 Mission Viejo 125-04 10 Soley Lymon 12 Elsinore 125-04 12 Emma Robbins 12 Esperanza 123-01 ======================================== Event 27 Boys High Jump State automatic qualifying standard: S 6-04 1 Jack Wiseman 12 Huntington Beach 6-10.00S 2 Jaydn Mata 12 San Marcos 6-10.00S 3 Beau Allen 12 San Marcos 6-08.00S 4 Kyle Jankans 11 Villa Park 6-08.00S 5 Aiden Garnett 12 Edison 6-06.00S 6 Tyler Cash 11 Canyon/C.C. 6-04.00S 6 Kailen Smith 10 Diamond Bar 6-04.00S 6 Rae’Kwon Alvez 11 Mojave 6-04.00S 9 Kevin Tyson 12 Poly (Pasadena) 6-04.00S 10 Austin Muirbrook 12 Aliso Niguel 6-04.00S 11 Alan Tabales 12 Millikan 6-04.00S 12 Dayten Zepeda 12 Rancho Alamitos 6-04.00S 13 Darius Hill 10 Vista Murrieta 6-02.00 ======================================== Event 28 Boys Pole Vault State automatic qualifying standard: S 14-09 1 Will O’Brien 12 Loyola 15-03.00S 2 Kendal Gibbs 11 Vista Murrieta 15-03.00S 3 Ethan Amata 12 Roosevelt 15-03.00S 3 Skyler Magula 12 Marina 15-03.00S 5 Derek Pekar 12 Ventura 14-09.00S 5 Jacob Camarena 12 Roosevelt 14-09.00S 5 Kyten Arthur 12 West Torrance 14-09.00S 8 Aaron Rodriguez 11 Covina 14-09.00S 8 Lucas Tailin 11 South Pasadena 14-09.00S 10 Kyle Yonker 11 Great Oak 14-09.00S 11 David Miketta 11 La Canada 14-03.00 11 Nikolai Perelman 12 Aliso Niguel 14-03.00 ======================================== Event 29 Boys Long Jump State automatic qualifying standard: S 22-09 1 Kamari Maddox 12 Elsinore 23-05.25S 2 Sean Ayale 12 Los Alamitos 22-10.50S 3 Jordan Aubert 12 California M 22-10.00S 4 Oluwatobi Adegoke 12 Los Osos 22-09.75S 5 Derek Pekar 12 Ventura 22-08.75 6 Drake Nguyen 12 Woodbridge 22-07.50 7 Jacob Haley 12 Irvine 22-06.75 8 Deondre Ruth 12 Heritage 22-02.00 9 Darius Hill 10 Vista Murrieta 22-01.50 10 Damion Loman 12 Palm Springs 21-11.00 11 Aiden Lieb 11 Peninsula 21-09.50 12 Stanon Rudley 12 Rancho Verde 21-01.50 ======================================== Event 30 Boys Triple Jump State automatic qualifying standard: S 46-05 1 Trevor Harris 12 Etiwanda 47-09.50S 2 Namir Hemphill 11 Upland 47-04.00 3 Deondre Ruth 12 Heritage 46-09.00S 4 Anthony Victa 12 Laguna Hills 46-06.75 5 Tianhao (Th) Wei 11 South Pasadena 46-04.50 6 Jonathan DA Silva 12 Crespi 45-08.50 7 Issac Muanza 11 Lawndale 45-06.50 8 Christian Grubb 12 Notre Dame (S.O.) 44-10.00 9 Adam Fall 11 Royal 44-08.00 10 Ben Muanza 10 Lawndale 44-00.75 11 Anthony Salazar 12 Mater Dei 44-00.50 12 Justin Williams 12 Trabuco Hills 43-02.50 ======================================== Event 31 Boys Shot Put State automatic qualifying standard: S 55-03 1 Jeff Duensing 11 Esperanza 64-11.00S 2 Sean Rhyan 12 San Juan Hills 61-10.75S 3 Aidan Elbettar 11 Newport Harbor 60-08.00S 4 Quinten Lyons 11 Notre Dame (S.O.) 60-03.00S 5 Carlos Aviles 12 Ventura 59-07.00S 6 Jacob Lopez 12 Canyon/C.C. 58-00.00S 7 Sawyer Howard 11 Los Alamitos 57-03.00S 8 Cole White 12 Corona del Mar 55-07.75S 9 Kienan Donovan 10 Golden Valley 55-07.50S 10 Quincy Stokes 11 Thousand Oaks 53-07.75 11 Adrian Moreno 10 Esperanza 53-03.50 12 Jake Porter 11 Canyon/Anaheim 52-10.00 ======================================== Event 32 Boys Discus Throw State automatic qualifying standard: S 173-01 1 Aidan Elbettar 11 Newport Harbor 189-10S 2 Gino Cruz 12 Newbury Park 189-04S 3 Carlos Aviles 12 Ventura 180-11S 4 Jacob Lopez 12 Canyon/C.C. 174-00S 5 Jeff Duensing 11 Esperanza 170-04 6 Kienan Donovan 10 Golden Valley 168-11 7 Edward Ta’amilo 11 Vista Murrieta 165-10 8 Quinten Lyons 11 Notre Dame (S.O.) 165-00 9 Alex Oyawale 12 Vista Murrieta 158-01 10 Yusuf Hashem 12 Esperanza 157-01 11 Jake Porter 11 Canyon/Anaheim 156-02 12 Ethan Perez 12 Sultana 137-03 ========================================  
18 May 19
Whittier Daily News
Results from the CIF Southern Section Masters Meet on Saturday at El Camino College. To qualify for the CIF State Meet: 1. finish in top six in an event; 2. meet the state’s automatic qualifying standard for the event MASTERS MEET RESULTS Saturday, May 18, at El Camino College Event 1  Girls 4×100 M Rly State automatic qualifying standard: S 47.59 1 Poly (Long Beach)  46.70S 1) Saundria Martin 12 2) Lauren Reed 9 3) Queen Okoh 12  4) Sarah Ayer 11 2 Roosevelt   46.84S 1) Jessica Boyd 10  2) Naomi Johnson 9 3) Jordyn Crutchfield 10  4) Amaia Johnson 10 3 North, J.W.  46.96S 1) Kaylin Ayers 11 2) Kiayra Holmes 12 3) Leila Kepler 9  4) Kiiyarah Latson 11 4 King, M.L.    47.13S 1) Kayla Seldon 11  2) Sheredyn Pfieffer 11 3) Jade Roberts 10  4) Raykiyat Olukoju 9 5 Rancho Cucamonga   47.15S 1) Kaitlyn De Moica 11  2) DeAira Jackson 11 3) Jamari Davis 11 4) Raquel McDaniel 11 6 Santa Margarita   47.43S 1) Olivia Guida 11  2) Lauren Memoly 10 3) Makena Eddy 11  4) Tessa Green 12 7 Los Alamitos   47.48S 1) Anastasia Rosenthal 11 2) Sydnee Kolster 12 3) Olivia Poland 12  4) Danielle Limp 12 8 Oaks Christian  47.77 1) Tasha Bierling 12  2) Jahzara Richardson 10 3) Brooklyn Courtnall 10 4) Raeshell Austin 10 9 Orange Vista   48.39 1) Zyaire Billew 10   2) Talayah Wright 10  3) Dana Jackson 10  4) Dorothy Jackson 12 ======================================== Event 2 Boys 4×100 M Rly State automatic qualifying standard: S 41.85 1 Poly (Long Beach) 41.13S  1) DeAngelo Chester 12 2) Keon Markham 12, 3) Keyon Reed 12 4) Anthony Johnson 11 2 Rancho Cucamonga 41.14S 1) Kalel Jackson 12 2) Malachi Harrison 12, 3) Silas Bolden 11 4) Mark Perry 12 3 Trabuco Hills 41.56S 1) Kiwon Lee 12 2) Jake Burns 12 3) Anthony DeLuca 12 4) Jay Williams 12 4 Harvard/Westlake 41.76S 1) James Chung 12 2) Brayden Borquez 12 3) Joshua Johnson 12 4) Jack Riley 12 5 Great Oak 41.86 1) Bryce Lucas 11 2) Brandon McFadden 11 3) Christian Byrtus 11 4) Grant Gaskins 12 6 Mater Dei 42.14 1) Patrick Michinock 12 2) Quincy Craig 9 3) Corbin Utley 12 4) Chad Lemmons 12 7 Chaminade 42.33 1) Ryan Goldman 11 2) Frankie Washington 10 3) Jalen Fisher 12 4) Patrick Izeiamu 9 — Notre Dame (S.O.) DNF 1) Kyle Wynn 10 2) Christian Grubb 12 3) Sequoia Magdalena 12 4) Adam Horvath 12 — Aliso Niguel DNF 1) Kaden Reynolds 11 2) Austin Pascual 10 3) Trevor Williams 12 4) Andrew Koesel 12 ======================================== Event 3 Girls 1600 M Run State automatic qualifying standard: S 4:52.84 1 Audrey Suarez 10 Mayfield 4:45.04S 2 Fatima Cortes 12 Great Oak 4:45.41S 3 Jaqueline Duarte 10 Chino Hills 4:50.46S 4 Mia Barnett 10 Village Christian 4:50.61S 5 Emma Hadley 9 Canyon/Anaheim 4:51.01S 6 Chloe Arriaga 12 Walnut 4:51.39S 7 Dalia Frias 9 Mira Costa 4:51.47S 8 Isis Diaz 9 Sierra Canyon 4:54.58 9 Whitney Valenti 11 Brea Olinda 4:55.08 10 Fiona Hawkins 10 Newbury Park 4:56.59 11 Arianna Griffiths 11 Great Oak 4:58.28 12 Lauren Kearney 12 Foothill Technology 5:04.88 ======================================== Event 4 Boys 1600 M Run State automatic qualifying standard: S 4:14.90 1 Peter Herold 12 Jserra 4:11.38S 2 Noah Hibbard 12 Arroyo 4:11.99S 3 Anthony Grover 11 Jserra 4:12.59S 4 Dylan Wilbur 11 Crescenta Valley 4:12.78S 5 Sebastian Fisher 12 Laguna Beach 4:13.13S 6 Carrick Denker 11 Dana Hills 4:13.59S 7 Anthony Stone 11 Loyola 4:14.17S 8 Jake Parker 11 West Torrance 4:14.22S 9 Ethan Bersley 12 Thousand Oaks 4:14.48S 10 Jeremiah Rasmussen 12 Hart 4:16.56 11 Ben McKenna 11 Aliso Niguel 4:17.23 12 Cole Stark 12 Dana Hills 4:18.65 ======================================== Event 5 Girls 100 M Hurdles State automatic qualifying standard: S 14.24 1 Asjah Atkinson 10 St. Anthony 14.08S 2 Taylor Shorter 11 Norco 14.23S 3 Rachel Glen 11 Wilson (Long Beach) 14.32 4 Jade McDonald 10 Calabasas 14.33 5 Jazmin Jackson 11 Chaminade 14.50 6 Citlalli Anguiano 12 La Mirada 14.57 7 Logann Williams 10 Murrieta Mesa 14.63 8 A’Lena Chaney 12 Serra 14.80 9 DeAira Jackson 11 Rancho Cucamonga 15.14 ======================================== Event 6 Boys 110 M Hurdles State automatic qualifying standard: S 14.30 1 Aiden Lieb 11 Peninsula 14.48 2 Abraham Lotfy 12 Los Alamitos 14.50 3 Hunter Escorcia 11 Vista Murrieta 14.54 4 Derek Pekar 12 Ventura 14.57 5 Anthony Taylor 10 Cathedral 14.66 6 Liam Anderson 12 Poly (Long Beach) 14.67 7 Drew Pickett 12 Paramount 14.75 8 Kyle Kimble 12 Servite 14.89 9 Jack Johnson 12 Crean Lutheran 15.38 ======================================== Event 7 Girls 400 M Dash State automatic qualifying standard: S 55.62 1 Samarra Monrroy 9 Millikan 54.16S 2 Iman Babineaux 11 Quartz Hill 54.21S 3 Sydney Bentley 12 St. Bernard 54.54S 4 Naomi Johnson 9 Roosevelt 54.57S 5 Chioma Okonkwo 12 Murrieta Mesa 54.66S 6 Nia Mosby 11 Archer 54.83S 7 Lauren Memoly 10 Santa Margarita 54.99S 8 Egbe Ndip-Agbor 11 Corona 55.34S 9 Michelle Quinn 12 Yorba Linda 56.44 ======================================== Event 8 Boys 400 M Dash State automatic qualifying standard: S 48.53 1 Solomon Strader 11 West Ranch 47.04S 2 Ismail Turner 12 West Valley 47.49S 3 Brayden Borquez 12 Harvard/Westlake 47.62S 4 Everett Steward 11 Poly (Long Beach) 47.95S 5 Andrew Koesel 12 Aliso Niguel 48.21S 6 Gregory Lapit 12 Centennial/Corona 48.25S 7 Mekhi Evans-Bey 11 Culver City 48.79 8 Andrew Arth 12 Loyola 48.92 9 Ryan Rivituso 10 Edison 49.11 ======================================== Event 9 Girls 100 M Dash State automatic qualifying standard: S 11.94 1 De’anna Nowling 12 Calabasas 11.69S 2 Jazmyne Frost 12 Serra 11.91S 3 Saundria Martin 12 Poly (Long Beach) 11.93S 4 Queen Okoh 12 Poly (Long Beach) 12.13 5 Tessa Green 12 Santa Margarita 12.13 6 Arianna Alexander 12 Centennial/Corona 12.18 7 Janae O’Neal 11 Quartz Hill 12.30 8 Kennedi Porter 10 Etiwanda 12.38 — Jahzara Richardson 10 Oaks Christian DNF ======================================== Event 10 Boys 100 M Dash State automatic qualifying standard: S 10.72 1 Christian Grubb 12 Notre Dame (S.O.) 10.58S 2 Rayshon Luke 9 St. John Bosco 10.65S 3 Caleb Lutalo Roberson 12 Upland 10.78 4 Patrick Izeiamu 9 Chaminade 10.89 5 Isaiah Marecheau 10 Oxnard 10.89 6 Kenyon Reed 12 Poly (Long Beach) 10.89 7 Kaden Reynolds 11 Aliso Niguel 10.92 8 Mekhi Mays 12 Serra 10.95 9 Anthony Johnson 11 Poly (Long Beach) 10.96 ======================================== Event 11 Girls 800 M Run State automatic qualifying standard: S 2:11.85 1 Makayla Browne 10 North, J.W. 2:11.30S 2 Fatima Cortes 12 Great Oak 2:11.40S 3 Hannah Wilson 11 Oaks Christian 2:11.44S 4 Daniela Quintero 9 Harvard/Westlake 2:11.94 5 Janiah Brown 12 Oaks Christian 2:12.01 6 Hailey Golmon 11 Westlake 2:12.02 7 Morgan Calcagnie 12 Mission Viejo 2:12.52 8 Ashley Johnson 11 Mission Viejo 2:12.56 9 Peyton Candaele 12 Vista Murrieta 2:13.16 10 Mia Lawrence 11 Dana Hills 2:13.83 11 Jaqueline Duarte 10 Chino Hills 2:14.44 12 Lucea Wright 9 Marlborough 2:18.07 ======================================== Event 12 Boys 800 M Run State automatic qualifying standard: S 1:54.54 1 Kai Wingo 12 Valencia (V.) 1:54.87 2 Armando Bryson 12 Wilson (Long Beach) 1:55.47 3 Mason Ratkovich 12 Loyola 1:55.49 4 Grant Callen 12 Foothill 1:55.71 5 Willie Colman 12 Vista Murrieta 1:55.95 6 Jesus Nichol 12 Wilson (Long Beach) 1:55.95 7 Ben Sumner 12 Highland 1:55.98 8 Daniel White 12 Tesoro 1:56.02 9 Kai Dettman 12 South Pasadena 1:56.10 10 Anthony Grover 11 JSerra 1:56.37 11 Justin Larson 11 Northwood 1:56.44 12 Preston Green 12 Oak Park 1:56.92 ======================================== Event 13 Girls 300 M Hurdles State automatic qualifying standard: S 43.63 1 Rachel Glen 11 Wilson (Long Beach) 41.01S 2 Amari Jenkins 11 North, J.W. 42.82S 3 Hailey Ray 12 Dana Hills 43.33S 4 Jordyn Grady 10 Upland 43.90 5 Myah Hatcher 11 Roosevelt 44.20 6 Taylor Shorter 11 Norco 44.26 7 Inaya Jumal 12 Monrovia 44.56 8 Elise Craft 10 Thousand Oaks 44.93 9 Madeline Conte 9 Monrovia 46.63 ======================================== Event 14 Boys 300 M Hurdles State automatic qualifying standard: S 38.30 1 Reyte Rash 12 King, M.L. 37.89S 2 Namir Hemphill 11 Upland 38.06S 3 Oluwatobi Adegoke 12 Los Osos 38.50 4 Liam Anderson 12 Poly (Long Beach) 38.60 5 Caleb Lutalo Roberson 12 Upland 38.64 6 Anthony Taylor 10 Cathedral 38.91 7 Jake Angier 12 El Modena 39.34 8 John Burns 11 Mission Viejo 39.58 9 Matthew Siggins 12 Elsinore 40.76 ======================================== Event 15 Girls 200 M Dash State automatic qualifying standard: S 24.26 1 Saundria Martin 12 Poly (Long Beach) 24.03S 2 De’anna Nowling 12 Calabasas 24.10S 3 Egbe Ndip-Agbor 11 Corona 24.34 4 Jazmyne Frost 12 Serra 24.37 5 Nia Mosby 11 Archer 24.41 6 Chioma Okonkwo 12 Murrieta Mesa 24.47 7 Tessa Green 12 Santa Margarita 24.55 8 Anisa Rind 11 Dana Hills 24.73 9 Raykiyat Olukoju 9 King, M.L. 24.74 ======================================== Event 16 Boys 200 M Dash State automatic qualifying standard: S 21.81 1 Christian Grubb 12 Notre Dame (S.O.) 21.24S 2 Ismail Turner 12 West Valley 21.50S -0.2 3 DeAngelo Chester 12 Poly (Long Beach) 21.55S 4 Kenyon Reed 12 Poly (Long Beach) 21.70S -0.2 5 Mekhi Mays 12 Serra 21.84 -0.2 6 Chad Lemmons 12 Mater Dei 22.08 -0.2 7 Nicholas Gates 9 Calabasas 22.18 -0.2 8 Jake Burns 12 Trabuco Hills 22.30 -0.2 9 Joshua Johnson 12 Harvard/Westlake 22.35 -0.2 ======================================== Event 17 Girls 3200 M Run State automatic qualifying standard: S 10:28.90 1 Sarah Shulze 12 Oak Park 10:26.62S 2 Hana Catsimanes 11 San Clemente 10:28.55S 3 Carly Corsinita 11 Capistrano Valley 10:29.63 4 Madeleine Locher 11 Ventura 10:30.73 5 Isabella Frisone 9 Canyon/Anaheim 10:37.65 6 Mia Barnett 10 Village Christian 10:38.06 7 Audrey Dang 11 Great Oak 10:38.31 8 Samantha Steman 11 Palos Verdes 10:48.72 9 Archana Mohandas 11 Newbury Park 10:54.11 10 Mikaela Ramirez 12 Ayala 10:57.48 11 Jill Walker 10 Simi Valley 10:58.47 12 Chloe Arriaga 12 Walnut 11:13.46 ======================================== Event 18 Boys 3200 M Run State automatic qualifying standard: S 9:07.48 1 Nico Young 11 Newbury Park 8:56.46S 2 Ethan Danforth 12 Canyon/C.C. 9:02.28S 3 Peter Herold 12 Jserra 9:02.93S 4 Evan Bates 12 West Ranch 9:03.24S 5 William Frankenfeld 12 Poly (Long Beach) 9:03.94S 6 Alexis Garcia 12 Newport Harbor 9:04.35S 7 Jace Aschbrenner 11 Newbury Park 9:05.55S 8 Michael Mireles 11 Thousand Oaks 9:07.77 9 Kevin Ramos 12 Rubidoux 9:11.03 10 CY Chittenden 12 Mira Costa 9:11.34 11 Keith Murray 11 Moorpark 9:13.26 12 Billy Atkinson 11 Mira Costa 9:31.05 ======================================== Event 19 Girls 4×400 M Rly State automatic qualifying standard: S 3:50.90 1 Roosevelt 3:43.98S 1) Jordyn Crutchfield 10 2) Alexys Ford 12 3) Amaia Johnson 10 4) Naomi Johnson 9 2 Poly (Long Beach) 3:44.15S 1) Saundria Martin 12 2) Qushayah Peters 12 3) Kenya Payne 12 4) Saminah Haddad 11 3 North, J.W. 3:44.87S 1) Makayla Browne 10 2) Amari Jenkins 11 3) kiayra Holmes 12 4) Idara Ibekwe 10 4 Wilson (Long Beach) 3:45.98S 1) Diona Griffith 12 2) Rachel Glenn 11 3) Maya Bryson 10 4) Trinity Moseby 9 5 Oaks Christian 3:46.58S 1) Hannah Wilson 11 2) Janiah Brown 12 3) Jahzara Richardson 10 4) Brooklyn Courtnall 10 6 Dana Hills 3:47.11S 1) Camryn Toole 10 2) Hailey Ray 12 3) Anisa Rind 11 4) Mia Lawrence 11 7 Quartz Hill 3:51.39 1) Iman Babineaux 11 2) Sarah Collier 11 3) Angela Rubio 10 4) Janae O’Neal 11 8 Citrus Valley 3:55.38 1) Myah Brown 11 2) Alana Barger 11 3) Sierra Hogan 11 4) Cienna Norman-thomas 10 9 Santa Margarita 3:58.69 1) Sophia Morris 11 2) McKenna Bradley 10 3) Tessa Green 12 4) Lauren Memoly 10 ======================================== Event 20 Boys 4×400 M Rly State automatic qualifying standard: S 3:18.73 1 Wilson (Long Beach) 3:13.86S 1) Andrew Richards 12 2) Seaver Cardoza 11 3) Jordan Weiman 11 4) Armando Bryson 12 2 Upland 3:13.97S 1) Caleb Lutalo Roberson 12 2) Jamaal Carr Jr. 3) Delaney Crawford 9 4) Namir Hemphill 11 3 Roosevelt 3:14.33S 1) Jaylend Howard 10 2) Joshua Wilcox 12 3) Patrick Effiom 10 4) Jalen Johnson 12 4 Poly (Long Beach) 3:15.07S 1) DeAngelo Chester 12 2) Liam Anderson 12 3) Octavian Hall 11 4) Everett Steward 11 5 Loyola 3:15.81S 1) Andrew Arth 12 2) Konnor Paris 12 3) Mason Ratkovich 12 4) Jeremy Davis 12 6 Trabuco Hills 3:16.00S 1) Isaac Korn 11 2) Carson Kaminski 10 3) Jake Burns 12 4) Jay Williams 12 7 Calabasas 3:19.24 1) Lamont Narcisse 11 2) Nicholas Gates 9 3) Ruben Valenzuela 11 4) Hopper Jarod 12 8 Harvard/Westlake 3:21.32 1) Joshua Johnson 12 2) James Chung 12 3) Jack Riley 12 4) Brayden Borquez 12 — Tesoro DQ unsportsmanlike behavior 1) Richard Antablin 12 2) Dominic Gates 9 3) Tyler Nevala 10 4) Kyle Ritscher 11 ======================================== Event 21 Girls High Jump State automatic qualifying standard: S 5-04 1 Rachel Glen 11 Wilson (Long Beach) 5-08.00S 2 Victoria Plummer 11 Moorpark 5-06.00S 3 Jocelyn Hipwell 12 Bonita 5-06.00S 4 Hanna Bevan 12 Trabuco Hills 5-04.00S 4 Ry’ann O’Bannon 11 St. Joseph 5-04.00S 4 Tierni Kaufman 12 Harvard/Westlake 5-04.00S 7 Gedney Quynh 10 Moorpark 5-04.00S 7 Paige Sommers 10 Westlake 5-04.00S 9 Carter Bruning 10 Lutheran (Orange) 5-02.00 9 Chiamaka Ikejiofor 12 Downey 5-02.00 11 Amelia Wiggs 11 Los Alamitos 5-02.00 11 Sara Lindenthal 11 Mission Viejo 5-02.00 13 Kylee Davis 9 Saugus 5-00.00 14 Michelle Duchemin 10 Windward 5-00.00 15 Maricela Wright 12 Palm Springs 4-10.00 15 Charlotte Allison 11 La Reina 4-10.00 ======================================== Event 22 Girls Pole Vault State automatic qualifying standard: S 12-00 1 Paige Sommers 10 Westlake 13-00.00S 2 Morgan Flynn 11 Aliso Niguel 12-06.00S 2 Kaitlyn Swenson 11 Great Oak 12-06.00S 4 Seanne Chan 12 Thousand Oaks 12-00.00S 5 Layne Hayward 12 South Torrance 12-00.00S 6 Tamara Bader 12 Vista Murrieta 11-09.00 7 Kaelyn McCann 11 Linfield Christian 11-06.00 7 Bryn Polly 11 Oaks Christian 11-06.00 9 Ciera Muscarella 12 Camarillo 11-00.00 10 Erika Flaherty 12 Roosevelt 10-06.00 11 Jenny Kroeger 11 Mission Viejo 10-06.00 — Gabrielle Pack 10 Peninsula NH ======================================== Event 23 Girls Long Jump State automatic qualifying standard: S 18-06 1 Caelyn Harris 9 Upland 20-05.25S 2 Jade McDonald 10 Calabasas 19-03.00S 3 Asjah Atkinson 10 St. Anthony 19-02.25S 4 Mahkaia Lee 12 Redondo Union 18-09.75S 5 Asha Fletcher 12 Wildwood J18-09.75S 6 A’Lena Chaney 12 Serra 18-07.00S 7 Sophia Hartwell 11 Lutheran (Orange) 18-06.00S 8 Madison Lyon 11 Woodbridge 18-05.75 9 Queen Okoh 12 Poly (Long Beach) 18-02.75 10 Jordyn Brown 12 Simi Valley 18-02.50 11 Lauren Memoly 10 Santa Margarita 17-10.50 12 Sophia Chiaramonte 12 Mater Dei 17-00.50 ======================================== Event 24 Girls Triple Jump State automatic qualifying standard: S 38-10 1 Summer Stevenson 10 Great Oak 40-02.00S 2 Madison Lyon 11 Woodbridge 39-04.50S 3 Jade McDonald 10 Calabasas 39-00.75S 4 Jayla Flowers 10 Burbank 38-11.50S 5 Kerrington Smith 11 Upland 38-11.25S 6 Mariana Lanz 12 Los Osos 38-08.25 7 Sami Bollinger 10 Great Oak 38-05.50 8 Sophia Hartwell 11 Lutheran (Orange) 37-09.00 9 Kennedy Johnson 9 Glendora 36-11.25 10 Neta Ofiaeli 9 Santa Ynez 36-09.00 11 Natalie Lin 12 Serrano 36-06.50 ======================================== Event 25 Girls Shot Put State automatic qualifying standard: S 41-04 1 Natalie Ramirez 12 West Ranch 44-11.25S 2 Shyann Franklin 12 Golden Valley 43-10.75S 3 Ava Butterbaugh 12 Mission Viejo 42-06.75S 4 Lydia Liu 12 Roosevelt 41-10.50S 5 Tierra Crockrell 12 Calabasas 40-11.25 6 Danielle Lister 12 Mission Viejo 40-10.75 7 Soley Lymon 12 Elsinore 40-01.75 8 Cherish Washington 10 Lakewood 39-09.50 9 Julia Richey 10 Newbury Park 38-11.00 10 Kamryn Pohl 12 Norco 38-00.75 11 Abby Venglass 11 Rancho Cucamonga 37-11.00 12 Destiny Okoh 10 Poly (Long Beach) 36-04.00 ======================================== Event 26 Girls Discus Throw State automatic qualifying standard: S 140-11 1 Natalie Ramirez 12 West Ranch 153-07S 2 Lydia Liu 12 Roosevelt 150-01S 3 Amanda Spear 12 Thousand Oaks 148-04S 4 Kyliegh Wilkerson 12 Trabuco Hills 142-09S 5 Cherish Washington 10 Lakewood 138-06 6 Saloni Khandhadia 11 Beckman 137-10 7 Alejandra Rosales 11 Marina 135-11 8 Ava Butterbaugh 12 Mission Viejo 131-01 9 Angelina Escobar 12 Bell Gardens 127-06 10 Danielle Lister 12 Mission Viejo 125-04 10 Soley Lymon 12 Elsinore 125-04 12 Emma Robbins 12 Esperanza 123-01 ======================================== Event 27 Boys High Jump State automatic qualifying standard: S 6-04 1 Jack Wiseman 12 Huntington Beach 6-10.00S 2 Jaydn Mata 12 San Marcos 6-10.00S 3 Beau Allen 12 San Marcos 6-08.00S 4 Kyle Jankans 11 Villa Park 6-08.00S 5 Aiden Garnett 12 Edison 6-06.00S 6 Tyler Cash 11 Canyon/C.C. 6-04.00S 6 Kailen Smith 10 Diamond Bar 6-04.00S 6 Rae’Kwon Alvez 11 Mojave 6-04.00S 9 Kevin Tyson 12 Poly (Pasadena) 6-04.00S 10 Austin Muirbrook 12 Aliso Niguel 6-04.00S 11 Alan Tabales 12 Millikan 6-04.00S 12 Dayten Zepeda 12 Rancho Alamitos 6-04.00S 13 Darius Hill 10 Vista Murrieta 6-02.00 ======================================== Event 28 Boys Pole Vault State automatic qualifying standard: S 14-09 1 Will O’Brien 12 Loyola 15-03.00S 2 Kendal Gibbs 11 Vista Murrieta 15-03.00S 3 Ethan Amata 12 Roosevelt 15-03.00S 3 Skyler Magula 12 Marina 15-03.00S 5 Derek Pekar 12 Ventura 14-09.00S 5 Jacob Camarena 12 Roosevelt 14-09.00S 5 Kyten Arthur 12 West Torrance 14-09.00S 8 Aaron Rodriguez 11 Covina 14-09.00S 8 Lucas Tailin 11 South Pasadena 14-09.00S 10 Kyle Yonker 11 Great Oak 14-09.00S 11 David Miketta 11 La Canada 14-03.00 11 Nikolai Perelman 12 Aliso Niguel 14-03.00 ======================================== Event 29 Boys Long Jump State automatic qualifying standard: S 22-09 1 Kamari Maddox 12 Elsinore 23-05.25S 2 Sean Ayale 12 Los Alamitos 22-10.50S 3 Jordan Aubert 12 California M 22-10.00S 4 Oluwatobi Adegoke 12 Los Osos 22-09.75S 5 Derek Pekar 12 Ventura 22-08.75 6 Drake Nguyen 12 Woodbridge 22-07.50 7 Jacob Haley 12 Irvine 22-06.75 8 Deondre Ruth 12 Heritage 22-02.00 9 Darius Hill 10 Vista Murrieta 22-01.50 10 Damion Loman 12 Palm Springs 21-11.00 11 Aiden Lieb 11 Peninsula 21-09.50 12 Stanon Rudley 12 Rancho Verde 21-01.50 ======================================== Event 30 Boys Triple Jump State automatic qualifying standard: S 46-05 1 Trevor Harris 12 Etiwanda 47-09.50S 2 Namir Hemphill 11 Upland 47-04.00 3 Deondre Ruth 12 Heritage 46-09.00S 4 Anthony Victa 12 Laguna Hills 46-06.75 5 Tianhao (Th) Wei 11 South Pasadena 46-04.50 6 Jonathan DA Silva 12 Crespi 45-08.50 7 Issac Muanza 11 Lawndale 45-06.50 8 Christian Grubb 12 Notre Dame (S.O.) 44-10.00 9 Adam Fall 11 Royal 44-08.00 10 Ben Muanza 10 Lawndale 44-00.75 11 Anthony Salazar 12 Mater Dei 44-00.50 12 Justin Williams 12 Trabuco Hills 43-02.50 ======================================== Event 31 Boys Shot Put State automatic qualifying standard: S 55-03 1 Jeff Duensing 11 Esperanza 64-11.00S 2 Sean Rhyan 12 San Juan Hills 61-10.75S 3 Aidan Elbettar 11 Newport Harbor 60-08.00S 4 Quinten Lyons 11 Notre Dame (S.O.) 60-03.00S 5 Carlos Aviles 12 Ventura 59-07.00S 6 Jacob Lopez 12 Canyon/C.C. 58-00.00S 7 Sawyer Howard 11 Los Alamitos 57-03.00S 8 Cole White 12 Corona del Mar 55-07.75S 9 Kienan Donovan 10 Golden Valley 55-07.50S 10 Quincy Stokes 11 Thousand Oaks 53-07.75 11 Adrian Moreno 10 Esperanza 53-03.50 12 Jake Porter 11 Canyon/Anaheim 52-10.00 ======================================== Event 32 Boys Discus Throw State automatic qualifying standard: S 173-01 1 Aidan Elbettar 11 Newport Harbor 189-10S 2 Gino Cruz 12 Newbury Park 189-04S 3 Carlos Aviles 12 Ventura 180-11S 4 Jacob Lopez 12 Canyon/C.C. 174-00S 5 Jeff Duensing 11 Esperanza 170-04 6 Kienan Donovan 10 Golden Valley 168-11 7 Edward Ta’amilo 11 Vista Murrieta 165-10 8 Quinten Lyons 11 Notre Dame (S.O.) 165-00 9 Alex Oyawale 12 Vista Murrieta 158-01 10 Yusuf Hashem 12 Esperanza 157-01 11 Jake Porter 11 Canyon/Anaheim 156-02 12 Ethan Perez 12 Sultana 137-03 ========================================  
18 May 19
Pasadena Star News
Results from the CIF Southern Section Masters Meet on Saturday at El Camino College. To qualify for the CIF State Meet: 1. finish in top six in an event; 2. meet the state’s automatic qualifying standard for the event MASTERS MEET RESULTS Saturday, May 18, at El Camino College Event 1  Girls 4×100 M Rly State automatic qualifying standard: S 47.59 1 Poly (Long Beach)  46.70S 1) Saundria Martin 12 2) Lauren Reed 9 3) Queen Okoh 12  4) Sarah Ayer 11 2 Roosevelt   46.84S 1) Jessica Boyd 10  2) Naomi Johnson 9 3) Jordyn Crutchfield 10  4) Amaia Johnson 10 3 North, J.W.  46.96S 1) Kaylin Ayers 11 2) Kiayra Holmes 12 3) Leila Kepler 9  4) Kiiyarah Latson 11 4 King, M.L.    47.13S 1) Kayla Seldon 11  2) Sheredyn Pfieffer 11 3) Jade Roberts 10  4) Raykiyat Olukoju 9 5 Rancho Cucamonga   47.15S 1) Kaitlyn De Moica 11  2) DeAira Jackson 11 3) Jamari Davis 11 4) Raquel McDaniel 11 6 Santa Margarita   47.43S 1) Olivia Guida 11  2) Lauren Memoly 10 3) Makena Eddy 11  4) Tessa Green 12 7 Los Alamitos   47.48S 1) Anastasia Rosenthal 11 2) Sydnee Kolster 12 3) Olivia Poland 12  4) Danielle Limp 12 8 Oaks Christian  47.77 1) Tasha Bierling 12  2) Jahzara Richardson 10 3) Brooklyn Courtnall 10 4) Raeshell Austin 10 9 Orange Vista   48.39 1) Zyaire Billew 10   2) Talayah Wright 10  3) Dana Jackson 10  4) Dorothy Jackson 12 ======================================== Event 2 Boys 4×100 M Rly State automatic qualifying standard: S 41.85 1 Poly (Long Beach) 41.13S  1) DeAngelo Chester 12 2) Keon Markham 12, 3) Keyon Reed 12 4) Anthony Johnson 11 2 Rancho Cucamonga 41.14S 1) Kalel Jackson 12 2) Malachi Harrison 12, 3) Silas Bolden 11 4) Mark Perry 12 3 Trabuco Hills 41.56S 1) Kiwon Lee 12 2) Jake Burns 12 3) Anthony DeLuca 12 4) Jay Williams 12 4 Harvard/Westlake 41.76S 1) James Chung 12 2) Brayden Borquez 12 3) Joshua Johnson 12 4) Jack Riley 12 5 Great Oak 41.86 1) Bryce Lucas 11 2) Brandon McFadden 11 3) Christian Byrtus 11 4) Grant Gaskins 12 6 Mater Dei 42.14 1) Patrick Michinock 12 2) Quincy Craig 9 3) Corbin Utley 12 4) Chad Lemmons 12 7 Chaminade 42.33 1) Ryan Goldman 11 2) Frankie Washington 10 3) Jalen Fisher 12 4) Patrick Izeiamu 9 — Notre Dame (S.O.) DNF 1) Kyle Wynn 10 2) Christian Grubb 12 3) Sequoia Magdalena 12 4) Adam Horvath 12 — Aliso Niguel DNF 1) Kaden Reynolds 11 2) Austin Pascual 10 3) Trevor Williams 12 4) Andrew Koesel 12 ======================================== Event 3 Girls 1600 M Run State automatic qualifying standard: S 4:52.84 1 Audrey Suarez 10 Mayfield 4:45.04S 2 Fatima Cortes 12 Great Oak 4:45.41S 3 Jaqueline Duarte 10 Chino Hills 4:50.46S 4 Mia Barnett 10 Village Christian 4:50.61S 5 Emma Hadley 9 Canyon/Anaheim 4:51.01S 6 Chloe Arriaga 12 Walnut 4:51.39S 7 Dalia Frias 9 Mira Costa 4:51.47S 8 Isis Diaz 9 Sierra Canyon 4:54.58 9 Whitney Valenti 11 Brea Olinda 4:55.08 10 Fiona Hawkins 10 Newbury Park 4:56.59 11 Arianna Griffiths 11 Great Oak 4:58.28 12 Lauren Kearney 12 Foothill Technology 5:04.88 ======================================== Event 4 Boys 1600 M Run State automatic qualifying standard: S 4:14.90 1 Peter Herold 12 Jserra 4:11.38S 2 Noah Hibbard 12 Arroyo 4:11.99S 3 Anthony Grover 11 Jserra 4:12.59S 4 Dylan Wilbur 11 Crescenta Valley 4:12.78S 5 Sebastian Fisher 12 Laguna Beach 4:13.13S 6 Carrick Denker 11 Dana Hills 4:13.59S 7 Anthony Stone 11 Loyola 4:14.17S 8 Jake Parker 11 West Torrance 4:14.22S 9 Ethan Bersley 12 Thousand Oaks 4:14.48S 10 Jeremiah Rasmussen 12 Hart 4:16.56 11 Ben McKenna 11 Aliso Niguel 4:17.23 12 Cole Stark 12 Dana Hills 4:18.65 ======================================== Event 5 Girls 100 M Hurdles State automatic qualifying standard: S 14.24 1 Asjah Atkinson 10 St. Anthony 14.08S 2 Taylor Shorter 11 Norco 14.23S 3 Rachel Glen 11 Wilson (Long Beach) 14.32 4 Jade McDonald 10 Calabasas 14.33 5 Jazmin Jackson 11 Chaminade 14.50 6 Citlalli Anguiano 12 La Mirada 14.57 7 Logann Williams 10 Murrieta Mesa 14.63 8 A’Lena Chaney 12 Serra 14.80 9 DeAira Jackson 11 Rancho Cucamonga 15.14 ======================================== Event 6 Boys 110 M Hurdles State automatic qualifying standard: S 14.30 1 Aiden Lieb 11 Peninsula 14.48 2 Abraham Lotfy 12 Los Alamitos 14.50 3 Hunter Escorcia 11 Vista Murrieta 14.54 4 Derek Pekar 12 Ventura 14.57 5 Anthony Taylor 10 Cathedral 14.66 6 Liam Anderson 12 Poly (Long Beach) 14.67 7 Drew Pickett 12 Paramount 14.75 8 Kyle Kimble 12 Servite 14.89 9 Jack Johnson 12 Crean Lutheran 15.38 ======================================== Event 7 Girls 400 M Dash State automatic qualifying standard: S 55.62 1 Samarra Monrroy 9 Millikan 54.16S 2 Iman Babineaux 11 Quartz Hill 54.21S 3 Sydney Bentley 12 St. Bernard 54.54S 4 Naomi Johnson 9 Roosevelt 54.57S 5 Chioma Okonkwo 12 Murrieta Mesa 54.66S 6 Nia Mosby 11 Archer 54.83S 7 Lauren Memoly 10 Santa Margarita 54.99S 8 Egbe Ndip-Agbor 11 Corona 55.34S 9 Michelle Quinn 12 Yorba Linda 56.44 ======================================== Event 8 Boys 400 M Dash State automatic qualifying standard: S 48.53 1 Solomon Strader 11 West Ranch 47.04S 2 Ismail Turner 12 West Valley 47.49S 3 Brayden Borquez 12 Harvard/Westlake 47.62S 4 Everett Steward 11 Poly (Long Beach) 47.95S 5 Andrew Koesel 12 Aliso Niguel 48.21S 6 Gregory Lapit 12 Centennial/Corona 48.25S 7 Mekhi Evans-Bey 11 Culver City 48.79 8 Andrew Arth 12 Loyola 48.92 9 Ryan Rivituso 10 Edison 49.11 ======================================== Event 9 Girls 100 M Dash State automatic qualifying standard: S 11.94 1 De’anna Nowling 12 Calabasas 11.69S 2 Jazmyne Frost 12 Serra 11.91S 3 Saundria Martin 12 Poly (Long Beach) 11.93S 4 Queen Okoh 12 Poly (Long Beach) 12.13 5 Tessa Green 12 Santa Margarita 12.13 6 Arianna Alexander 12 Centennial/Corona 12.18 7 Janae O’Neal 11 Quartz Hill 12.30 8 Kennedi Porter 10 Etiwanda 12.38 — Jahzara Richardson 10 Oaks Christian DNF ======================================== Event 10 Boys 100 M Dash State automatic qualifying standard: S 10.72 1 Christian Grubb 12 Notre Dame (S.O.) 10.58S 2 Rayshon Luke 9 St. John Bosco 10.65S 3 Caleb Lutalo Roberson 12 Upland 10.78 4 Patrick Izeiamu 9 Chaminade 10.89 5 Isaiah Marecheau 10 Oxnard 10.89 6 Kenyon Reed 12 Poly (Long Beach) 10.89 7 Kaden Reynolds 11 Aliso Niguel 10.92 8 Mekhi Mays 12 Serra 10.95 9 Anthony Johnson 11 Poly (Long Beach) 10.96 ======================================== Event 11 Girls 800 M Run State automatic qualifying standard: S 2:11.85 1 Makayla Browne 10 North, J.W. 2:11.30S 2 Fatima Cortes 12 Great Oak 2:11.40S 3 Hannah Wilson 11 Oaks Christian 2:11.44S 4 Daniela Quintero 9 Harvard/Westlake 2:11.94 5 Janiah Brown 12 Oaks Christian 2:12.01 6 Hailey Golmon 11 Westlake 2:12.02 7 Morgan Calcagnie 12 Mission Viejo 2:12.52 8 Ashley Johnson 11 Mission Viejo 2:12.56 9 Peyton Candaele 12 Vista Murrieta 2:13.16 10 Mia Lawrence 11 Dana Hills 2:13.83 11 Jaqueline Duarte 10 Chino Hills 2:14.44 12 Lucea Wright 9 Marlborough 2:18.07 ======================================== Event 12 Boys 800 M Run State automatic qualifying standard: S 1:54.54 1 Kai Wingo 12 Valencia (V.) 1:54.87 2 Armando Bryson 12 Wilson (Long Beach) 1:55.47 3 Mason Ratkovich 12 Loyola 1:55.49 4 Grant Callen 12 Foothill 1:55.71 5 Willie Colman 12 Vista Murrieta 1:55.95 6 Jesus Nichol 12 Wilson (Long Beach) 1:55.95 7 Ben Sumner 12 Highland 1:55.98 8 Daniel White 12 Tesoro 1:56.02 9 Kai Dettman 12 South Pasadena 1:56.10 10 Anthony Grover 11 JSerra 1:56.37 11 Justin Larson 11 Northwood 1:56.44 12 Preston Green 12 Oak Park 1:56.92 ======================================== Event 13 Girls 300 M Hurdles State automatic qualifying standard: S 43.63 1 Rachel Glen 11 Wilson (Long Beach) 41.01S 2 Amari Jenkins 11 North, J.W. 42.82S 3 Hailey Ray 12 Dana Hills 43.33S 4 Jordyn Grady 10 Upland 43.90 5 Myah Hatcher 11 Roosevelt 44.20 6 Taylor Shorter 11 Norco 44.26 7 Inaya Jumal 12 Monrovia 44.56 8 Elise Craft 10 Thousand Oaks 44.93 9 Madeline Conte 9 Monrovia 46.63 ======================================== Event 14 Boys 300 M Hurdles State automatic qualifying standard: S 38.30 1 Reyte Rash 12 King, M.L. 37.89S 2 Namir Hemphill 11 Upland 38.06S 3 Oluwatobi Adegoke 12 Los Osos 38.50 4 Liam Anderson 12 Poly (Long Beach) 38.60 5 Caleb Lutalo Roberson 12 Upland 38.64 6 Anthony Taylor 10 Cathedral 38.91 7 Jake Angier 12 El Modena 39.34 8 John Burns 11 Mission Viejo 39.58 9 Matthew Siggins 12 Elsinore 40.76 ======================================== Event 15 Girls 200 M Dash State automatic qualifying standard: S 24.26 1 Saundria Martin 12 Poly (Long Beach) 24.03S 2 De’anna Nowling 12 Calabasas 24.10S 3 Egbe Ndip-Agbor 11 Corona 24.34 4 Jazmyne Frost 12 Serra 24.37 5 Nia Mosby 11 Archer 24.41 6 Chioma Okonkwo 12 Murrieta Mesa 24.47 7 Tessa Green 12 Santa Margarita 24.55 8 Anisa Rind 11 Dana Hills 24.73 9 Raykiyat Olukoju 9 King, M.L. 24.74 ======================================== Event 16 Boys 200 M Dash State automatic qualifying standard: S 21.81 1 Christian Grubb 12 Notre Dame (S.O.) 21.24S 2 Ismail Turner 12 West Valley 21.50S -0.2 3 DeAngelo Chester 12 Poly (Long Beach) 21.55S 4 Kenyon Reed 12 Poly (Long Beach) 21.70S -0.2 5 Mekhi Mays 12 Serra 21.84 -0.2 6 Chad Lemmons 12 Mater Dei 22.08 -0.2 7 Nicholas Gates 9 Calabasas 22.18 -0.2 8 Jake Burns 12 Trabuco Hills 22.30 -0.2 9 Joshua Johnson 12 Harvard/Westlake 22.35 -0.2 ======================================== Event 17 Girls 3200 M Run State automatic qualifying standard: S 10:28.90 1 Sarah Shulze 12 Oak Park 10:26.62S 2 Hana Catsimanes 11 San Clemente 10:28.55S 3 Carly Corsinita 11 Capistrano Valley 10:29.63 4 Madeleine Locher 11 Ventura 10:30.73 5 Isabella Frisone 9 Canyon/Anaheim 10:37.65 6 Mia Barnett 10 Village Christian 10:38.06 7 Audrey Dang 11 Great Oak 10:38.31 8 Samantha Steman 11 Palos Verdes 10:48.72 9 Archana Mohandas 11 Newbury Park 10:54.11 10 Mikaela Ramirez 12 Ayala 10:57.48 11 Jill Walker 10 Simi Valley 10:58.47 12 Chloe Arriaga 12 Walnut 11:13.46 ======================================== Event 18 Boys 3200 M Run State automatic qualifying standard: S 9:07.48 1 Nico Young 11 Newbury Park 8:56.46S 2 Ethan Danforth 12 Canyon/C.C. 9:02.28S 3 Peter Herold 12 Jserra 9:02.93S 4 Evan Bates 12 West Ranch 9:03.24S 5 William Frankenfeld 12 Poly (Long Beach) 9:03.94S 6 Alexis Garcia 12 Newport Harbor 9:04.35S 7 Jace Aschbrenner 11 Newbury Park 9:05.55S 8 Michael Mireles 11 Thousand Oaks 9:07.77 9 Kevin Ramos 12 Rubidoux 9:11.03 10 CY Chittenden 12 Mira Costa 9:11.34 11 Keith Murray 11 Moorpark 9:13.26 12 Billy Atkinson 11 Mira Costa 9:31.05 ======================================== Event 19 Girls 4×400 M Rly State automatic qualifying standard: S 3:50.90 1 Roosevelt 3:43.98S 1) Jordyn Crutchfield 10 2) Alexys Ford 12 3) Amaia Johnson 10 4) Naomi Johnson 9 2 Poly (Long Beach) 3:44.15S 1) Saundria Martin 12 2) Qushayah Peters 12 3) Kenya Payne 12 4) Saminah Haddad 11 3 North, J.W. 3:44.87S 1) Makayla Browne 10 2) Amari Jenkins 11 3) kiayra Holmes 12 4) Idara Ibekwe 10 4 Wilson (Long Beach) 3:45.98S 1) Diona Griffith 12 2) Rachel Glenn 11 3) Maya Bryson 10 4) Trinity Moseby 9 5 Oaks Christian 3:46.58S 1) Hannah Wilson 11 2) Janiah Brown 12 3) Jahzara Richardson 10 4) Brooklyn Courtnall 10 6 Dana Hills 3:47.11S 1) Camryn Toole 10 2) Hailey Ray 12 3) Anisa Rind 11 4) Mia Lawrence 11 7 Quartz Hill 3:51.39 1) Iman Babineaux 11 2) Sarah Collier 11 3) Angela Rubio 10 4) Janae O’Neal 11 8 Citrus Valley 3:55.38 1) Myah Brown 11 2) Alana Barger 11 3) Sierra Hogan 11 4) Cienna Norman-thomas 10 9 Santa Margarita 3:58.69 1) Sophia Morris 11 2) McKenna Bradley 10 3) Tessa Green 12 4) Lauren Memoly 10 ======================================== Event 20 Boys 4×400 M Rly State automatic qualifying standard: S 3:18.73 1 Wilson (Long Beach) 3:13.86S 1) Andrew Richards 12 2) Seaver Cardoza 11 3) Jordan Weiman 11 4) Armando Bryson 12 2 Upland 3:13.97S 1) Caleb Lutalo Roberson 12 2) Jamaal Carr Jr. 3) Delaney Crawford 9 4) Namir Hemphill 11 3 Roosevelt 3:14.33S 1) Jaylend Howard 10 2) Joshua Wilcox 12 3) Patrick Effiom 10 4) Jalen Johnson 12 4 Poly (Long Beach) 3:15.07S 1) DeAngelo Chester 12 2) Liam Anderson 12 3) Octavian Hall 11 4) Everett Steward 11 5 Loyola 3:15.81S 1) Andrew Arth 12 2) Konnor Paris 12 3) Mason Ratkovich 12 4) Jeremy Davis 12 6 Trabuco Hills 3:16.00S 1) Isaac Korn 11 2) Carson Kaminski 10 3) Jake Burns 12 4) Jay Williams 12 7 Calabasas 3:19.24 1) Lamont Narcisse 11 2) Nicholas Gates 9 3) Ruben Valenzuela 11 4) Hopper Jarod 12 8 Harvard/Westlake 3:21.32 1) Joshua Johnson 12 2) James Chung 12 3) Jack Riley 12 4) Brayden Borquez 12 — Tesoro DQ unsportsmanlike behavior 1) Richard Antablin 12 2) Dominic Gates 9 3) Tyler Nevala 10 4) Kyle Ritscher 11 ======================================== Event 21 Girls High Jump State automatic qualifying standard: S 5-04 1 Rachel Glen 11 Wilson (Long Beach) 5-08.00S 2 Victoria Plummer 11 Moorpark 5-06.00S 3 Jocelyn Hipwell 12 Bonita 5-06.00S 4 Hanna Bevan 12 Trabuco Hills 5-04.00S 4 Ry’ann O’Bannon 11 St. Joseph 5-04.00S 4 Tierni Kaufman 12 Harvard/Westlake 5-04.00S 7 Gedney Quynh 10 Moorpark 5-04.00S 7 Paige Sommers 10 Westlake 5-04.00S 9 Carter Bruning 10 Lutheran (Orange) 5-02.00 9 Chiamaka Ikejiofor 12 Downey 5-02.00 11 Amelia Wiggs 11 Los Alamitos 5-02.00 11 Sara Lindenthal 11 Mission Viejo 5-02.00 13 Kylee Davis 9 Saugus 5-00.00 14 Michelle Duchemin 10 Windward 5-00.00 15 Maricela Wright 12 Palm Springs 4-10.00 15 Charlotte Allison 11 La Reina 4-10.00 ======================================== Event 22 Girls Pole Vault State automatic qualifying standard: S 12-00 1 Paige Sommers 10 Westlake 13-00.00S 2 Morgan Flynn 11 Aliso Niguel 12-06.00S 2 Kaitlyn Swenson 11 Great Oak 12-06.00S 4 Seanne Chan 12 Thousand Oaks 12-00.00S 5 Layne Hayward 12 South Torrance 12-00.00S 6 Tamara Bader 12 Vista Murrieta 11-09.00 7 Kaelyn McCann 11 Linfield Christian 11-06.00 7 Bryn Polly 11 Oaks Christian 11-06.00 9 Ciera Muscarella 12 Camarillo 11-00.00 10 Erika Flaherty 12 Roosevelt 10-06.00 11 Jenny Kroeger 11 Mission Viejo 10-06.00 — Gabrielle Pack 10 Peninsula NH ======================================== Event 23 Girls Long Jump State automatic qualifying standard: S 18-06 1 Caelyn Harris 9 Upland 20-05.25S 2 Jade McDonald 10 Calabasas 19-03.00S 3 Asjah Atkinson 10 St. Anthony 19-02.25S 4 Mahkaia Lee 12 Redondo Union 18-09.75S 5 Asha Fletcher 12 Wildwood J18-09.75S 6 A’Lena Chaney 12 Serra 18-07.00S 7 Sophia Hartwell 11 Lutheran (Orange) 18-06.00S 8 Madison Lyon 11 Woodbridge 18-05.75 9 Queen Okoh 12 Poly (Long Beach) 18-02.75 10 Jordyn Brown 12 Simi Valley 18-02.50 11 Lauren Memoly 10 Santa Margarita 17-10.50 12 Sophia Chiaramonte 12 Mater Dei 17-00.50 ======================================== Event 24 Girls Triple Jump State automatic qualifying standard: S 38-10 1 Summer Stevenson 10 Great Oak 40-02.00S 2 Madison Lyon 11 Woodbridge 39-04.50S 3 Jade McDonald 10 Calabasas 39-00.75S 4 Jayla Flowers 10 Burbank 38-11.50S 5 Kerrington Smith 11 Upland 38-11.25S 6 Mariana Lanz 12 Los Osos 38-08.25 7 Sami Bollinger 10 Great Oak 38-05.50 8 Sophia Hartwell 11 Lutheran (Orange) 37-09.00 9 Kennedy Johnson 9 Glendora 36-11.25 10 Neta Ofiaeli 9 Santa Ynez 36-09.00 11 Natalie Lin 12 Serrano 36-06.50 ======================================== Event 25 Girls Shot Put State automatic qualifying standard: S 41-04 1 Natalie Ramirez 12 West Ranch 44-11.25S 2 Shyann Franklin 12 Golden Valley 43-10.75S 3 Ava Butterbaugh 12 Mission Viejo 42-06.75S 4 Lydia Liu 12 Roosevelt 41-10.50S 5 Tierra Crockrell 12 Calabasas 40-11.25 6 Danielle Lister 12 Mission Viejo 40-10.75 7 Soley Lymon 12 Elsinore 40-01.75 8 Cherish Washington 10 Lakewood 39-09.50 9 Julia Richey 10 Newbury Park 38-11.00 10 Kamryn Pohl 12 Norco 38-00.75 11 Abby Venglass 11 Rancho Cucamonga 37-11.00 12 Destiny Okoh 10 Poly (Long Beach) 36-04.00 ======================================== Event 26 Girls Discus Throw State automatic qualifying standard: S 140-11 1 Natalie Ramirez 12 West Ranch 153-07S 2 Lydia Liu 12 Roosevelt 150-01S 3 Amanda Spear 12 Thousand Oaks 148-04S 4 Kyliegh Wilkerson 12 Trabuco Hills 142-09S 5 Cherish Washington 10 Lakewood 138-06 6 Saloni Khandhadia 11 Beckman 137-10 7 Alejandra Rosales 11 Marina 135-11 8 Ava Butterbaugh 12 Mission Viejo 131-01 9 Angelina Escobar 12 Bell Gardens 127-06 10 Danielle Lister 12 Mission Viejo 125-04 10 Soley Lymon 12 Elsinore 125-04 12 Emma Robbins 12 Esperanza 123-01 ======================================== Event 27 Boys High Jump State automatic qualifying standard: S 6-04 1 Jack Wiseman 12 Huntington Beach 6-10.00S 2 Jaydn Mata 12 San Marcos 6-10.00S 3 Beau Allen 12 San Marcos 6-08.00S 4 Kyle Jankans 11 Villa Park 6-08.00S 5 Aiden Garnett 12 Edison 6-06.00S 6 Tyler Cash 11 Canyon/C.C. 6-04.00S 6 Kailen Smith 10 Diamond Bar 6-04.00S 6 Rae’Kwon Alvez 11 Mojave 6-04.00S 9 Kevin Tyson 12 Poly (Pasadena) 6-04.00S 10 Austin Muirbrook 12 Aliso Niguel 6-04.00S 11 Alan Tabales 12 Millikan 6-04.00S 12 Dayten Zepeda 12 Rancho Alamitos 6-04.00S 13 Darius Hill 10 Vista Murrieta 6-02.00 ======================================== Event 28 Boys Pole Vault State automatic qualifying standard: S 14-09 1 Will O’Brien 12 Loyola 15-03.00S 2 Kendal Gibbs 11 Vista Murrieta 15-03.00S 3 Ethan Amata 12 Roosevelt 15-03.00S 3 Skyler Magula 12 Marina 15-03.00S 5 Derek Pekar 12 Ventura 14-09.00S 5 Jacob Camarena 12 Roosevelt 14-09.00S 5 Kyten Arthur 12 West Torrance 14-09.00S 8 Aaron Rodriguez 11 Covina 14-09.00S 8 Lucas Tailin 11 South Pasadena 14-09.00S 10 Kyle Yonker 11 Great Oak 14-09.00S 11 David Miketta 11 La Canada 14-03.00 11 Nikolai Perelman 12 Aliso Niguel 14-03.00 ======================================== Event 29 Boys Long Jump State automatic qualifying standard: S 22-09 1 Kamari Maddox 12 Elsinore 23-05.25S 2 Sean Ayale 12 Los Alamitos 22-10.50S 3 Jordan Aubert 12 California M 22-10.00S 4 Oluwatobi Adegoke 12 Los Osos 22-09.75S 5 Derek Pekar 12 Ventura 22-08.75 6 Drake Nguyen 12 Woodbridge 22-07.50 7 Jacob Haley 12 Irvine 22-06.75 8 Deondre Ruth 12 Heritage 22-02.00 9 Darius Hill 10 Vista Murrieta 22-01.50 10 Damion Loman 12 Palm Springs 21-11.00 11 Aiden Lieb 11 Peninsula 21-09.50 12 Stanon Rudley 12 Rancho Verde 21-01.50 ======================================== Event 30 Boys Triple Jump State automatic qualifying standard: S 46-05 1 Trevor Harris 12 Etiwanda 47-09.50S 2 Namir Hemphill 11 Upland 47-04.00 3 Deondre Ruth 12 Heritage 46-09.00S 4 Anthony Victa 12 Laguna Hills 46-06.75 5 Tianhao (Th) Wei 11 South Pasadena 46-04.50 6 Jonathan DA Silva 12 Crespi 45-08.50 7 Issac Muanza 11 Lawndale 45-06.50 8 Christian Grubb 12 Notre Dame (S.O.) 44-10.00 9 Adam Fall 11 Royal 44-08.00 10 Ben Muanza 10 Lawndale 44-00.75 11 Anthony Salazar 12 Mater Dei 44-00.50 12 Justin Williams 12 Trabuco Hills 43-02.50 ======================================== Event 31 Boys Shot Put State automatic qualifying standard: S 55-03 1 Jeff Duensing 11 Esperanza 64-11.00S 2 Sean Rhyan 12 San Juan Hills 61-10.75S 3 Aidan Elbettar 11 Newport Harbor 60-08.00S 4 Quinten Lyons 11 Notre Dame (S.O.) 60-03.00S 5 Carlos Aviles 12 Ventura 59-07.00S 6 Jacob Lopez 12 Canyon/C.C. 58-00.00S 7 Sawyer Howard 11 Los Alamitos 57-03.00S 8 Cole White 12 Corona del Mar 55-07.75S 9 Kienan Donovan 10 Golden Valley 55-07.50S 10 Quincy Stokes 11 Thousand Oaks 53-07.75 11 Adrian Moreno 10 Esperanza 53-03.50 12 Jake Porter 11 Canyon/Anaheim 52-10.00 ======================================== Event 32 Boys Discus Throw State automatic qualifying standard: S 173-01 1 Aidan Elbettar 11 Newport Harbor 189-10S 2 Gino Cruz 12 Newbury Park 189-04S 3 Carlos Aviles 12 Ventura 180-11S 4 Jacob Lopez 12 Canyon/C.C. 174-00S 5 Jeff Duensing 11 Esperanza 170-04 6 Kienan Donovan 10 Golden Valley 168-11 7 Edward Ta’amilo 11 Vista Murrieta 165-10 8 Quinten Lyons 11 Notre Dame (S.O.) 165-00 9 Alex Oyawale 12 Vista Murrieta 158-01 10 Yusuf Hashem 12 Esperanza 157-01 11 Jake Porter 11 Canyon/Anaheim 156-02 12 Ethan Perez 12 Sultana 137-03 ========================================  
18 May 19
San Gabriel Valley Tribune
Results from the CIF Southern Section Masters Meet on Saturday at El Camino College. To qualify for the CIF State Meet: 1. finish in top six in an event; 2. meet the state’s automatic qualifying standard for the event MASTERS MEET RESULTS Saturday, May 18, at El Camino College Event 1  Girls 4×100 M Rly State automatic qualifying standard: S 47.59 1 Poly (Long Beach)  46.70S 1) Saundria Martin 12 2) Lauren Reed 9 3) Queen Okoh 12  4) Sarah Ayer 11 2 Roosevelt   46.84S 1) Jessica Boyd 10  2) Naomi Johnson 9 3) Jordyn Crutchfield 10  4) Amaia Johnson 10 3 North, J.W.  46.96S 1) Kaylin Ayers 11 2) Kiayra Holmes 12 3) Leila Kepler 9  4) Kiiyarah Latson 11 4 King, M.L.    47.13S 1) Kayla Seldon 11  2) Sheredyn Pfieffer 11 3) Jade Roberts 10  4) Raykiyat Olukoju 9 5 Rancho Cucamonga   47.15S 1) Kaitlyn De Moica 11  2) DeAira Jackson 11 3) Jamari Davis 11 4) Raquel McDaniel 11 6 Santa Margarita   47.43S 1) Olivia Guida 11  2) Lauren Memoly 10 3) Makena Eddy 11  4) Tessa Green 12 7 Los Alamitos   47.48S 1) Anastasia Rosenthal 11 2) Sydnee Kolster 12 3) Olivia Poland 12  4) Danielle Limp 12 8 Oaks Christian  47.77 1) Tasha Bierling 12  2) Jahzara Richardson 10 3) Brooklyn Courtnall 10 4) Raeshell Austin 10 9 Orange Vista   48.39 1) Zyaire Billew 10   2) Talayah Wright 10  3) Dana Jackson 10  4) Dorothy Jackson 12 ======================================== Event 2 Boys 4×100 M Rly State automatic qualifying standard: S 41.85 1 Poly (Long Beach) 41.13S  1) DeAngelo Chester 12 2) Keon Markham 12, 3) Keyon Reed 12 4) Anthony Johnson 11 2 Rancho Cucamonga 41.14S 1) Kalel Jackson 12 2) Malachi Harrison 12, 3) Silas Bolden 11 4) Mark Perry 12 3 Trabuco Hills 41.56S 1) Kiwon Lee 12 2) Jake Burns 12 3) Anthony DeLuca 12 4) Jay Williams 12 4 Harvard/Westlake 41.76S 1) James Chung 12 2) Brayden Borquez 12 3) Joshua Johnson 12 4) Jack Riley 12 5 Great Oak 41.86 1) Bryce Lucas 11 2) Brandon McFadden 11 3) Christian Byrtus 11 4) Grant Gaskins 12 6 Mater Dei 42.14 1) Patrick Michinock 12 2) Quincy Craig 9 3) Corbin Utley 12 4) Chad Lemmons 12 7 Chaminade 42.33 1) Ryan Goldman 11 2) Frankie Washington 10 3) Jalen Fisher 12 4) Patrick Izeiamu 9 — Notre Dame (S.O.) DNF 1) Kyle Wynn 10 2) Christian Grubb 12 3) Sequoia Magdalena 12 4) Adam Horvath 12 — Aliso Niguel DNF 1) Kaden Reynolds 11 2) Austin Pascual 10 3) Trevor Williams 12 4) Andrew Koesel 12 ======================================== Event 3 Girls 1600 M Run State automatic qualifying standard: S 4:52.84 1 Audrey Suarez 10 Mayfield 4:45.04S 2 Fatima Cortes 12 Great Oak 4:45.41S 3 Jaqueline Duarte 10 Chino Hills 4:50.46S 4 Mia Barnett 10 Village Christian 4:50.61S 5 Emma Hadley 9 Canyon/Anaheim 4:51.01S 6 Chloe Arriaga 12 Walnut 4:51.39S 7 Dalia Frias 9 Mira Costa 4:51.47S 8 Isis Diaz 9 Sierra Canyon 4:54.58 9 Whitney Valenti 11 Brea Olinda 4:55.08 10 Fiona Hawkins 10 Newbury Park 4:56.59 11 Arianna Griffiths 11 Great Oak 4:58.28 12 Lauren Kearney 12 Foothill Technology 5:04.88 ======================================== Event 4 Boys 1600 M Run State automatic qualifying standard: S 4:14.90 1 Peter Herold 12 Jserra 4:11.38S 2 Noah Hibbard 12 Arroyo 4:11.99S 3 Anthony Grover 11 Jserra 4:12.59S 4 Dylan Wilbur 11 Crescenta Valley 4:12.78S 5 Sebastian Fisher 12 Laguna Beach 4:13.13S 6 Carrick Denker 11 Dana Hills 4:13.59S 7 Anthony Stone 11 Loyola 4:14.17S 8 Jake Parker 11 West Torrance 4:14.22S 9 Ethan Bersley 12 Thousand Oaks 4:14.48S 10 Jeremiah Rasmussen 12 Hart 4:16.56 11 Ben McKenna 11 Aliso Niguel 4:17.23 12 Cole Stark 12 Dana Hills 4:18.65 ======================================== Event 5 Girls 100 M Hurdles State automatic qualifying standard: S 14.24 1 Asjah Atkinson 10 St. Anthony 14.08S 2 Taylor Shorter 11 Norco 14.23S 3 Rachel Glen 11 Wilson (Long Beach) 14.32 4 Jade McDonald 10 Calabasas 14.33 5 Jazmin Jackson 11 Chaminade 14.50 6 Citlalli Anguiano 12 La Mirada 14.57 7 Logann Williams 10 Murrieta Mesa 14.63 8 A’Lena Chaney 12 Serra 14.80 9 DeAira Jackson 11 Rancho Cucamonga 15.14 ======================================== Event 6 Boys 110 M Hurdles State automatic qualifying standard: S 14.30 1 Aiden Lieb 11 Peninsula 14.48 2 Abraham Lotfy 12 Los Alamitos 14.50 3 Hunter Escorcia 11 Vista Murrieta 14.54 4 Derek Pekar 12 Ventura 14.57 5 Anthony Taylor 10 Cathedral 14.66 6 Liam Anderson 12 Poly (Long Beach) 14.67 7 Drew Pickett 12 Paramount 14.75 8 Kyle Kimble 12 Servite 14.89 9 Jack Johnson 12 Crean Lutheran 15.38 ======================================== Event 7 Girls 400 M Dash State automatic qualifying standard: S 55.62 1 Samarra Monrroy 9 Millikan 54.16S 2 Iman Babineaux 11 Quartz Hill 54.21S 3 Sydney Bentley 12 St. Bernard 54.54S 4 Naomi Johnson 9 Roosevelt 54.57S 5 Chioma Okonkwo 12 Murrieta Mesa 54.66S 6 Nia Mosby 11 Archer 54.83S 7 Lauren Memoly 10 Santa Margarita 54.99S 8 Egbe Ndip-Agbor 11 Corona 55.34S 9 Michelle Quinn 12 Yorba Linda 56.44 ======================================== Event 8 Boys 400 M Dash State automatic qualifying standard: S 48.53 1 Solomon Strader 11 West Ranch 47.04S 2 Ismail Turner 12 West Valley 47.49S 3 Brayden Borquez 12 Harvard/Westlake 47.62S 4 Everett Steward 11 Poly (Long Beach) 47.95S 5 Andrew Koesel 12 Aliso Niguel 48.21S 6 Gregory Lapit 12 Centennial/Corona 48.25S 7 Mekhi Evans-Bey 11 Culver City 48.79 8 Andrew Arth 12 Loyola 48.92 9 Ryan Rivituso 10 Edison 49.11 ======================================== Event 9 Girls 100 M Dash State automatic qualifying standard: S 11.94 1 De’anna Nowling 12 Calabasas 11.69S 2 Jazmyne Frost 12 Serra 11.91S 3 Saundria Martin 12 Poly (Long Beach) 11.93S 4 Queen Okoh 12 Poly (Long Beach) 12.13 5 Tessa Green 12 Santa Margarita 12.13 6 Arianna Alexander 12 Centennial/Corona 12.18 7 Janae O’Neal 11 Quartz Hill 12.30 8 Kennedi Porter 10 Etiwanda 12.38 — Jahzara Richardson 10 Oaks Christian DNF ======================================== Event 10 Boys 100 M Dash State automatic qualifying standard: S 10.72 1 Christian Grubb 12 Notre Dame (S.O.) 10.58S 2 Rayshon Luke 9 St. John Bosco 10.65S 3 Caleb Lutalo Roberson 12 Upland 10.78 4 Patrick Izeiamu 9 Chaminade 10.89 5 Isaiah Marecheau 10 Oxnard 10.89 6 Kenyon Reed 12 Poly (Long Beach) 10.89 7 Kaden Reynolds 11 Aliso Niguel 10.92 8 Mekhi Mays 12 Serra 10.95 9 Anthony Johnson 11 Poly (Long Beach) 10.96 ======================================== Event 11 Girls 800 M Run State automatic qualifying standard: S 2:11.85 1 Makayla Browne 10 North, J.W. 2:11.30S 2 Fatima Cortes 12 Great Oak 2:11.40S 3 Hannah Wilson 11 Oaks Christian 2:11.44S 4 Daniela Quintero 9 Harvard/Westlake 2:11.94 5 Janiah Brown 12 Oaks Christian 2:12.01 6 Hailey Golmon 11 Westlake 2:12.02 7 Morgan Calcagnie 12 Mission Viejo 2:12.52 8 Ashley Johnson 11 Mission Viejo 2:12.56 9 Peyton Candaele 12 Vista Murrieta 2:13.16 10 Mia Lawrence 11 Dana Hills 2:13.83 11 Jaqueline Duarte 10 Chino Hills 2:14.44 12 Lucea Wright 9 Marlborough 2:18.07 ======================================== Event 12 Boys 800 M Run State automatic qualifying standard: S 1:54.54 1 Kai Wingo 12 Valencia (V.) 1:54.87 2 Armando Bryson 12 Wilson (Long Beach) 1:55.47 3 Mason Ratkovich 12 Loyola 1:55.49 4 Grant Callen 12 Foothill 1:55.71 5 Willie Colman 12 Vista Murrieta 1:55.95 6 Jesus Nichol 12 Wilson (Long Beach) 1:55.95 7 Ben Sumner 12 Highland 1:55.98 8 Daniel White 12 Tesoro 1:56.02 9 Kai Dettman 12 South Pasadena 1:56.10 10 Anthony Grover 11 JSerra 1:56.37 11 Justin Larson 11 Northwood 1:56.44 12 Preston Green 12 Oak Park 1:56.92 ======================================== Event 13 Girls 300 M Hurdles State automatic qualifying standard: S 43.63 1 Rachel Glen 11 Wilson (Long Beach) 41.01S 2 Amari Jenkins 11 North, J.W. 42.82S 3 Hailey Ray 12 Dana Hills 43.33S 4 Jordyn Grady 10 Upland 43.90 5 Myah Hatcher 11 Roosevelt 44.20 6 Taylor Shorter 11 Norco 44.26 7 Inaya Jumal 12 Monrovia 44.56 8 Elise Craft 10 Thousand Oaks 44.93 9 Madeline Conte 9 Monrovia 46.63 ======================================== Event 14 Boys 300 M Hurdles State automatic qualifying standard: S 38.30 1 Reyte Rash 12 King, M.L. 37.89S 2 Namir Hemphill 11 Upland 38.06S 3 Oluwatobi Adegoke 12 Los Osos 38.50 4 Liam Anderson 12 Poly (Long Beach) 38.60 5 Caleb Lutalo Roberson 12 Upland 38.64 6 Anthony Taylor 10 Cathedral 38.91 7 Jake Angier 12 El Modena 39.34 8 John Burns 11 Mission Viejo 39.58 9 Matthew Siggins 12 Elsinore 40.76 ======================================== Event 15 Girls 200 M Dash State automatic qualifying standard: S 24.26 1 Saundria Martin 12 Poly (Long Beach) 24.03S 2 De’anna Nowling 12 Calabasas 24.10S 3 Egbe Ndip-Agbor 11 Corona 24.34 4 Jazmyne Frost 12 Serra 24.37 5 Nia Mosby 11 Archer 24.41 6 Chioma Okonkwo 12 Murrieta Mesa 24.47 7 Tessa Green 12 Santa Margarita 24.55 8 Anisa Rind 11 Dana Hills 24.73 9 Raykiyat Olukoju 9 King, M.L. 24.74 ======================================== Event 16 Boys 200 M Dash State automatic qualifying standard: S 21.81 1 Christian Grubb 12 Notre Dame (S.O.) 21.24S 2 Ismail Turner 12 West Valley 21.50S -0.2 3 DeAngelo Chester 12 Poly (Long Beach) 21.55S 4 Kenyon Reed 12 Poly (Long Beach) 21.70S -0.2 5 Mekhi Mays 12 Serra 21.84 -0.2 6 Chad Lemmons 12 Mater Dei 22.08 -0.2 7 Nicholas Gates 9 Calabasas 22.18 -0.2 8 Jake Burns 12 Trabuco Hills 22.30 -0.2 9 Joshua Johnson 12 Harvard/Westlake 22.35 -0.2 ======================================== Event 17 Girls 3200 M Run State automatic qualifying standard: S 10:28.90 1 Sarah Shulze 12 Oak Park 10:26.62S 2 Hana Catsimanes 11 San Clemente 10:28.55S 3 Carly Corsinita 11 Capistrano Valley 10:29.63 4 Madeleine Locher 11 Ventura 10:30.73 5 Isabella Frisone 9 Canyon/Anaheim 10:37.65 6 Mia Barnett 10 Village Christian 10:38.06 7 Audrey Dang 11 Great Oak 10:38.31 8 Samantha Steman 11 Palos Verdes 10:48.72 9 Archana Mohandas 11 Newbury Park 10:54.11 10 Mikaela Ramirez 12 Ayala 10:57.48 11 Jill Walker 10 Simi Valley 10:58.47 12 Chloe Arriaga 12 Walnut 11:13.46 ======================================== Event 18 Boys 3200 M Run State automatic qualifying standard: S 9:07.48 1 Nico Young 11 Newbury Park 8:56.46S 2 Ethan Danforth 12 Canyon/C.C. 9:02.28S 3 Peter Herold 12 Jserra 9:02.93S 4 Evan Bates 12 West Ranch 9:03.24S 5 William Frankenfeld 12 Poly (Long Beach) 9:03.94S 6 Alexis Garcia 12 Newport Harbor 9:04.35S 7 Jace Aschbrenner 11 Newbury Park 9:05.55S 8 Michael Mireles 11 Thousand Oaks 9:07.77 9 Kevin Ramos 12 Rubidoux 9:11.03 10 CY Chittenden 12 Mira Costa 9:11.34 11 Keith Murray 11 Moorpark 9:13.26 12 Billy Atkinson 11 Mira Costa 9:31.05 ======================================== Event 19 Girls 4×400 M Rly State automatic qualifying standard: S 3:50.90 1 Roosevelt 3:43.98S 1) Jordyn Crutchfield 10 2) Alexys Ford 12 3) Amaia Johnson 10 4) Naomi Johnson 9 2 Poly (Long Beach) 3:44.15S 1) Saundria Martin 12 2) Qushayah Peters 12 3) Kenya Payne 12 4) Saminah Haddad 11 3 North, J.W. 3:44.87S 1) Makayla Browne 10 2) Amari Jenkins 11 3) kiayra Holmes 12 4) Idara Ibekwe 10 4 Wilson (Long Beach) 3:45.98S 1) Diona Griffith 12 2) Rachel Glenn 11 3) Maya Bryson 10 4) Trinity Moseby 9 5 Oaks Christian 3:46.58S 1) Hannah Wilson 11 2) Janiah Brown 12 3) Jahzara Richardson 10 4) Brooklyn Courtnall 10 6 Dana Hills 3:47.11S 1) Camryn Toole 10 2) Hailey Ray 12 3) Anisa Rind 11 4) Mia Lawrence 11 7 Quartz Hill 3:51.39 1) Iman Babineaux 11 2) Sarah Collier 11 3) Angela Rubio 10 4) Janae O’Neal 11 8 Citrus Valley 3:55.38 1) Myah Brown 11 2) Alana Barger 11 3) Sierra Hogan 11 4) Cienna Norman-thomas 10 9 Santa Margarita 3:58.69 1) Sophia Morris 11 2) McKenna Bradley 10 3) Tessa Green 12 4) Lauren Memoly 10 ======================================== Event 20 Boys 4×400 M Rly State automatic qualifying standard: S 3:18.73 1 Wilson (Long Beach) 3:13.86S 1) Andrew Richards 12 2) Seaver Cardoza 11 3) Jordan Weiman 11 4) Armando Bryson 12 2 Upland 3:13.97S 1) Caleb Lutalo Roberson 12 2) Jamaal Carr Jr. 3) Delaney Crawford 9 4) Namir Hemphill 11 3 Roosevelt 3:14.33S 1) Jaylend Howard 10 2) Joshua Wilcox 12 3) Patrick Effiom 10 4) Jalen Johnson 12 4 Poly (Long Beach) 3:15.07S 1) DeAngelo Chester 12 2) Liam Anderson 12 3) Octavian Hall 11 4) Everett Steward 11 5 Loyola 3:15.81S 1) Andrew Arth 12 2) Konnor Paris 12 3) Mason Ratkovich 12 4) Jeremy Davis 12 6 Trabuco Hills 3:16.00S 1) Isaac Korn 11 2) Carson Kaminski 10 3) Jake Burns 12 4) Jay Williams 12 7 Calabasas 3:19.24 1) Lamont Narcisse 11 2) Nicholas Gates 9 3) Ruben Valenzuela 11 4) Hopper Jarod 12 8 Harvard/Westlake 3:21.32 1) Joshua Johnson 12 2) James Chung 12 3) Jack Riley 12 4) Brayden Borquez 12 — Tesoro DQ unsportsmanlike behavior 1) Richard Antablin 12 2) Dominic Gates 9 3) Tyler Nevala 10 4) Kyle Ritscher 11 ======================================== Event 21 Girls High Jump State automatic qualifying standard: S 5-04 1 Rachel Glen 11 Wilson (Long Beach) 5-08.00S 2 Victoria Plummer 11 Moorpark 5-06.00S 3 Jocelyn Hipwell 12 Bonita 5-06.00S 4 Hanna Bevan 12 Trabuco Hills 5-04.00S 4 Ry’ann O’Bannon 11 St. Joseph 5-04.00S 4 Tierni Kaufman 12 Harvard/Westlake 5-04.00S 7 Gedney Quynh 10 Moorpark 5-04.00S 7 Paige Sommers 10 Westlake 5-04.00S 9 Carter Bruning 10 Lutheran (Orange) 5-02.00 9 Chiamaka Ikejiofor 12 Downey 5-02.00 11 Amelia Wiggs 11 Los Alamitos 5-02.00 11 Sara Lindenthal 11 Mission Viejo 5-02.00 13 Kylee Davis 9 Saugus 5-00.00 14 Michelle Duchemin 10 Windward 5-00.00 15 Maricela Wright 12 Palm Springs 4-10.00 15 Charlotte Allison 11 La Reina 4-10.00 ======================================== Event 22 Girls Pole Vault State automatic qualifying standard: S 12-00 1 Paige Sommers 10 Westlake 13-00.00S 2 Morgan Flynn 11 Aliso Niguel 12-06.00S 2 Kaitlyn Swenson 11 Great Oak 12-06.00S 4 Seanne Chan 12 Thousand Oaks 12-00.00S 5 Layne Hayward 12 South Torrance 12-00.00S 6 Tamara Bader 12 Vista Murrieta 11-09.00 7 Kaelyn McCann 11 Linfield Christian 11-06.00 7 Bryn Polly 11 Oaks Christian 11-06.00 9 Ciera Muscarella 12 Camarillo 11-00.00 10 Erika Flaherty 12 Roosevelt 10-06.00 11 Jenny Kroeger 11 Mission Viejo 10-06.00 — Gabrielle Pack 10 Peninsula NH ======================================== Event 23 Girls Long Jump State automatic qualifying standard: S 18-06 1 Caelyn Harris 9 Upland 20-05.25S 2 Jade McDonald 10 Calabasas 19-03.00S 3 Asjah Atkinson 10 St. Anthony 19-02.25S 4 Mahkaia Lee 12 Redondo Union 18-09.75S 5 Asha Fletcher 12 Wildwood J18-09.75S 6 A’Lena Chaney 12 Serra 18-07.00S 7 Sophia Hartwell 11 Lutheran (Orange) 18-06.00S 8 Madison Lyon 11 Woodbridge 18-05.75 9 Queen Okoh 12 Poly (Long Beach) 18-02.75 10 Jordyn Brown 12 Simi Valley 18-02.50 11 Lauren Memoly 10 Santa Margarita 17-10.50 12 Sophia Chiaramonte 12 Mater Dei 17-00.50 ======================================== Event 24 Girls Triple Jump State automatic qualifying standard: S 38-10 1 Summer Stevenson 10 Great Oak 40-02.00S 2 Madison Lyon 11 Woodbridge 39-04.50S 3 Jade McDonald 10 Calabasas 39-00.75S 4 Jayla Flowers 10 Burbank 38-11.50S 5 Kerrington Smith 11 Upland 38-11.25S 6 Mariana Lanz 12 Los Osos 38-08.25 7 Sami Bollinger 10 Great Oak 38-05.50 8 Sophia Hartwell 11 Lutheran (Orange) 37-09.00 9 Kennedy Johnson 9 Glendora 36-11.25 10 Neta Ofiaeli 9 Santa Ynez 36-09.00 11 Natalie Lin 12 Serrano 36-06.50 ======================================== Event 25 Girls Shot Put State automatic qualifying standard: S 41-04 1 Natalie Ramirez 12 West Ranch 44-11.25S 2 Shyann Franklin 12 Golden Valley 43-10.75S 3 Ava Butterbaugh 12 Mission Viejo 42-06.75S 4 Lydia Liu 12 Roosevelt 41-10.50S 5 Tierra Crockrell 12 Calabasas 40-11.25 6 Danielle Lister 12 Mission Viejo 40-10.75 7 Soley Lymon 12 Elsinore 40-01.75 8 Cherish Washington 10 Lakewood 39-09.50 9 Julia Richey 10 Newbury Park 38-11.00 10 Kamryn Pohl 12 Norco 38-00.75 11 Abby Venglass 11 Rancho Cucamonga 37-11.00 12 Destiny Okoh 10 Poly (Long Beach) 36-04.00 ======================================== Event 26 Girls Discus Throw State automatic qualifying standard: S 140-11 1 Natalie Ramirez 12 West Ranch 153-07S 2 Lydia Liu 12 Roosevelt 150-01S 3 Amanda Spear 12 Thousand Oaks 148-04S 4 Kyliegh Wilkerson 12 Trabuco Hills 142-09S 5 Cherish Washington 10 Lakewood 138-06 6 Saloni Khandhadia 11 Beckman 137-10 7 Alejandra Rosales 11 Marina 135-11 8 Ava Butterbaugh 12 Mission Viejo 131-01 9 Angelina Escobar 12 Bell Gardens 127-06 10 Danielle Lister 12 Mission Viejo 125-04 10 Soley Lymon 12 Elsinore 125-04 12 Emma Robbins 12 Esperanza 123-01 ======================================== Event 27 Boys High Jump State automatic qualifying standard: S 6-04 1 Jack Wiseman 12 Huntington Beach 6-10.00S 2 Jaydn Mata 12 San Marcos 6-10.00S 3 Beau Allen 12 San Marcos 6-08.00S 4 Kyle Jankans 11 Villa Park 6-08.00S 5 Aiden Garnett 12 Edison 6-06.00S 6 Tyler Cash 11 Canyon/C.C. 6-04.00S 6 Kailen Smith 10 Diamond Bar 6-04.00S 6 Rae’Kwon Alvez 11 Mojave 6-04.00S 9 Kevin Tyson 12 Poly (Pasadena) 6-04.00S 10 Austin Muirbrook 12 Aliso Niguel 6-04.00S 11 Alan Tabales 12 Millikan 6-04.00S 12 Dayten Zepeda 12 Rancho Alamitos 6-04.00S 13 Darius Hill 10 Vista Murrieta 6-02.00 ======================================== Event 28 Boys Pole Vault State automatic qualifying standard: S 14-09 1 Will O’Brien 12 Loyola 15-03.00S 2 Kendal Gibbs 11 Vista Murrieta 15-03.00S 3 Ethan Amata 12 Roosevelt 15-03.00S 3 Skyler Magula 12 Marina 15-03.00S 5 Derek Pekar 12 Ventura 14-09.00S 5 Jacob Camarena 12 Roosevelt 14-09.00S 5 Kyten Arthur 12 West Torrance 14-09.00S 8 Aaron Rodriguez 11 Covina 14-09.00S 8 Lucas Tailin 11 South Pasadena 14-09.00S 10 Kyle Yonker 11 Great Oak 14-09.00S 11 David Miketta 11 La Canada 14-03.00 11 Nikolai Perelman 12 Aliso Niguel 14-03.00 ======================================== Event 29 Boys Long Jump State automatic qualifying standard: S 22-09 1 Kamari Maddox 12 Elsinore 23-05.25S 2 Sean Ayale 12 Los Alamitos 22-10.50S 3 Jordan Aubert 12 California M 22-10.00S 4 Oluwatobi Adegoke 12 Los Osos 22-09.75S 5 Derek Pekar 12 Ventura 22-08.75 6 Drake Nguyen 12 Woodbridge 22-07.50 7 Jacob Haley 12 Irvine 22-06.75 8 Deondre Ruth 12 Heritage 22-02.00 9 Darius Hill 10 Vista Murrieta 22-01.50 10 Damion Loman 12 Palm Springs 21-11.00 11 Aiden Lieb 11 Peninsula 21-09.50 12 Stanon Rudley 12 Rancho Verde 21-01.50 ======================================== Event 30 Boys Triple Jump State automatic qualifying standard: S 46-05 1 Trevor Harris 12 Etiwanda 47-09.50S 2 Namir Hemphill 11 Upland 47-04.00 3 Deondre Ruth 12 Heritage 46-09.00S 4 Anthony Victa 12 Laguna Hills 46-06.75 5 Tianhao (Th) Wei 11 South Pasadena 46-04.50 6 Jonathan DA Silva 12 Crespi 45-08.50 7 Issac Muanza 11 Lawndale 45-06.50 8 Christian Grubb 12 Notre Dame (S.O.) 44-10.00 9 Adam Fall 11 Royal 44-08.00 10 Ben Muanza 10 Lawndale 44-00.75 11 Anthony Salazar 12 Mater Dei 44-00.50 12 Justin Williams 12 Trabuco Hills 43-02.50 ======================================== Event 31 Boys Shot Put State automatic qualifying standard: S 55-03 1 Jeff Duensing 11 Esperanza 64-11.00S 2 Sean Rhyan 12 San Juan Hills 61-10.75S 3 Aidan Elbettar 11 Newport Harbor 60-08.00S 4 Quinten Lyons 11 Notre Dame (S.O.) 60-03.00S 5 Carlos Aviles 12 Ventura 59-07.00S 6 Jacob Lopez 12 Canyon/C.C. 58-00.00S 7 Sawyer Howard 11 Los Alamitos 57-03.00S 8 Cole White 12 Corona del Mar 55-07.75S 9 Kienan Donovan 10 Golden Valley 55-07.50S 10 Quincy Stokes 11 Thousand Oaks 53-07.75 11 Adrian Moreno 10 Esperanza 53-03.50 12 Jake Porter 11 Canyon/Anaheim 52-10.00 ======================================== Event 32 Boys Discus Throw State automatic qualifying standard: S 173-01 1 Aidan Elbettar 11 Newport Harbor 189-10S 2 Gino Cruz 12 Newbury Park 189-04S 3 Carlos Aviles 12 Ventura 180-11S 4 Jacob Lopez 12 Canyon/C.C. 174-00S 5 Jeff Duensing 11 Esperanza 170-04 6 Kienan Donovan 10 Golden Valley 168-11 7 Edward Ta’amilo 11 Vista Murrieta 165-10 8 Quinten Lyons 11 Notre Dame (S.O.) 165-00 9 Alex Oyawale 12 Vista Murrieta 158-01 10 Yusuf Hashem 12 Esperanza 157-01 11 Jake Porter 11 Canyon/Anaheim 156-02 12 Ethan Perez 12 Sultana 137-03 ========================================  
18 May 19
Daily Breeze
Results from the CIF Southern Section Masters Meet on Saturday at El Camino College. To qualify for the CIF State Meet: 1. finish in top six in an event; 2. meet the state’s automatic qualifying standard for the event MASTERS MEET RESULTS Saturday, May 18, at El Camino College Event 1  Girls 4×100 M Rly State automatic qualifying standard: S 47.59 1 Poly (Long Beach)  46.70S 1) Saundria Martin 12 2) Lauren Reed 9 3) Queen Okoh 12  4) Sarah Ayer 11 2 Roosevelt   46.84S 1) Jessica Boyd 10  2) Naomi Johnson 9 3) Jordyn Crutchfield 10  4) Amaia Johnson 10 3 North, J.W.  46.96S 1) Kaylin Ayers 11 2) Kiayra Holmes 12 3) Leila Kepler 9  4) Kiiyarah Latson 11 4 King, M.L.    47.13S 1) Kayla Seldon 11  2) Sheredyn Pfieffer 11 3) Jade Roberts 10  4) Raykiyat Olukoju 9 5 Rancho Cucamonga   47.15S 1) Kaitlyn De Moica 11  2) DeAira Jackson 11 3) Jamari Davis 11 4) Raquel McDaniel 11 6 Santa Margarita   47.43S 1) Olivia Guida 11  2) Lauren Memoly 10 3) Makena Eddy 11  4) Tessa Green 12 7 Los Alamitos   47.48S 1) Anastasia Rosenthal 11 2) Sydnee Kolster 12 3) Olivia Poland 12  4) Danielle Limp 12 8 Oaks Christian  47.77 1) Tasha Bierling 12  2) Jahzara Richardson 10 3) Brooklyn Courtnall 10 4) Raeshell Austin 10 9 Orange Vista   48.39 1) Zyaire Billew 10   2) Talayah Wright 10  3) Dana Jackson 10  4) Dorothy Jackson 12 ======================================== Event 2 Boys 4×100 M Rly State automatic qualifying standard: S 41.85 1 Poly (Long Beach) 41.13S  1) DeAngelo Chester 12 2) Keon Markham 12, 3) Keyon Reed 12 4) Anthony Johnson 11 2 Rancho Cucamonga 41.14S 1) Kalel Jackson 12 2) Malachi Harrison 12, 3) Silas Bolden 11 4) Mark Perry 12 3 Trabuco Hills 41.56S 1) Kiwon Lee 12 2) Jake Burns 12 3) Anthony DeLuca 12 4) Jay Williams 12 4 Harvard/Westlake 41.76S 1) James Chung 12 2) Brayden Borquez 12 3) Joshua Johnson 12 4) Jack Riley 12 5 Great Oak 41.86 1) Bryce Lucas 11 2) Brandon McFadden 11 3) Christian Byrtus 11 4) Grant Gaskins 12 6 Mater Dei 42.14 1) Patrick Michinock 12 2) Quincy Craig 9 3) Corbin Utley 12 4) Chad Lemmons 12 7 Chaminade 42.33 1) Ryan Goldman 11 2) Frankie Washington 10 3) Jalen Fisher 12 4) Patrick Izeiamu 9 — Notre Dame (S.O.) DNF 1) Kyle Wynn 10 2) Christian Grubb 12 3) Sequoia Magdalena 12 4) Adam Horvath 12 — Aliso Niguel DNF 1) Kaden Reynolds 11 2) Austin Pascual 10 3) Trevor Williams 12 4) Andrew Koesel 12 ======================================== Event 3 Girls 1600 M Run State automatic qualifying standard: S 4:52.84 1 Audrey Suarez 10 Mayfield 4:45.04S 2 Fatima Cortes 12 Great Oak 4:45.41S 3 Jaqueline Duarte 10 Chino Hills 4:50.46S 4 Mia Barnett 10 Village Christian 4:50.61S 5 Emma Hadley 9 Canyon/Anaheim 4:51.01S 6 Chloe Arriaga 12 Walnut 4:51.39S 7 Dalia Frias 9 Mira Costa 4:51.47S 8 Isis Diaz 9 Sierra Canyon 4:54.58 9 Whitney Valenti 11 Brea Olinda 4:55.08 10 Fiona Hawkins 10 Newbury Park 4:56.59 11 Arianna Griffiths 11 Great Oak 4:58.28 12 Lauren Kearney 12 Foothill Technology 5:04.88 ======================================== Event 4 Boys 1600 M Run State automatic qualifying standard: S 4:14.90 1 Peter Herold 12 Jserra 4:11.38S 2 Noah Hibbard 12 Arroyo 4:11.99S 3 Anthony Grover 11 Jserra 4:12.59S 4 Dylan Wilbur 11 Crescenta Valley 4:12.78S 5 Sebastian Fisher 12 Laguna Beach 4:13.13S 6 Carrick Denker 11 Dana Hills 4:13.59S 7 Anthony Stone 11 Loyola 4:14.17S 8 Jake Parker 11 West Torrance 4:14.22S 9 Ethan Bersley 12 Thousand Oaks 4:14.48S 10 Jeremiah Rasmussen 12 Hart 4:16.56 11 Ben McKenna 11 Aliso Niguel 4:17.23 12 Cole Stark 12 Dana Hills 4:18.65 ======================================== Event 5 Girls 100 M Hurdles State automatic qualifying standard: S 14.24 1 Asjah Atkinson 10 St. Anthony 14.08S 2 Taylor Shorter 11 Norco 14.23S 3 Rachel Glen 11 Wilson (Long Beach) 14.32 4 Jade McDonald 10 Calabasas 14.33 5 Jazmin Jackson 11 Chaminade 14.50 6 Citlalli Anguiano 12 La Mirada 14.57 7 Logann Williams 10 Murrieta Mesa 14.63 8 A’Lena Chaney 12 Serra 14.80 9 DeAira Jackson 11 Rancho Cucamonga 15.14 ======================================== Event 6 Boys 110 M Hurdles State automatic qualifying standard: S 14.30 1 Aiden Lieb 11 Peninsula 14.48 2 Abraham Lotfy 12 Los Alamitos 14.50 3 Hunter Escorcia 11 Vista Murrieta 14.54 4 Derek Pekar 12 Ventura 14.57 5 Anthony Taylor 10 Cathedral 14.66 6 Liam Anderson 12 Poly (Long Beach) 14.67 7 Drew Pickett 12 Paramount 14.75 8 Kyle Kimble 12 Servite 14.89 9 Jack Johnson 12 Crean Lutheran 15.38 ======================================== Event 7 Girls 400 M Dash State automatic qualifying standard: S 55.62 1 Samarra Monrroy 9 Millikan 54.16S 2 Iman Babineaux 11 Quartz Hill 54.21S 3 Sydney Bentley 12 St. Bernard 54.54S 4 Naomi Johnson 9 Roosevelt 54.57S 5 Chioma Okonkwo 12 Murrieta Mesa 54.66S 6 Nia Mosby 11 Archer 54.83S 7 Lauren Memoly 10 Santa Margarita 54.99S 8 Egbe Ndip-Agbor 11 Corona 55.34S 9 Michelle Quinn 12 Yorba Linda 56.44 ======================================== Event 8 Boys 400 M Dash State automatic qualifying standard: S 48.53 1 Solomon Strader 11 West Ranch 47.04S 2 Ismail Turner 12 West Valley 47.49S 3 Brayden Borquez 12 Harvard/Westlake 47.62S 4 Everett Steward 11 Poly (Long Beach) 47.95S 5 Andrew Koesel 12 Aliso Niguel 48.21S 6 Gregory Lapit 12 Centennial/Corona 48.25S 7 Mekhi Evans-Bey 11 Culver City 48.79 8 Andrew Arth 12 Loyola 48.92 9 Ryan Rivituso 10 Edison 49.11 ======================================== Event 9 Girls 100 M Dash State automatic qualifying standard: S 11.94 1 De’anna Nowling 12 Calabasas 11.69S 2 Jazmyne Frost 12 Serra 11.91S 3 Saundria Martin 12 Poly (Long Beach) 11.93S 4 Queen Okoh 12 Poly (Long Beach) 12.13 5 Tessa Green 12 Santa Margarita 12.13 6 Arianna Alexander 12 Centennial/Corona 12.18 7 Janae O’Neal 11 Quartz Hill 12.30 8 Kennedi Porter 10 Etiwanda 12.38 — Jahzara Richardson 10 Oaks Christian DNF ======================================== Event 10 Boys 100 M Dash State automatic qualifying standard: S 10.72 1 Christian Grubb 12 Notre Dame (S.O.) 10.58S 2 Rayshon Luke 9 St. John Bosco 10.65S 3 Caleb Lutalo Roberson 12 Upland 10.78 4 Patrick Izeiamu 9 Chaminade 10.89 5 Isaiah Marecheau 10 Oxnard 10.89 6 Kenyon Reed 12 Poly (Long Beach) 10.89 7 Kaden Reynolds 11 Aliso Niguel 10.92 8 Mekhi Mays 12 Serra 10.95 9 Anthony Johnson 11 Poly (Long Beach) 10.96 ======================================== Event 11 Girls 800 M Run State automatic qualifying standard: S 2:11.85 1 Makayla Browne 10 North, J.W. 2:11.30S 2 Fatima Cortes 12 Great Oak 2:11.40S 3 Hannah Wilson 11 Oaks Christian 2:11.44S 4 Daniela Quintero 9 Harvard/Westlake 2:11.94 5 Janiah Brown 12 Oaks Christian 2:12.01 6 Hailey Golmon 11 Westlake 2:12.02 7 Morgan Calcagnie 12 Mission Viejo 2:12.52 8 Ashley Johnson 11 Mission Viejo 2:12.56 9 Peyton Candaele 12 Vista Murrieta 2:13.16 10 Mia Lawrence 11 Dana Hills 2:13.83 11 Jaqueline Duarte 10 Chino Hills 2:14.44 12 Lucea Wright 9 Marlborough 2:18.07 ======================================== Event 12 Boys 800 M Run State automatic qualifying standard: S 1:54.54 1 Kai Wingo 12 Valencia (V.) 1:54.87 2 Armando Bryson 12 Wilson (Long Beach) 1:55.47 3 Mason Ratkovich 12 Loyola 1:55.49 4 Grant Callen 12 Foothill 1:55.71 5 Willie Colman 12 Vista Murrieta 1:55.95 6 Jesus Nichol 12 Wilson (Long Beach) 1:55.95 7 Ben Sumner 12 Highland 1:55.98 8 Daniel White 12 Tesoro 1:56.02 9 Kai Dettman 12 South Pasadena 1:56.10 10 Anthony Grover 11 JSerra 1:56.37 11 Justin Larson 11 Northwood 1:56.44 12 Preston Green 12 Oak Park 1:56.92 ======================================== Event 13 Girls 300 M Hurdles State automatic qualifying standard: S 43.63 1 Rachel Glen 11 Wilson (Long Beach) 41.01S 2 Amari Jenkins 11 North, J.W. 42.82S 3 Hailey Ray 12 Dana Hills 43.33S 4 Jordyn Grady 10 Upland 43.90 5 Myah Hatcher 11 Roosevelt 44.20 6 Taylor Shorter 11 Norco 44.26 7 Inaya Jumal 12 Monrovia 44.56 8 Elise Craft 10 Thousand Oaks 44.93 9 Madeline Conte 9 Monrovia 46.63 ======================================== Event 14 Boys 300 M Hurdles State automatic qualifying standard: S 38.30 1 Reyte Rash 12 King, M.L. 37.89S 2 Namir Hemphill 11 Upland 38.06S 3 Oluwatobi Adegoke 12 Los Osos 38.50 4 Liam Anderson 12 Poly (Long Beach) 38.60 5 Caleb Lutalo Roberson 12 Upland 38.64 6 Anthony Taylor 10 Cathedral 38.91 7 Jake Angier 12 El Modena 39.34 8 John Burns 11 Mission Viejo 39.58 9 Matthew Siggins 12 Elsinore 40.76 ======================================== Event 15 Girls 200 M Dash State automatic qualifying standard: S 24.26 1 Saundria Martin 12 Poly (Long Beach) 24.03S 2 De’anna Nowling 12 Calabasas 24.10S 3 Egbe Ndip-Agbor 11 Corona 24.34 4 Jazmyne Frost 12 Serra 24.37 5 Nia Mosby 11 Archer 24.41 6 Chioma Okonkwo 12 Murrieta Mesa 24.47 7 Tessa Green 12 Santa Margarita 24.55 8 Anisa Rind 11 Dana Hills 24.73 9 Raykiyat Olukoju 9 King, M.L. 24.74 ======================================== Event 16 Boys 200 M Dash State automatic qualifying standard: S 21.81 1 Christian Grubb 12 Notre Dame (S.O.) 21.24S 2 Ismail Turner 12 West Valley 21.50S -0.2 3 DeAngelo Chester 12 Poly (Long Beach) 21.55S 4 Kenyon Reed 12 Poly (Long Beach) 21.70S -0.2 5 Mekhi Mays 12 Serra 21.84 -0.2 6 Chad Lemmons 12 Mater Dei 22.08 -0.2 7 Nicholas Gates 9 Calabasas 22.18 -0.2 8 Jake Burns 12 Trabuco Hills 22.30 -0.2 9 Joshua Johnson 12 Harvard/Westlake 22.35 -0.2 ======================================== Event 17 Girls 3200 M Run State automatic qualifying standard: S 10:28.90 1 Sarah Shulze 12 Oak Park 10:26.62S 2 Hana Catsimanes 11 San Clemente 10:28.55S 3 Carly Corsinita 11 Capistrano Valley 10:29.63 4 Madeleine Locher 11 Ventura 10:30.73 5 Isabella Frisone 9 Canyon/Anaheim 10:37.65 6 Mia Barnett 10 Village Christian 10:38.06 7 Audrey Dang 11 Great Oak 10:38.31 8 Samantha Steman 11 Palos Verdes 10:48.72 9 Archana Mohandas 11 Newbury Park 10:54.11 10 Mikaela Ramirez 12 Ayala 10:57.48 11 Jill Walker 10 Simi Valley 10:58.47 12 Chloe Arriaga 12 Walnut 11:13.46 ======================================== Event 18 Boys 3200 M Run State automatic qualifying standard: S 9:07.48 1 Nico Young 11 Newbury Park 8:56.46S 2 Ethan Danforth 12 Canyon/C.C. 9:02.28S 3 Peter Herold 12 Jserra 9:02.93S 4 Evan Bates 12 West Ranch 9:03.24S 5 William Frankenfeld 12 Poly (Long Beach) 9:03.94S 6 Alexis Garcia 12 Newport Harbor 9:04.35S 7 Jace Aschbrenner 11 Newbury Park 9:05.55S 8 Michael Mireles 11 Thousand Oaks 9:07.77 9 Kevin Ramos 12 Rubidoux 9:11.03 10 CY Chittenden 12 Mira Costa 9:11.34 11 Keith Murray 11 Moorpark 9:13.26 12 Billy Atkinson 11 Mira Costa 9:31.05 ======================================== Event 19 Girls 4×400 M Rly State automatic qualifying standard: S 3:50.90 1 Roosevelt 3:43.98S 1) Jordyn Crutchfield 10 2) Alexys Ford 12 3) Amaia Johnson 10 4) Naomi Johnson 9 2 Poly (Long Beach) 3:44.15S 1) Saundria Martin 12 2) Qushayah Peters 12 3) Kenya Payne 12 4) Saminah Haddad 11 3 North, J.W. 3:44.87S 1) Makayla Browne 10 2) Amari Jenkins 11 3) kiayra Holmes 12 4) Idara Ibekwe 10 4 Wilson (Long Beach) 3:45.98S 1) Diona Griffith 12 2) Rachel Glenn 11 3) Maya Bryson 10 4) Trinity Moseby 9 5 Oaks Christian 3:46.58S 1) Hannah Wilson 11 2) Janiah Brown 12 3) Jahzara Richardson 10 4) Brooklyn Courtnall 10 6 Dana Hills 3:47.11S 1) Camryn Toole 10 2) Hailey Ray 12 3) Anisa Rind 11 4) Mia Lawrence 11 7 Quartz Hill 3:51.39 1) Iman Babineaux 11 2) Sarah Collier 11 3) Angela Rubio 10 4) Janae O’Neal 11 8 Citrus Valley 3:55.38 1) Myah Brown 11 2) Alana Barger 11 3) Sierra Hogan 11 4) Cienna Norman-thomas 10 9 Santa Margarita 3:58.69 1) Sophia Morris 11 2) McKenna Bradley 10 3) Tessa Green 12 4) Lauren Memoly 10 ======================================== Event 20 Boys 4×400 M Rly State automatic qualifying standard: S 3:18.73 1 Wilson (Long Beach) 3:13.86S 1) Andrew Richards 12 2) Seaver Cardoza 11 3) Jordan Weiman 11 4) Armando Bryson 12 2 Upland 3:13.97S 1) Caleb Lutalo Roberson 12 2) Jamaal Carr Jr. 3) Delaney Crawford 9 4) Namir Hemphill 11 3 Roosevelt 3:14.33S 1) Jaylend Howard 10 2) Joshua Wilcox 12 3) Patrick Effiom 10 4) Jalen Johnson 12 4 Poly (Long Beach) 3:15.07S 1) DeAngelo Chester 12 2) Liam Anderson 12 3) Octavian Hall 11 4) Everett Steward 11 5 Loyola 3:15.81S 1) Andrew Arth 12 2) Konnor Paris 12 3) Mason Ratkovich 12 4) Jeremy Davis 12 6 Trabuco Hills 3:16.00S 1) Isaac Korn 11 2) Carson Kaminski 10 3) Jake Burns 12 4) Jay Williams 12 7 Calabasas 3:19.24 1) Lamont Narcisse 11 2) Nicholas Gates 9 3) Ruben Valenzuela 11 4) Hopper Jarod 12 8 Harvard/Westlake 3:21.32 1) Joshua Johnson 12 2) James Chung 12 3) Jack Riley 12 4) Brayden Borquez 12 — Tesoro DQ unsportsmanlike behavior 1) Richard Antablin 12 2) Dominic Gates 9 3) Tyler Nevala 10 4) Kyle Ritscher 11 ======================================== Event 21 Girls High Jump State automatic qualifying standard: S 5-04 1 Rachel Glen 11 Wilson (Long Beach) 5-08.00S 2 Victoria Plummer 11 Moorpark 5-06.00S 3 Jocelyn Hipwell 12 Bonita 5-06.00S 4 Hanna Bevan 12 Trabuco Hills 5-04.00S 4 Ry’ann O’Bannon 11 St. Joseph 5-04.00S 4 Tierni Kaufman 12 Harvard/Westlake 5-04.00S 7 Gedney Quynh 10 Moorpark 5-04.00S 7 Paige Sommers 10 Westlake 5-04.00S 9 Carter Bruning 10 Lutheran (Orange) 5-02.00 9 Chiamaka Ikejiofor 12 Downey 5-02.00 11 Amelia Wiggs 11 Los Alamitos 5-02.00 11 Sara Lindenthal 11 Mission Viejo 5-02.00 13 Kylee Davis 9 Saugus 5-00.00 14 Michelle Duchemin 10 Windward 5-00.00 15 Maricela Wright 12 Palm Springs 4-10.00 15 Charlotte Allison 11 La Reina 4-10.00 ======================================== Event 22 Girls Pole Vault State automatic qualifying standard: S 12-00 1 Paige Sommers 10 Westlake 13-00.00S 2 Morgan Flynn 11 Aliso Niguel 12-06.00S 2 Kaitlyn Swenson 11 Great Oak 12-06.00S 4 Seanne Chan 12 Thousand Oaks 12-00.00S 5 Layne Hayward 12 South Torrance 12-00.00S 6 Tamara Bader 12 Vista Murrieta 11-09.00 7 Kaelyn McCann 11 Linfield Christian 11-06.00 7 Bryn Polly 11 Oaks Christian 11-06.00 9 Ciera Muscarella 12 Camarillo 11-00.00 10 Erika Flaherty 12 Roosevelt 10-06.00 11 Jenny Kroeger 11 Mission Viejo 10-06.00 — Gabrielle Pack 10 Peninsula NH ======================================== Event 23 Girls Long Jump State automatic qualifying standard: S 18-06 1 Caelyn Harris 9 Upland 20-05.25S 2 Jade McDonald 10 Calabasas 19-03.00S 3 Asjah Atkinson 10 St. Anthony 19-02.25S 4 Mahkaia Lee 12 Redondo Union 18-09.75S 5 Asha Fletcher 12 Wildwood J18-09.75S 6 A’Lena Chaney 12 Serra 18-07.00S 7 Sophia Hartwell 11 Lutheran (Orange) 18-06.00S 8 Madison Lyon 11 Woodbridge 18-05.75 9 Queen Okoh 12 Poly (Long Beach) 18-02.75 10 Jordyn Brown 12 Simi Valley 18-02.50 11 Lauren Memoly 10 Santa Margarita 17-10.50 12 Sophia Chiaramonte 12 Mater Dei 17-00.50 ======================================== Event 24 Girls Triple Jump State automatic qualifying standard: S 38-10 1 Summer Stevenson 10 Great Oak 40-02.00S 2 Madison Lyon 11 Woodbridge 39-04.50S 3 Jade McDonald 10 Calabasas 39-00.75S 4 Jayla Flowers 10 Burbank 38-11.50S 5 Kerrington Smith 11 Upland 38-11.25S 6 Mariana Lanz 12 Los Osos 38-08.25 7 Sami Bollinger 10 Great Oak 38-05.50 8 Sophia Hartwell 11 Lutheran (Orange) 37-09.00 9 Kennedy Johnson 9 Glendora 36-11.25 10 Neta Ofiaeli 9 Santa Ynez 36-09.00 11 Natalie Lin 12 Serrano 36-06.50 ======================================== Event 25 Girls Shot Put State automatic qualifying standard: S 41-04 1 Natalie Ramirez 12 West Ranch 44-11.25S 2 Shyann Franklin 12 Golden Valley 43-10.75S 3 Ava Butterbaugh 12 Mission Viejo 42-06.75S 4 Lydia Liu 12 Roosevelt 41-10.50S 5 Tierra Crockrell 12 Calabasas 40-11.25 6 Danielle Lister 12 Mission Viejo 40-10.75 7 Soley Lymon 12 Elsinore 40-01.75 8 Cherish Washington 10 Lakewood 39-09.50 9 Julia Richey 10 Newbury Park 38-11.00 10 Kamryn Pohl 12 Norco 38-00.75 11 Abby Venglass 11 Rancho Cucamonga 37-11.00 12 Destiny Okoh 10 Poly (Long Beach) 36-04.00 ======================================== Event 26 Girls Discus Throw State automatic qualifying standard: S 140-11 1 Natalie Ramirez 12 West Ranch 153-07S 2 Lydia Liu 12 Roosevelt 150-01S 3 Amanda Spear 12 Thousand Oaks 148-04S 4 Kyliegh Wilkerson 12 Trabuco Hills 142-09S 5 Cherish Washington 10 Lakewood 138-06 6 Saloni Khandhadia 11 Beckman 137-10 7 Alejandra Rosales 11 Marina 135-11 8 Ava Butterbaugh 12 Mission Viejo 131-01 9 Angelina Escobar 12 Bell Gardens 127-06 10 Danielle Lister 12 Mission Viejo 125-04 10 Soley Lymon 12 Elsinore 125-04 12 Emma Robbins 12 Esperanza 123-01 ======================================== Event 27 Boys High Jump State automatic qualifying standard: S 6-04 1 Jack Wiseman 12 Huntington Beach 6-10.00S 2 Jaydn Mata 12 San Marcos 6-10.00S 3 Beau Allen 12 San Marcos 6-08.00S 4 Kyle Jankans 11 Villa Park 6-08.00S 5 Aiden Garnett 12 Edison 6-06.00S 6 Tyler Cash 11 Canyon/C.C. 6-04.00S 6 Kailen Smith 10 Diamond Bar 6-04.00S 6 Rae’Kwon Alvez 11 Mojave 6-04.00S 9 Kevin Tyson 12 Poly (Pasadena) 6-04.00S 10 Austin Muirbrook 12 Aliso Niguel 6-04.00S 11 Alan Tabales 12 Millikan 6-04.00S 12 Dayten Zepeda 12 Rancho Alamitos 6-04.00S 13 Darius Hill 10 Vista Murrieta 6-02.00 ======================================== Event 28 Boys Pole Vault State automatic qualifying standard: S 14-09 1 Will O’Brien 12 Loyola 15-03.00S 2 Kendal Gibbs 11 Vista Murrieta 15-03.00S 3 Ethan Amata 12 Roosevelt 15-03.00S 3 Skyler Magula 12 Marina 15-03.00S 5 Derek Pekar 12 Ventura 14-09.00S 5 Jacob Camarena 12 Roosevelt 14-09.00S 5 Kyten Arthur 12 West Torrance 14-09.00S 8 Aaron Rodriguez 11 Covina 14-09.00S 8 Lucas Tailin 11 South Pasadena 14-09.00S 10 Kyle Yonker 11 Great Oak 14-09.00S 11 David Miketta 11 La Canada 14-03.00 11 Nikolai Perelman 12 Aliso Niguel 14-03.00 ======================================== Event 29 Boys Long Jump State automatic qualifying standard: S 22-09 1 Kamari Maddox 12 Elsinore 23-05.25S 2 Sean Ayale 12 Los Alamitos 22-10.50S 3 Jordan Aubert 12 California M 22-10.00S 4 Oluwatobi Adegoke 12 Los Osos 22-09.75S 5 Derek Pekar 12 Ventura 22-08.75 6 Drake Nguyen 12 Woodbridge 22-07.50 7 Jacob Haley 12 Irvine 22-06.75 8 Deondre Ruth 12 Heritage 22-02.00 9 Darius Hill 10 Vista Murrieta 22-01.50 10 Damion Loman 12 Palm Springs 21-11.00 11 Aiden Lieb 11 Peninsula 21-09.50 12 Stanon Rudley 12 Rancho Verde 21-01.50 ======================================== Event 30 Boys Triple Jump State automatic qualifying standard: S 46-05 1 Trevor Harris 12 Etiwanda 47-09.50S 2 Namir Hemphill 11 Upland 47-04.00 3 Deondre Ruth 12 Heritage 46-09.00S 4 Anthony Victa 12 Laguna Hills 46-06.75 5 Tianhao (Th) Wei 11 South Pasadena 46-04.50 6 Jonathan DA Silva 12 Crespi 45-08.50 7 Issac Muanza 11 Lawndale 45-06.50 8 Christian Grubb 12 Notre Dame (S.O.) 44-10.00 9 Adam Fall 11 Royal 44-08.00 10 Ben Muanza 10 Lawndale 44-00.75 11 Anthony Salazar 12 Mater Dei 44-00.50 12 Justin Williams 12 Trabuco Hills 43-02.50 ======================================== Event 31 Boys Shot Put State automatic qualifying standard: S 55-03 1 Jeff Duensing 11 Esperanza 64-11.00S 2 Sean Rhyan 12 San Juan Hills 61-10.75S 3 Aidan Elbettar 11 Newport Harbor 60-08.00S 4 Quinten Lyons 11 Notre Dame (S.O.) 60-03.00S 5 Carlos Aviles 12 Ventura 59-07.00S 6 Jacob Lopez 12 Canyon/C.C. 58-00.00S 7 Sawyer Howard 11 Los Alamitos 57-03.00S 8 Cole White 12 Corona del Mar 55-07.75S 9 Kienan Donovan 10 Golden Valley 55-07.50S 10 Quincy Stokes 11 Thousand Oaks 53-07.75 11 Adrian Moreno 10 Esperanza 53-03.50 12 Jake Porter 11 Canyon/Anaheim 52-10.00 ======================================== Event 32 Boys Discus Throw State automatic qualifying standard: S 173-01 1 Aidan Elbettar 11 Newport Harbor 189-10S 2 Gino Cruz 12 Newbury Park 189-04S 3 Carlos Aviles 12 Ventura 180-11S 4 Jacob Lopez 12 Canyon/C.C. 174-00S 5 Jeff Duensing 11 Esperanza 170-04 6 Kienan Donovan 10 Golden Valley 168-11 7 Edward Ta’amilo 11 Vista Murrieta 165-10 8 Quinten Lyons 11 Notre Dame (S.O.) 165-00 9 Alex Oyawale 12 Vista Murrieta 158-01 10 Yusuf Hashem 12 Esperanza 157-01 11 Jake Porter 11 Canyon/Anaheim 156-02 12 Ethan Perez 12 Sultana 137-03 ========================================  
18 May 19
Press Telegram
Results from the CIF Southern Section Masters Meet on Saturday at El Camino College. To qualify for the CIF State Meet: 1. finish in top six in an event; 2. meet the state’s automatic qualifying standard for the event MASTERS MEET RESULTS Saturday, May 18, at El Camino College Event 1  Girls 4×100 M Rly State automatic qualifying standard: S 47.59 1 Poly (Long Beach)  46.70S 1) Saundria Martin 12 2) Lauren Reed 9 3) Queen Okoh 12  4) Sarah Ayer 11 2 Roosevelt   46.84S 1) Jessica Boyd 10  2) Naomi Johnson 9 3) Jordyn Crutchfield 10  4) Amaia Johnson 10 3 North, J.W.  46.96S 1) Kaylin Ayers 11 2) Kiayra Holmes 12 3) Leila Kepler 9  4) Kiiyarah Latson 11 4 King, M.L.    47.13S 1) Kayla Seldon 11  2) Sheredyn Pfieffer 11 3) Jade Roberts 10  4) Raykiyat Olukoju 9 5 Rancho Cucamonga   47.15S 1) Kaitlyn De Moica 11  2) DeAira Jackson 11 3) Jamari Davis 11 4) Raquel McDaniel 11 6 Santa Margarita   47.43S 1) Olivia Guida 11  2) Lauren Memoly 10 3) Makena Eddy 11  4) Tessa Green 12 7 Los Alamitos   47.48S 1) Anastasia Rosenthal 11 2) Sydnee Kolster 12 3) Olivia Poland 12  4) Danielle Limp 12 8 Oaks Christian  47.77 1) Tasha Bierling 12  2) Jahzara Richardson 10 3) Brooklyn Courtnall 10 4) Raeshell Austin 10 9 Orange Vista   48.39 1) Zyaire Billew 10   2) Talayah Wright 10  3) Dana Jackson 10  4) Dorothy Jackson 12 ======================================== Event 2 Boys 4×100 M Rly State automatic qualifying standard: S 41.85 1 Poly (Long Beach) 41.13S  1) DeAngelo Chester 12 2) Keon Markham 12, 3) Keyon Reed 12 4) Anthony Johnson 11 2 Rancho Cucamonga 41.14S 1) Kalel Jackson 12 2) Malachi Harrison 12, 3) Silas Bolden 11 4) Mark Perry 12 3 Trabuco Hills 41.56S 1) Kiwon Lee 12 2) Jake Burns 12 3) Anthony DeLuca 12 4) Jay Williams 12 4 Harvard/Westlake 41.76S 1) James Chung 12 2) Brayden Borquez 12 3) Joshua Johnson 12 4) Jack Riley 12 5 Great Oak 41.86 1) Bryce Lucas 11 2) Brandon McFadden 11 3) Christian Byrtus 11 4) Grant Gaskins 12 6 Mater Dei 42.14 1) Patrick Michinock 12 2) Quincy Craig 9 3) Corbin Utley 12 4) Chad Lemmons 12 7 Chaminade 42.33 1) Ryan Goldman 11 2) Frankie Washington 10 3) Jalen Fisher 12 4) Patrick Izeiamu 9 — Notre Dame (S.O.) DNF 1) Kyle Wynn 10 2) Christian Grubb 12 3) Sequoia Magdalena 12 4) Adam Horvath 12 — Aliso Niguel DNF 1) Kaden Reynolds 11 2) Austin Pascual 10 3) Trevor Williams 12 4) Andrew Koesel 12 ======================================== Event 3 Girls 1600 M Run State automatic qualifying standard: S 4:52.84 1 Audrey Suarez 10 Mayfield 4:45.04S 2 Fatima Cortes 12 Great Oak 4:45.41S 3 Jaqueline Duarte 10 Chino Hills 4:50.46S 4 Mia Barnett 10 Village Christian 4:50.61S 5 Emma Hadley 9 Canyon/Anaheim 4:51.01S 6 Chloe Arriaga 12 Walnut 4:51.39S 7 Dalia Frias 9 Mira Costa 4:51.47S 8 Isis Diaz 9 Sierra Canyon 4:54.58 9 Whitney Valenti 11 Brea Olinda 4:55.08 10 Fiona Hawkins 10 Newbury Park 4:56.59 11 Arianna Griffiths 11 Great Oak 4:58.28 12 Lauren Kearney 12 Foothill Technology 5:04.88 ======================================== Event 4 Boys 1600 M Run State automatic qualifying standard: S 4:14.90 1 Peter Herold 12 Jserra 4:11.38S 2 Noah Hibbard 12 Arroyo 4:11.99S 3 Anthony Grover 11 Jserra 4:12.59S 4 Dylan Wilbur 11 Crescenta Valley 4:12.78S 5 Sebastian Fisher 12 Laguna Beach 4:13.13S 6 Carrick Denker 11 Dana Hills 4:13.59S 7 Anthony Stone 11 Loyola 4:14.17S 8 Jake Parker 11 West Torrance 4:14.22S 9 Ethan Bersley 12 Thousand Oaks 4:14.48S 10 Jeremiah Rasmussen 12 Hart 4:16.56 11 Ben McKenna 11 Aliso Niguel 4:17.23 12 Cole Stark 12 Dana Hills 4:18.65 ======================================== Event 5 Girls 100 M Hurdles State automatic qualifying standard: S 14.24 1 Asjah Atkinson 10 St. Anthony 14.08S 2 Taylor Shorter 11 Norco 14.23S 3 Rachel Glen 11 Wilson (Long Beach) 14.32 4 Jade McDonald 10 Calabasas 14.33 5 Jazmin Jackson 11 Chaminade 14.50 6 Citlalli Anguiano 12 La Mirada 14.57 7 Logann Williams 10 Murrieta Mesa 14.63 8 A’Lena Chaney 12 Serra 14.80 9 DeAira Jackson 11 Rancho Cucamonga 15.14 ======================================== Event 6 Boys 110 M Hurdles State automatic qualifying standard: S 14.30 1 Aiden Lieb 11 Peninsula 14.48 2 Abraham Lotfy 12 Los Alamitos 14.50 3 Hunter Escorcia 11 Vista Murrieta 14.54 4 Derek Pekar 12 Ventura 14.57 5 Anthony Taylor 10 Cathedral 14.66 6 Liam Anderson 12 Poly (Long Beach) 14.67 7 Drew Pickett 12 Paramount 14.75 8 Kyle Kimble 12 Servite 14.89 9 Jack Johnson 12 Crean Lutheran 15.38 ======================================== Event 7 Girls 400 M Dash State automatic qualifying standard: S 55.62 1 Samarra Monrroy 9 Millikan 54.16S 2 Iman Babineaux 11 Quartz Hill 54.21S 3 Sydney Bentley 12 St. Bernard 54.54S 4 Naomi Johnson 9 Roosevelt 54.57S 5 Chioma Okonkwo 12 Murrieta Mesa 54.66S 6 Nia Mosby 11 Archer 54.83S 7 Lauren Memoly 10 Santa Margarita 54.99S 8 Egbe Ndip-Agbor 11 Corona 55.34S 9 Michelle Quinn 12 Yorba Linda 56.44 ======================================== Event 8 Boys 400 M Dash State automatic qualifying standard: S 48.53 1 Solomon Strader 11 West Ranch 47.04S 2 Ismail Turner 12 West Valley 47.49S 3 Brayden Borquez 12 Harvard/Westlake 47.62S 4 Everett Steward 11 Poly (Long Beach) 47.95S 5 Andrew Koesel 12 Aliso Niguel 48.21S 6 Gregory Lapit 12 Centennial/Corona 48.25S 7 Mekhi Evans-Bey 11 Culver City 48.79 8 Andrew Arth 12 Loyola 48.92 9 Ryan Rivituso 10 Edison 49.11 ======================================== Event 9 Girls 100 M Dash State automatic qualifying standard: S 11.94 1 De’anna Nowling 12 Calabasas 11.69S 2 Jazmyne Frost 12 Serra 11.91S 3 Saundria Martin 12 Poly (Long Beach) 11.93S 4 Queen Okoh 12 Poly (Long Beach) 12.13 5 Tessa Green 12 Santa Margarita 12.13 6 Arianna Alexander 12 Centennial/Corona 12.18 7 Janae O’Neal 11 Quartz Hill 12.30 8 Kennedi Porter 10 Etiwanda 12.38 — Jahzara Richardson 10 Oaks Christian DNF ======================================== Event 10 Boys 100 M Dash State automatic qualifying standard: S 10.72 1 Christian Grubb 12 Notre Dame (S.O.) 10.58S 2 Rayshon Luke 9 St. John Bosco 10.65S 3 Caleb Lutalo Roberson 12 Upland 10.78 4 Patrick Izeiamu 9 Chaminade 10.89 5 Isaiah Marecheau 10 Oxnard 10.89 6 Kenyon Reed 12 Poly (Long Beach) 10.89 7 Kaden Reynolds 11 Aliso Niguel 10.92 8 Mekhi Mays 12 Serra 10.95 9 Anthony Johnson 11 Poly (Long Beach) 10.96 ======================================== Event 11 Girls 800 M Run State automatic qualifying standard: S 2:11.85 1 Makayla Browne 10 North, J.W. 2:11.30S 2 Fatima Cortes 12 Great Oak 2:11.40S 3 Hannah Wilson 11 Oaks Christian 2:11.44S 4 Daniela Quintero 9 Harvard/Westlake 2:11.94 5 Janiah Brown 12 Oaks Christian 2:12.01 6 Hailey Golmon 11 Westlake 2:12.02 7 Morgan Calcagnie 12 Mission Viejo 2:12.52 8 Ashley Johnson 11 Mission Viejo 2:12.56 9 Peyton Candaele 12 Vista Murrieta 2:13.16 10 Mia Lawrence 11 Dana Hills 2:13.83 11 Jaqueline Duarte 10 Chino Hills 2:14.44 12 Lucea Wright 9 Marlborough 2:18.07 ======================================== Event 12 Boys 800 M Run State automatic qualifying standard: S 1:54.54 1 Kai Wingo 12 Valencia (V.) 1:54.87 2 Armando Bryson 12 Wilson (Long Beach) 1:55.47 3 Mason Ratkovich 12 Loyola 1:55.49 4 Grant Callen 12 Foothill 1:55.71 5 Willie Colman 12 Vista Murrieta 1:55.95 6 Jesus Nichol 12 Wilson (Long Beach) 1:55.95 7 Ben Sumner 12 Highland 1:55.98 8 Daniel White 12 Tesoro 1:56.02 9 Kai Dettman 12 South Pasadena 1:56.10 10 Anthony Grover 11 JSerra 1:56.37 11 Justin Larson 11 Northwood 1:56.44 12 Preston Green 12 Oak Park 1:56.92 ======================================== Event 13 Girls 300 M Hurdles State automatic qualifying standard: S 43.63 1 Rachel Glen 11 Wilson (Long Beach) 41.01S 2 Amari Jenkins 11 North, J.W. 42.82S 3 Hailey Ray 12 Dana Hills 43.33S 4 Jordyn Grady 10 Upland 43.90 5 Myah Hatcher 11 Roosevelt 44.20 6 Taylor Shorter 11 Norco 44.26 7 Inaya Jumal 12 Monrovia 44.56 8 Elise Craft 10 Thousand Oaks 44.93 9 Madeline Conte 9 Monrovia 46.63 ======================================== Event 14 Boys 300 M Hurdles State automatic qualifying standard: S 38.30 1 Reyte Rash 12 King, M.L. 37.89S 2 Namir Hemphill 11 Upland 38.06S 3 Oluwatobi Adegoke 12 Los Osos 38.50 4 Liam Anderson 12 Poly (Long Beach) 38.60 5 Caleb Lutalo Roberson 12 Upland 38.64 6 Anthony Taylor 10 Cathedral 38.91 7 Jake Angier 12 El Modena 39.34 8 John Burns 11 Mission Viejo 39.58 9 Matthew Siggins 12 Elsinore 40.76 ======================================== Event 15 Girls 200 M Dash State automatic qualifying standard: S 24.26 1 Saundria Martin 12 Poly (Long Beach) 24.03S 2 De’anna Nowling 12 Calabasas 24.10S 3 Egbe Ndip-Agbor 11 Corona 24.34 4 Jazmyne Frost 12 Serra 24.37 5 Nia Mosby 11 Archer 24.41 6 Chioma Okonkwo 12 Murrieta Mesa 24.47 7 Tessa Green 12 Santa Margarita 24.55 8 Anisa Rind 11 Dana Hills 24.73 9 Raykiyat Olukoju 9 King, M.L. 24.74 ======================================== Event 16 Boys 200 M Dash State automatic qualifying standard: S 21.81 1 Christian Grubb 12 Notre Dame (S.O.) 21.24S 2 Ismail Turner 12 West Valley 21.50S -0.2 3 DeAngelo Chester 12 Poly (Long Beach) 21.55S 4 Kenyon Reed 12 Poly (Long Beach) 21.70S -0.2 5 Mekhi Mays 12 Serra 21.84 -0.2 6 Chad Lemmons 12 Mater Dei 22.08 -0.2 7 Nicholas Gates 9 Calabasas 22.18 -0.2 8 Jake Burns 12 Trabuco Hills 22.30 -0.2 9 Joshua Johnson 12 Harvard/Westlake 22.35 -0.2 ======================================== Event 17 Girls 3200 M Run State automatic qualifying standard: S 10:28.90 1 Sarah Shulze 12 Oak Park 10:26.62S 2 Hana Catsimanes 11 San Clemente 10:28.55S 3 Carly Corsinita 11 Capistrano Valley 10:29.63 4 Madeleine Locher 11 Ventura 10:30.73 5 Isabella Frisone 9 Canyon/Anaheim 10:37.65 6 Mia Barnett 10 Village Christian 10:38.06 7 Audrey Dang 11 Great Oak 10:38.31 8 Samantha Steman 11 Palos Verdes 10:48.72 9 Archana Mohandas 11 Newbury Park 10:54.11 10 Mikaela Ramirez 12 Ayala 10:57.48 11 Jill Walker 10 Simi Valley 10:58.47 12 Chloe Arriaga 12 Walnut 11:13.46 ======================================== Event 18 Boys 3200 M Run State automatic qualifying standard: S 9:07.48 1 Nico Young 11 Newbury Park 8:56.46S 2 Ethan Danforth 12 Canyon/C.C. 9:02.28S 3 Peter Herold 12 Jserra 9:02.93S 4 Evan Bates 12 West Ranch 9:03.24S 5 William Frankenfeld 12 Poly (Long Beach) 9:03.94S 6 Alexis Garcia 12 Newport Harbor 9:04.35S 7 Jace Aschbrenner 11 Newbury Park 9:05.55S 8 Michael Mireles 11 Thousand Oaks 9:07.77 9 Kevin Ramos 12 Rubidoux 9:11.03 10 CY Chittenden 12 Mira Costa 9:11.34 11 Keith Murray 11 Moorpark 9:13.26 12 Billy Atkinson 11 Mira Costa 9:31.05 ======================================== Event 19 Girls 4×400 M Rly State automatic qualifying standard: S 3:50.90 1 Roosevelt 3:43.98S 1) Jordyn Crutchfield 10 2) Alexys Ford 12 3) Amaia Johnson 10 4) Naomi Johnson 9 2 Poly (Long Beach) 3:44.15S 1) Saundria Martin 12 2) Qushayah Peters 12 3) Kenya Payne 12 4) Saminah Haddad 11 3 North, J.W. 3:44.87S 1) Makayla Browne 10 2) Amari Jenkins 11 3) kiayra Holmes 12 4) Idara Ibekwe 10 4 Wilson (Long Beach) 3:45.98S 1) Diona Griffith 12 2) Rachel Glenn 11 3) Maya Bryson 10 4) Trinity Moseby 9 5 Oaks Christian 3:46.58S 1) Hannah Wilson 11 2) Janiah Brown 12 3) Jahzara Richardson 10 4) Brooklyn Courtnall 10 6 Dana Hills 3:47.11S 1) Camryn Toole 10 2) Hailey Ray 12 3) Anisa Rind 11 4) Mia Lawrence 11 7 Quartz Hill 3:51.39 1) Iman Babineaux 11 2) Sarah Collier 11 3) Angela Rubio 10 4) Janae O’Neal 11 8 Citrus Valley 3:55.38 1) Myah Brown 11 2) Alana Barger 11 3) Sierra Hogan 11 4) Cienna Norman-thomas 10 9 Santa Margarita 3:58.69 1) Sophia Morris 11 2) McKenna Bradley 10 3) Tessa Green 12 4) Lauren Memoly 10 ======================================== Event 20 Boys 4×400 M Rly State automatic qualifying standard: S 3:18.73 1 Wilson (Long Beach) 3:13.86S 1) Andrew Richards 12 2) Seaver Cardoza 11 3) Jordan Weiman 11 4) Armando Bryson 12 2 Upland 3:13.97S 1) Caleb Lutalo Roberson 12 2) Jamaal Carr Jr. 3) Delaney Crawford 9 4) Namir Hemphill 11 3 Roosevelt 3:14.33S 1) Jaylend Howard 10 2) Joshua Wilcox 12 3) Patrick Effiom 10 4) Jalen Johnson 12 4 Poly (Long Beach) 3:15.07S 1) DeAngelo Chester 12 2) Liam Anderson 12 3) Octavian Hall 11 4) Everett Steward 11 5 Loyola 3:15.81S 1) Andrew Arth 12 2) Konnor Paris 12 3) Mason Ratkovich 12 4) Jeremy Davis 12 6 Trabuco Hills 3:16.00S 1) Isaac Korn 11 2) Carson Kaminski 10 3) Jake Burns 12 4) Jay Williams 12 7 Calabasas 3:19.24 1) Lamont Narcisse 11 2) Nicholas Gates 9 3) Ruben Valenzuela 11 4) Hopper Jarod 12 8 Harvard/Westlake 3:21.32 1) Joshua Johnson 12 2) James Chung 12 3) Jack Riley 12 4) Brayden Borquez 12 — Tesoro DQ unsportsmanlike behavior 1) Richard Antablin 12 2) Dominic Gates 9 3) Tyler Nevala 10 4) Kyle Ritscher 11 ======================================== Event 21 Girls High Jump State automatic qualifying standard: S 5-04 1 Rachel Glen 11 Wilson (Long Beach) 5-08.00S 2 Victoria Plummer 11 Moorpark 5-06.00S 3 Jocelyn Hipwell 12 Bonita 5-06.00S 4 Hanna Bevan 12 Trabuco Hills 5-04.00S 4 Ry’ann O’Bannon 11 St. Joseph 5-04.00S 4 Tierni Kaufman 12 Harvard/Westlake 5-04.00S 7 Gedney Quynh 10 Moorpark 5-04.00S 7 Paige Sommers 10 Westlake 5-04.00S 9 Carter Bruning 10 Lutheran (Orange) 5-02.00 9 Chiamaka Ikejiofor 12 Downey 5-02.00 11 Amelia Wiggs 11 Los Alamitos 5-02.00 11 Sara Lindenthal 11 Mission Viejo 5-02.00 13 Kylee Davis 9 Saugus 5-00.00 14 Michelle Duchemin 10 Windward 5-00.00 15 Maricela Wright 12 Palm Springs 4-10.00 15 Charlotte Allison 11 La Reina 4-10.00 ======================================== Event 22 Girls Pole Vault State automatic qualifying standard: S 12-00 1 Paige Sommers 10 Westlake 13-00.00S 2 Morgan Flynn 11 Aliso Niguel 12-06.00S 2 Kaitlyn Swenson 11 Great Oak 12-06.00S 4 Seanne Chan 12 Thousand Oaks 12-00.00S 5 Layne Hayward 12 South Torrance 12-00.00S 6 Tamara Bader 12 Vista Murrieta 11-09.00 7 Kaelyn McCann 11 Linfield Christian 11-06.00 7 Bryn Polly 11 Oaks Christian 11-06.00 9 Ciera Muscarella 12 Camarillo 11-00.00 10 Erika Flaherty 12 Roosevelt 10-06.00 11 Jenny Kroeger 11 Mission Viejo 10-06.00 — Gabrielle Pack 10 Peninsula NH ======================================== Event 23 Girls Long Jump State automatic qualifying standard: S 18-06 1 Caelyn Harris 9 Upland 20-05.25S 2 Jade McDonald 10 Calabasas 19-03.00S 3 Asjah Atkinson 10 St. Anthony 19-02.25S 4 Mahkaia Lee 12 Redondo Union 18-09.75S 5 Asha Fletcher 12 Wildwood J18-09.75S 6 A’Lena Chaney 12 Serra 18-07.00S 7 Sophia Hartwell 11 Lutheran (Orange) 18-06.00S 8 Madison Lyon 11 Woodbridge 18-05.75 9 Queen Okoh 12 Poly (Long Beach) 18-02.75 10 Jordyn Brown 12 Simi Valley 18-02.50 11 Lauren Memoly 10 Santa Margarita 17-10.50 12 Sophia Chiaramonte 12 Mater Dei 17-00.50 ======================================== Event 24 Girls Triple Jump State automatic qualifying standard: S 38-10 1 Summer Stevenson 10 Great Oak 40-02.00S 2 Madison Lyon 11 Woodbridge 39-04.50S 3 Jade McDonald 10 Calabasas 39-00.75S 4 Jayla Flowers 10 Burbank 38-11.50S 5 Kerrington Smith 11 Upland 38-11.25S 6 Mariana Lanz 12 Los Osos 38-08.25 7 Sami Bollinger 10 Great Oak 38-05.50 8 Sophia Hartwell 11 Lutheran (Orange) 37-09.00 9 Kennedy Johnson 9 Glendora 36-11.25 10 Neta Ofiaeli 9 Santa Ynez 36-09.00 11 Natalie Lin 12 Serrano 36-06.50 ======================================== Event 25 Girls Shot Put State automatic qualifying standard: S 41-04 1 Natalie Ramirez 12 West Ranch 44-11.25S 2 Shyann Franklin 12 Golden Valley 43-10.75S 3 Ava Butterbaugh 12 Mission Viejo 42-06.75S 4 Lydia Liu 12 Roosevelt 41-10.50S 5 Tierra Crockrell 12 Calabasas 40-11.25 6 Danielle Lister 12 Mission Viejo 40-10.75 7 Soley Lymon 12 Elsinore 40-01.75 8 Cherish Washington 10 Lakewood 39-09.50 9 Julia Richey 10 Newbury Park 38-11.00 10 Kamryn Pohl 12 Norco 38-00.75 11 Abby Venglass 11 Rancho Cucamonga 37-11.00 12 Destiny Okoh 10 Poly (Long Beach) 36-04.00 ======================================== Event 26 Girls Discus Throw State automatic qualifying standard: S 140-11 1 Natalie Ramirez 12 West Ranch 153-07S 2 Lydia Liu 12 Roosevelt 150-01S 3 Amanda Spear 12 Thousand Oaks 148-04S 4 Kyliegh Wilkerson 12 Trabuco Hills 142-09S 5 Cherish Washington 10 Lakewood 138-06 6 Saloni Khandhadia 11 Beckman 137-10 7 Alejandra Rosales 11 Marina 135-11 8 Ava Butterbaugh 12 Mission Viejo 131-01 9 Angelina Escobar 12 Bell Gardens 127-06 10 Danielle Lister 12 Mission Viejo 125-04 10 Soley Lymon 12 Elsinore 125-04 12 Emma Robbins 12 Esperanza 123-01 ======================================== Event 27 Boys High Jump State automatic qualifying standard: S 6-04 1 Jack Wiseman 12 Huntington Beach 6-10.00S 2 Jaydn Mata 12 San Marcos 6-10.00S 3 Beau Allen 12 San Marcos 6-08.00S 4 Kyle Jankans 11 Villa Park 6-08.00S 5 Aiden Garnett 12 Edison 6-06.00S 6 Tyler Cash 11 Canyon/C.C. 6-04.00S 6 Kailen Smith 10 Diamond Bar 6-04.00S 6 Rae’Kwon Alvez 11 Mojave 6-04.00S 9 Kevin Tyson 12 Poly (Pasadena) 6-04.00S 10 Austin Muirbrook 12 Aliso Niguel 6-04.00S 11 Alan Tabales 12 Millikan 6-04.00S 12 Dayten Zepeda 12 Rancho Alamitos 6-04.00S 13 Darius Hill 10 Vista Murrieta 6-02.00 ======================================== Event 28 Boys Pole Vault State automatic qualifying standard: S 14-09 1 Will O’Brien 12 Loyola 15-03.00S 2 Kendal Gibbs 11 Vista Murrieta 15-03.00S 3 Ethan Amata 12 Roosevelt 15-03.00S 3 Skyler Magula 12 Marina 15-03.00S 5 Derek Pekar 12 Ventura 14-09.00S 5 Jacob Camarena 12 Roosevelt 14-09.00S 5 Kyten Arthur 12 West Torrance 14-09.00S 8 Aaron Rodriguez 11 Covina 14-09.00S 8 Lucas Tailin 11 South Pasadena 14-09.00S 10 Kyle Yonker 11 Great Oak 14-09.00S 11 David Miketta 11 La Canada 14-03.00 11 Nikolai Perelman 12 Aliso Niguel 14-03.00 ======================================== Event 29 Boys Long Jump State automatic qualifying standard: S 22-09 1 Kamari Maddox 12 Elsinore 23-05.25S 2 Sean Ayale 12 Los Alamitos 22-10.50S 3 Jordan Aubert 12 California M 22-10.00S 4 Oluwatobi Adegoke 12 Los Osos 22-09.75S 5 Derek Pekar 12 Ventura 22-08.75 6 Drake Nguyen 12 Woodbridge 22-07.50 7 Jacob Haley 12 Irvine 22-06.75 8 Deondre Ruth 12 Heritage 22-02.00 9 Darius Hill 10 Vista Murrieta 22-01.50 10 Damion Loman 12 Palm Springs 21-11.00 11 Aiden Lieb 11 Peninsula 21-09.50 12 Stanon Rudley 12 Rancho Verde 21-01.50 ======================================== Event 30 Boys Triple Jump State automatic qualifying standard: S 46-05 1 Trevor Harris 12 Etiwanda 47-09.50S 2 Namir Hemphill 11 Upland 47-04.00 3 Deondre Ruth 12 Heritage 46-09.00S 4 Anthony Victa 12 Laguna Hills 46-06.75 5 Tianhao (Th) Wei 11 South Pasadena 46-04.50 6 Jonathan DA Silva 12 Crespi 45-08.50 7 Issac Muanza 11 Lawndale 45-06.50 8 Christian Grubb 12 Notre Dame (S.O.) 44-10.00 9 Adam Fall 11 Royal 44-08.00 10 Ben Muanza 10 Lawndale 44-00.75 11 Anthony Salazar 12 Mater Dei 44-00.50 12 Justin Williams 12 Trabuco Hills 43-02.50 ======================================== Event 31 Boys Shot Put State automatic qualifying standard: S 55-03 1 Jeff Duensing 11 Esperanza 64-11.00S 2 Sean Rhyan 12 San Juan Hills 61-10.75S 3 Aidan Elbettar 11 Newport Harbor 60-08.00S 4 Quinten Lyons 11 Notre Dame (S.O.) 60-03.00S 5 Carlos Aviles 12 Ventura 59-07.00S 6 Jacob Lopez 12 Canyon/C.C. 58-00.00S 7 Sawyer Howard 11 Los Alamitos 57-03.00S 8 Cole White 12 Corona del Mar 55-07.75S 9 Kienan Donovan 10 Golden Valley 55-07.50S 10 Quincy Stokes 11 Thousand Oaks 53-07.75 11 Adrian Moreno 10 Esperanza 53-03.50 12 Jake Porter 11 Canyon/Anaheim 52-10.00 ======================================== Event 32 Boys Discus Throw State automatic qualifying standard: S 173-01 1 Aidan Elbettar 11 Newport Harbor 189-10S 2 Gino Cruz 12 Newbury Park 189-04S 3 Carlos Aviles 12 Ventura 180-11S 4 Jacob Lopez 12 Canyon/C.C. 174-00S 5 Jeff Duensing 11 Esperanza 170-04 6 Kienan Donovan 10 Golden Valley 168-11 7 Edward Ta’amilo 11 Vista Murrieta 165-10 8 Quinten Lyons 11 Notre Dame (S.O.) 165-00 9 Alex Oyawale 12 Vista Murrieta 158-01 10 Yusuf Hashem 12 Esperanza 157-01 11 Jake Porter 11 Canyon/Anaheim 156-02 12 Ethan Perez 12 Sultana 137-03 ========================================  
18 May 19
Website SEO Blog UK
James O’Connor will return at inside centre for Sale against Gloucester
Gallagher Premiership
Venue: AJ Bell Stadium Date: Saturday, 18 May Kick-off: 16:00 BST
Coverage: Live score updates on BBC local radio and on the BBC Sport website

Sale welcome back Byron McGuigan, Bryn Evans and James O’Connor from injury to face third-placed Gloucester in

18 May 19
Update News Portal

Rick Bowmer/Associated Press If the door in Memphis was already cracked open for a Mike Conley trade, landing at No. 2 overall in the 2019 NBA draft lottery should burst it wide-open for the Grizzlies. According to ESPN’s Jonathan Givony, Memphis plans on selecting Murray State point guard Ja Morant with the second pick, a […]

18 May 19
The Coverage Sack

*Rough Draft* At times it can appear as if the upcoming NBA Draft completely orbits around Zion Williamson, and to a lesser extent maybe Ja Morant and RJ Barrett. There are however, other collegiate and international players outside of the consensus Top-3 who are also awaiting the opportunity to hear their names read by Adam […]

17 May 19
High Velocity Sport

Rick Bowmer/Associated Press If the door in Memphis was already cracked open for a Mike Conley trade, landing at No. 2 overall in the 2019 NBA draft lottery should burst it wide-open for the Grizzlies. According to ESPN’s Jonathan Givony, Memphis plans on selecting Murray State point guard Ja Morant with the second pick, a […]

17 May 19
BennyBuckets

The Draft Lottery shook up the draft order greatly on Tuesday.   In the second version of this year’s mock draft, I’ve laid out what picks I expect to be called out in the first round.   This is NOT a big board or necessarily who I would select if I were in charge of […]