Sekonda

10 Jun 19
Galaktika Poetike "ATUNIS"

Poezi nga Sinan Vaka     OBELISKU   Unë do të jem nesër një obelisk, një kujtim, ku era do të përplasë mallet.   Shtëpia ime e shpirtit, është në qiej ëndrrash, rrethuar me një gardh dashurish. Shikoj orkestrimit të jetës ritmin, nuancat, harmoninë, madje edhe një tingull gati të pandjeshëm, që nxjerr psherëtimash një […]

06 Jun 19
I Luv Manila

1. Tissot Classic Aluminum 2. Seiko Diver #Pepsi 3. Seiko Diver #Pepsi 2 4. Swatch with Omega Face 5. Swatch (New Aluminum Face) – June 2019 6. Seiko Yellow Face/Black Body 7. Nixon Black Ladies Watch 8. Tag Heuer Orange Face 9. Diver Small Seiko x 2 10. Luminox Plastic Black #1 11. Luminox Plastic […]

01 Jun 19
Korca Blog

Shenohen lekundje te forta Termeti ne qytetin e Korces !Termeti ka qene me magniture 5 balle dhe thellesi 4 km. Lekundjet e termetit kane zgjatur pak sekonda,nuk ka te lenduar ,ato jane regjistruar gjate mengjezit te sotem rreth ores 6.27 min. Epiqendra e termetit ishte 12 km vije ajrore mes Korces dhe Ersekes . Qytetaret […]

25 May 19
Te Ardi

You can also find this article in english language   dannn dannnnnn dan dan dun dannnnnn dan dun dun’n dun dannnnnn dannnnnnnn dan dun den dannnnnn Hmmm? duket e njohur, apo jo? Po, ashtu është, kjo është tema muzikore e famshme e luftërave të yjeve. Por nëse të citoj “sferat e dragoit z”, hari poter”, një […]

22 May 19
Dieta sipas grupit te gjakut

Panxhari  është një bimë që i përket familjes Chenopodiaceae, e njëjtë si spinaqi dhe quinoa. Është një bimë vendëse e Afrikës  së Veriut. Sot ajo është e kultivuar gjerësisht dhe e përhapur në të gjitha fushat e Mesdheut me një klimë të butë, deri në 800 m lartësi. Nuk kërkon kushte të veçanta të kultivimit […]